5. ledna 2018 Tiskové zprávy

Koledování doprovází také živé betlémy, koncerty a soutěže

Tříkrálová sbírka dnes odstartovala i v Hradci Králové. Kašparům, Melicharům a Baltazarům požehnal na cestu biskup Jan Vokál v 8 hodin v katedrále Sv. Ducha. Tradiční sbírku doprovází také spousta akcí pro širokou veřejnost a koledníky. Živý betlém připomene příběh Vánoc v Náchodě dnes od 17 hodin a na Vysočině v Humpolci v sobotu 6. ledna v 9 ráno. V tutéž hodinu vyrazí do ulic Poličky tříkrálový průvod s koňmi, který zahájí sbírku ve městě. Na mnoha místech zazní tříkrálové koncerty. V Jičíně připravují na neděli 7. ledna hudební pásmo Betlémská hvězda (od 16 hodin na zámku) a v Dobrušce Zpívání koledníků na náměstí (od 17 hodin). Na Hradecku koledníci soutěží o nejkrásnější kostým. Tříkrálovou fotosoutěž letos vyhlásila Charita Česká republika nebo také havlíčkobrodská Charita.

Na Hradecku tento rok vyráží na koledu přes tři stovky královských trojic a koledníci soutěží o nejkrásnější kostým (od 15. 1. na www.charitahk.cz). Lidé jim mohou přispívat do kasičky na podporu domácí hospicové péče, rané péče Sluníčko a dalších služeb. V Pardubicích vyslal koledníky „do světa“ pomocný biskup Josef Kajnek včera na Pernštýnském náměstí. Dětem a přihlížejícím zazpíval pěvecký sbor Bonifantes a přijeli i tři králové na koních. Koledníky pozdravili také první náměstek hejtmana Ing. Roman Línek a primátor Ing. Martin Charvát, kteří převzali nad sbírkou ve městě záštitu. Na Pardubicku vybírají tři králové příspěvky na pobytové odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Část výtěžku bude věnována také podporu služby mobilního hospice.

V Havlíčkově Brodě dnes zahájili sbírku tradiční Ředitelskou koledou a tři králové se mohou zapojit také do fotosoutěže (více na www.hb.charita.cz). Promítání filmu pro koledníky za odměnu připravila například Charita ve Dvoře Králové nad Labem nebo v Proseči. V Litomyšli se mohou koledníci těšit na Tříkrálové plavání a v Holicích na Tříkrálovou diskotéku. Tříkrálové koncerty se konají v Jaroměři (6. 1.), Trutnově (6. 1.), Červeném Kostelci (7. 1.), Pardubicích (7. 1.), Holicích (5. 1.), Ústí nad Orlicí (7. 1.), České Třebové (13. 1.), Přelouči (14. 1.), Humpolci (7. 1.), Přibyslavi (6. 1.), Bukovce (6. 1.) a Neratově v Orlických horách (6. 1.).

Dobročinnou Tříkrálovou sbírku, která je také jednou z největších dobrovolnických akcí v Česku, každoročně pořádá Charita ČR. V hradecké diecézi letos koleduje přes deset tisíc koledníků. Tři králové obcházejí domácnosti, přejí lidem vše dobré v novém roce a současně prosí o dar na pomoc nemocným a potřebným. Finanční příspěvky vybírají koledníci Charity do úředně zapečetěné pokladničky opatřené charitním logem a obdarovávají dárce drobnou pozorností – cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky je vybaven průkazem. Za bájné mudrce z Východu se převlékají školáci a studenti, skauti, farníci, dobrovolníci a zaměstnanci Charit. Tři králové zpívají koledu a přinášejí novoroční přání i pacientům v nemocnicích, seniorům v domovech důchodců anebo dětem v mateřských školách.

Výtěžek sbírky bude věnován na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Královéhradecku koledníci prosí o dar na podporu domácí hospicové péče a na Náchodsku na podporu domu na půli cesty pro mladé lidi v nouzi. Na Orlickoústecku mohou lidé podpořit sociálně terapeutické dílny pro handicapované v Králíkách a na Pardubicku pobytové odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Na Kutnohorsku budou lidé přispívat také na rozvoj dobrovolnictví a na Přeloučsku na rekonstrukci nízkoprahového klubu pro děti a mládež Jakub klub.

Naše Charity z části výtěžku podpoří také humanitární projekty v zahraničí, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Například kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore nebo výstavbu domků pro chudé v oblasti Belgaum v Indii.

Více také na www.hk.caritas.cz a na facebooku.

Pomoci lze také sledováním Tříkrálového koncertu v neděli 7. ledna v 18:00 na ČT 1. Vystoupí: Hana Zagorová, Mirka Miškechová, Kryštof, Jelen, Kantiléna – sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno. Moderují: Martina Kociánová a Jan Čenský (změna programu vyhrazena).

Do sbírky je možné přispět i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS KOLEDA 30 na číslo 87 777 nebo odesláním finančního daru na konto: 66008822/0800 u České spořitelny. Charita Česká republika vyhlásila také celostátní Tříkrálovou fotosoutěž pro koledníky.

Více na www.trikralovasbirka.czwww.facebook.com/trikralovasbirka.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, Diecézní charita Hradec Králové, tel.: 495 063 135, 731 402 274, e-mail: jana.karasova@hk.caritas.cz

Jana Karasová

propagace a tisk