Jednorázová podpora
Dlouhodobá podpora

Hradeckým koledníkům požehná na cestu biskup Jan Vokál

Hradeckým koledníkům požehná na cestu biskup Jan Vokál

Již poosmnácté vyráží do ulic tříkráloví koledníci s novoročním přáním a prosbou o příspěvek na pomoc nemocným a potřebným. V Hradci Králové, v okolních městech a obcích se vydají na koledu přes tři stovky královských trojic. Budou prosit o dar na podporu domácí hospicové péče, rané péče Sluníčko a dalších služeb. Na cestu jim požehná biskup Jan Vokál v pátek 5. ledna v 8 hod. v katedrále Sv. Ducha. Nenechte si ujít také doprovodné akce ve všech našich regionech - jízdu Tří králů na koních, živé betlémy, koncerty a soutěže.

V Pardubicích zahájí Tříkrálovou sbírku ve čtvrtek 4. ledna v 9:30 hod. na Pernštýnském náměstí, odkud koledníky vyšle „do světa“ pomocný biskup Josef Kajnek. V doprovodném programu vystoupí pěvecký sbor Bonifantes a přijedou i „Tři králové na koních“. Záštitu nad sbírkou ve městě převzali první náměstek hejtmana Ing. Roman Línek a primátor Ing. Martin Charvát.

Dobročinnou Tříkrálovou sbírku pořádá Charita Česká republika v době od 1. do 14. ledna 2018. V našich regionech se bude koledovat nejvíce v době od 5. do 7. ledna a do sbírky se zapojí přes deset tisíc dobrovolníků. Za tři krále se převléknou školáci a studenti, skauti, farníci, charitní zaměstnanci a dobrovolníci. Koledníci Charity vybírají finanční příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky opatřené charitním logem a obdarovávají dárce drobnou pozorností – cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky je vybaven průkazem.

Doprovodné akce

Koledování doprovází také spousta akcí, jako jsou tříkrálové koncerty a průvody, živé betlémy, soutěže, hry nebo promítání pro koledníky.

  • Živý betlém připomene příběh Vánoc poprvé v Náchodě (5. 1.), tradičně v Humpolci (6. 1.) nebo Vepřové na Havlíčkobrodsku (7. 1.).
  • Tři králové na koních povedou průvod koledníků v Poličce (6. 1.).
  • Tříkrálové koncerty zazní v Jaroměři (6. 1.), Trutnově (6. 1.), Červeném Kostelci (7. 1.), Pardubicích (3. a 7. 1.), Holicích (5. 1.), Ústí nad Orlicí (7. 1.), České Třebové (13. 1.), Přelouči (14. 1.), Humpolci (7. 1.), Přibyslavi (6. 1.), Horních Ředicích (4. 1.), Bukovce (6. 1.) a Neratově v Orlických horách (6. 1.).
  • V Jičíně připravují hudební pásmo Betlémská hvězda (7. 1.), v Dobrušce Zpívání koledníků (7. 1.) a v Havlíčkově Brodě Ředitelskou koledu s charitním infostánkem (5. 1.).
  • Fotosoutěž "O nekrásnější kostým" probíhá na Hradecku, více na www.charitahk.cz. Promítání filmu pro koledníky za odměnu připravila Charita ve Dvoře Králové n. L. (13. 1.) nebo v Proseči (13. 1.). V Litomyšli se mohou koledníci těšit na Tříkrálové plavání (3. a 10. 2.) a v Holicích na Tříkrálovou diskotéku (13. 1.)
Záměry letošní sbírky

Výtěžek sbírky bude věnován na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární pomoc do zahraničí.

Například na Královéhradecku koledníci prosí o dar na podporu domácí hospicové péče a na Náchodsku na podporu domu na půli cesty pro mladé lidi v nouzi. Na Orlickoústecku mohou lidé podpořit sociálně terapeutické dílny pro handicapované v Králíkách a na Pardubicku pobytové odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Na Kutnohorsku budou lidé přispívat také na rozvoj dobrovolnictví a na Přeloučsku na rekonstrukci nízkoprahového klubu pro děti a mládež Jakub klub. Přehled všech záměrů naleznete zde.

Naše Charity z části výtěžku podpoří také humanitární projekty v zahraničí, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Například kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore nebo výstavbu domků pro chudé v oblasti Belgaum v Indii.

Každá koruna pomáhá

Díky štědrosti dárců, pomoci koledníků a dobrovolníků vynesla Tříkrálová sbírka 2017 v hradecké diecézi přes 15 mil. korun. Darované peníze pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí. Více v menu Kde sbírka pomáhá a Tříkrálové příběhy.

Pomoci můžete také sledováním Tříkrálového koncertu v neděli 7. ledna v 18:00 na ČT 1. Vystoupí: Hana Zagorová, Mirka Miškechová, Kryštof, Jelen, Kantiléna – sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno. Moderují: Martina Kociánová a Jan Čenský (změna programu vyhrazena).

Do sbírky lze přispět i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS KOLEDA 30 na číslo 87 777 nebo odesláním finančního daru na konto: 66008822/0800 u České spořitelny.

Charita Česká republika vyhlásila také celostátní Tříkrálovou fotosoutěž pro koledníky. Více na www.trikralovasbirka.czwww.facebook.com/trikralovasbirka.

Začněte s námi nový rok dobrým skutkem! Děkujeme Vám!

Související akce

Tříkrálová sbírka 2018 (1. 1. 2018, 08:00 — 14. 1. 2018, 18:00)
Zapojte se
 

Více informací také zde.