Jednorázová podpora
Dlouhodobá podpora

S pomocí pečovatelek jde všechno líp

S pomocí pečovatelek jde všechno líp

Orlickoústecká Charita z výtěžku Tříkrálové sbírky 2016 zakoupila potřebný vůz pro terénní pečovatelskou službu, kterou poskytuje v celém regionu. Díky tomu může na sedm desítek seniorů a lidí se zdravotním postižením ročně žít v domácím prostředí. Pečovatelky za klienty pravidelně dojíždí domů. Pomáhají jim s každodenní osobní péčí a hygienou i úklidem domácnosti. Dováží klientům obědy a nákupy nebo je dopraví k lékaři.

Paní Chaloupková, kterou letos postihla mozková příhoda, se po návratu z nemocnice může zotavovat doma díky pomoci charitních pečovatelek a rodiny. Autor: Iva MarkováKaždý pokrok je znát

Mnozí si tuto možnost velmi pochvalují. Jednou z nich je i paní Chaloupková z Ústí nad Orlicí, která se po mozkové příhodě a měsíčním pobytu v nemocnici nedávno vrátila domů. Tam na ni čekala nejen obětavá rodina, ale i charitní pečovatelky. „Zpočátku jsme chodily ve dvojici, abychom zvládly paní přesunout na toaletní křeslo a umýt na posteli. Její pohyb byl značně omezený. Ale protože se hodně snaží, pokroky jsou opravdu znát,“ říká Veronika, vedoucí pečovatelské služby, a pokračuje: „Dnes – po tříměsíčním pobytu doma – se postaví, přejde si s chodítkem po bytě a díky sedačce do vany se stalo snadným i koupání.

Společně na nákupy

Paní Chaloupková je velice energická a veselá dáma, takže není divu, že pečovatelkám rychle přirostla k srdci. Jednoho dne se ji rozhodly vyvézt také trochu na vzduch na nákupy. „No to byla přepadovka. Už ani nevím, co jsme koupili,“ směje se paní, „přijelo šest pečovatelek, vrhly se na mě, ustrojily, snesly na vozíku dolů ze schodů a jely jsme nakupovat. Byla to paráda a hodně jsme se nasmály.“

Doma je doma

Den, kdy jsme paní Chaloupkovou navštívili, ji čekal už jen poslední úkol – přejít s pomocí chodítka z pokoje do kuchyně, kde mají papouška Filipa, a zase se vrátit k posteli. „Já se musím snažit, dyť chci jít zase na koupi,“ komentuje svůj výkon paní, „a tady s děvčaty jsem nadmíru spokojená“. Pak už ji Veronika jen uloží, obloží polštáři, aby nevznikly proleženiny, a další den je u konce: „Chodíme sem moc rády, paní i pán jsou usměvaví, rodina funguje ideálně, mají mezi sebou moc hezké vztahy, takže se moc hezky pracuje i nám,“ uzavírá pečovatelka.

Iva Marková

Foto: Iva Marková

Více na www.uo.charita.cz. Prohlédněte si také další Tříkrálové příběhy

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!

Zapojte se
 

Více informací také zde.