Jednorázová podpora
Dlouhodobá podpora

Když květy dobrých skutků rozkvétají

Když květy dobrých skutků rozkvétají

Na venkovské faře v Mikulovicích, která byla dlouho opuštěná, je už zase živo. Pardubické Charitě se tu podařilo vybudovat nové a bezbariérové zázemí pro odlehčovací služby Červánky, které slouží seniorům a jejich pečujícím rodinám. Nejvíce pomohli lidé, kteří přispěli do Tříkrálové sbírky, dále místní obec, firmy, dárci a také spousta ochotných dobrovolníků. Děkujeme!

Senioři oceňují hlavně rodinnou atmosféru

Paní Lída z Pardubic, kdysi úspěšná závodní veslařka, se dnes bohužel pohybuje o berlích. Stabilitu ztratila po cévní mozkové příhodě. Navzdory tomu oplývá optimismem a chutí do života. Ten se s ní moc nemazlil, přesto zvládla vychovat tři dcery a už má sedm vnoučat. V Červáncích si oblíbila hlavně tvořivé čtvrtky s Jiřinkou. „Vždycky se sem moc těším. Nejvíc si rozumím s paní Maruškou. Sestřičky jsou perfektní a výborně tu vaří. S Jiřinkou tvoříme z různých materiálů. Byli jsme i na krásném výletě v Kladrubech a na Přeloučsku. Na Vánoce nám zazpívaly děti ze zdejší školy,“ vypráví své zážitky z Červánků paní Lída, která stejně jako většina klientů, využívá svoz charitním autem upraveným i pro vozíčkáře.Paní Lída se do Červánků pokaždé moc těší. Dojíždí sem hlavně ve čtvrtek, kdy se v centru věnují ručním pracím. Foto: Jana Karasová

Ranní odpočinek střídá trénink paměti ve společenské místnosti. Po svačině si paní Lída s ostatními zazpívá při kytaře a taky trochu zacvičí. Hned mají všichni dobrou náladu a už se těší na oběd i společnou kávičku. V prostorné jídelně, která ještě září novotou, využívají klienti i tréninkovou kuchyň. Vaří se tu a peče hlavně o svátcích. Odpoledne se obvykle vyráží na procházku po malebném okolí. Kdo se necítí dobře, může si jen povídat, číst nebo zdřímnout v ložnici. „Snažíme se vyjít vstříc všem klientům individuálně podle jejich potřeb a zdravotního stavu“, vysvětluje mladá vedoucí Mgr. Aneta Betlachová.

Červánky slouží i rodinám klientů

V Mikulovicích je pro seniory zajištěn pestrý denní program od pondělí do pátku včetně stravy, hygieny, doprovodu i dopomoci při podání léků. „Pomáháme nejen nemohoucím klientům, ale také jejich pečujícím rodinám, které si občas potřebují odpočinout nebo zařídit osobní věci“, podotýká srdečná vedoucí, kterou k této práci přivedla osobní zkušenost s nemocnou babičkou.

Laskavý přístup a péči zdejšího personálu si pochvaluje i paní Michaela. Když měla jít na operaci kolene, hledala, kdo se postará o její 92letou maminku. V Červáncích to zvládli bez problémů a babička se sem pokaždé moc těšila. „Maminka tu prošla neskutečnou proměnou. Jsem šťastná, že byla v rukou tak obětavých lidí“, svěřila se 69letá paní Michaela.

Za proměnou je společné úsilí a pomoc dárců

Díky společnému úsilí a pomoci dárců, podporovatelů a dobrovolníků vzniklo nejen útulné rodinné centrum pro nemohoucí seniory, ale také se podařilo zpátky vdechnout život jedné opuštěné venkovské faře. Přízemí stylové budovy prošlo náročnou, ale citlivou rekonstrukcí. O službu je velký zájem, a tak doufejme, že jednou dojde i na opravu horního patra pro pobyty seniorů a kancelář. Všichni se už rovněž těší na zahradní pergolu, která bude sloužit pro setkávání pod širým nebem. Charita plánuje z výtěžku Tříkrálové sbírky vybudovat také pobytové odlehčovací zařízení v Pardubicích. Děkujeme, ať květy dobrých skutků stále rozkvétají!

Jana Karasová

Tříkrálová sbírka

Více o službě na www.pardubice.charita.cz. Prohlédněte si také další Tříkrálové příběhy.

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!Děkujeme Vám

 

Související akce

Tříkrálová sbírka 2018 (1. 1. 2018, 08:00 — 14. 1. 2018, 18:00)
Tříkrálová sbírka 2019
Zapojte se
 

Zapojte se do projektu

ADOPCE NA DÁLKU®

 a pomozte chudým dětem v Indii získat vzdělání.

 
 

Více informací také zde.