Dlouhodobá podpora
Jednorázová podpora

Vykoledované peníze pomohou nemocným a potřebným v našich regionech i v zahraničí

Vykoledované peníze pomohou nemocným a potřebným v našich regionech i v zahraničí

Podtrženo, sečteno. Koledníkům v hradecké diecézi se letos podařilo vybrat rekordních více než 17,5 milionů korun. Z darovaných peněz budou podpořeny především charitní služby pro nemocné a potřebné v těch regionech, kde byly vykoledovány. Část výtěžku sbírky poputuje na humanitární projekty v zahraničí. „Jsem rád, že tříkrálová tradice, která i pomáhá a přirozeně propojuje všechny generace, oslovuje stále více lidí a dobrovolníků," říká RNDr. Jiří Stejskal, ředitel Diecézní charity Hradec Králové: "Děkujeme všem štědrým dárcům za důvěru a koledníkům za velkou pomoc.“

Výtěžek Tříkrálové sbírky v hradecké diecézi předčil ten loňský o 2,5 milionů korun. Do ulic vyrazilo více skupinek, koledování přálo i počasí a připojily se nové obce. S novým rokem přinesli tříkráloví koledníci radost a požehnání do mnoha našich domovů. Na Hradecku jim lidé přispěli do pokladniček téměř 1,5 milionu korun. Rekordy padly i v ostatních regionech. Charity také vypravily až o 150 skupinek více, než loni. V řadě domácností se už na tři krále těšili a odměnili je drobnou sladkostí.

Podrobné výsledky sbírky najdete zde.

Obětaví hrdinové

Všichni koledníci jsou obětaví hrdinové a zachraňují i lidské životy. Obdivuhodnou statečnost například letos prokázal koledník a mladý hasič Tomáš se svou skupinkou, když při obchůzce v Rohovládové Bělé na Přeloučsku pohotově zajistili první pomoc svému sousedovi, kterého našli doma ležícího v bezvědomí. Pomohli tak nejen Charitě, ale i starému člověku. Patří jim za to velký dík.

Dobročinná Tříkrálová sbírka, kterou u nás pořádá Charita ČR od roku 2001, patří také k největším dobrovolnických akcím v Česku. V našich regionech se do ní tento rok zapojilo neuvěřitelných dvanáct tisíc dobrovolníků. Nejvíce pomáhali žáci a studenti škol, skauti, farníci, charitní zaměstnanci a dobrovolníci. V tříkrálových kostýmech a s koledou navštívili také nemocnice, domovy pro seniory a mateřské školky. V Hradci Králové jim na cestu požehnal biskup Jan Vokál, v Pardubicích pomocný biskup Josef Kajnek.

Sbírka pomůže doma i v zahraničí

Darované peníze pomohou především nemocným a potřebným v regionech, kde byly vykoledovány. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Královéhradecku z výtěžku sbírky podpoří domácí hospicovou péči a na Pardubicku rozšíří pobytové odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Na Orlickoústecku lidé přispívali na sociálně terapeutické dílny pro handicapované v Králíkách, v Náchodě a okolí na dům na půli cesty pro mladé lidi v nouzi. Na Kutnohorsku použijí vykoledované peníze na rozvoj dobrovolnictví a v Přelouči na rekonstrukci nízkoprahového klubu pro děti a mládež Jakub klub.

Naše Charity z části výtěžku podpoří také humanitární projekty v zahraničí, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Například kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore nebo výstavbu domků pro chudé v oblasti Belgaum v Indii. „Aktuálně jsme ještě z našeho krizového fondu Tříkrálové sbírky pro mimořádné situace uvolnili 300 tisíc korun na pořízení přikrývek pro chudé v Bangladéši, protože oblast kolem řeky Brahmaputry zasáhly nečekaně velké záplavy a také nezvykle chladné počasí,“ doplňuje RNDr. Jiří Stejskal.

Koledování doprovázely koncerty, živé betlémy i soutěže

Tříkrálovou sbírku doprovázelo rovněž spousta akcí pro veřejnost a koledníky. V Humpolci se přišli tři králové s družinou poklonit Ježíškovi v jesličkách, kterého představovalo živé miminko. Poprvé uspořádali živý betlém také v Náchodě. Hvězdonoš a tři králové na koních vedli tradičně průvod koledníků Poličkou. V Pardubicích vyprovodili tři krále na koledu svým zpěvem Bonifantes. Benefiční koncerty podpořily sbírku na mnoha místech hradecké diecéze.

Na Hradecku tříkrálové skupinky soutěžily o nejkrásnější kostým. Koledníci se také zapojili do Tříkrálové fotosoutěže Charity ČR a havlíčkobrodské Charity. Novodobý fenomén sociálních sítí a chytrých telefonů se tak v posledních letech naplno projevuje i při Tříkrálové sbírce.

Prohlédněte si také fotografie a videa z koledování v naší fotogalerii a na facebooku.

Charity pro své koledníky připravily také rozmanité akce jako výraz poděkování za jejich pomoc při Tříkrálové sbírce. Například promítání filmu ve Dvoře Králové nad Labem, v Dobrušce, Přelouči, Poličce nebo Proseči, dále divadelní pohádku v Letohradě, tříkrálové plavání v Litomyšli nebo a tříkrálovou diskotéku v Holicích.

Každá koruna pomáhá

Kromě příspěvků do pokladniček je možné také celoročně zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, vedený u České spořitelny, VS 777, nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 90 na číslo 87 777. V takovém případě přijde Charitě Česká republika 89 korun, 1 koruna zůstává provozovateli služby. Stejně je tomu i u variant DMS KOLEDA 30 a DMS KOLEDA 60.

Děkujeme rovněž všem, kteří zaslali dárcovskou SMS v průběhu celostátního Tříkrálového koncertu, jenž odvysílala Česká televize v neděli 7. ledna. Lidé dohromady odeslali 33 139 DMS v hodnotě 1 823 831 Kč, což představuje o celou třetinu větší výtěžek této charitativní akce, než vloni. Více také na www.trikralovasbirka.czwww.facebook.com/trikralovasbirka.

Dílčí výsledky sbírky najdete zde. Navštivte také naši fotogalerii a facebook.

Děkujeme všem štědrým dárcům, koledníkům a dobrovolníkům, že nám pomáháte pomáhat!
Zapojte se
 

Více informací také zde.