Ocenění charitních pracovníků ke třicátému výročí svatořečení sv. Anežky České
25. listopadu 2019 Z domova

Ocenění charitních pracovníků ke třicátému výročí svatořečení sv. Anežky České

Třiadvacet pracovníků Charit z celé diecéze bylo oceněno za svou obětavou službu nemocným a potřebným na děkovné mši svaté, kterou celebroval biskup Mons. Jan Vokál v úterý 19. listopadu v katedrále Sv. Ducha. Jsou mezi nimi ošetřovatelky, pečovatelky, sociální pracovníci středisek rané péče a služeb pro seniory, ředitelé Charit i administrativní pracovníci. Za dlouholetou službu lidem v nouzi a nasazení poděkovali oceněným a zástupcům Charit Ing. Anna Maclová, ředitelka Diecézní katolické charity Hradec Králové, diecézní biskup Mons. Jan Vokál a generální vikář Mons. Jan Paseka.

Odpolední bohoslužba i dopolední program přednášek, který uspořádala Diecézní katolická charita Hradec Králové společně s biskupstvím, byl věnován rovněž připomínce odkazu sv. Anežky České, patronce české Charity. Zejména její schopnost proměňovat společnost k lepšímu, umění propojovat lidi v rodinách i komunitách a být světlem i nadějí pro druhé, vyzdvihl ve své přednášce profesor ThLic. David Bouma, ThD. Stejně jako Charita, se sv. Anežka s láskou starala o ty nejposlednější, připomněl přítomným prezident Diecézní charity Mons. Pavel Rousek. Jako klíčového partnera pro zajištění sociální péče v kraji vnímá dnešní Charitu Ing. Vladimír Derner, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast sociálních věcí, který ocenil také lidský a laskavý přístup k člověku v charitních službách.

Slavnostní mše svatá se rovněž nesla v duchu díkuvzdání a proseb za charitní dílo. „Dobré skutky mají smysl jen, když jsou vedeny láskou. Hlavním úkolem Charity je vedle profesionální služby také hledat lásku k Bohu a člověku při péči o nemocné a potřebné,“ připomněl ve svém kázání biskup Mons. Jan Vokál, který poděkoval charitním pracovníkům za jejich obětavou službu a také je povzbudil do další činnosti. Přímluvy za nemocné a trpící klienty, charitní zaměstnance a jejich službu byly vedeny odkazem sv. Anežky České, patronky české Charity. Zástupci regionálních Charit také přinesli obětní dary, které symbolizovaly činnost Charity, aby je biskup požehnal.

Zlatý charitní kříž převzalo z rukou ředitelky Diecézní katolické charity Hradec Králové Ing. Anny Maclové a diecézní biskupa Mons. Jana Vokála šest charitních pracovníků, jmenovitě:

• Marie Boštíková – bývalá pečovatelka v pobytové odlehčovací službě Respitní péče Jindra v Litomyšli
  • Hedvika Jiranová - ředitelka Farní charity Studenec u Horek
  • RNDr. Robert Otruba - ředitel Oblastní charity Kutná Hora
  • Sr. Pavla Rychnovská - administrativní pracovnice v Půjčovně kompenzačních pomůcek Ústí n. Orlicí
  • Iva Valerová - vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České v Červeném Kostelci
  • Blanka Vopařilová - ředitelka Oblastní charity Nové Hrady u Skutče

Ocenění Stříbrný charitní kříž obdrželo sedmnáct pracovníků charity:

• Jana Adamcová - zdravotní sestra Charitní ošetřovatelské služby Oblastní charity Ústí n. Orlicí
  • Markéta Bohuslavová - vrchní sestra Charitní ošetřovatelské služby Hradec Králové
  • Hana Ďuránová - vedoucí sestra Charitní ošetřovatelské služby v Letohradě
  • Jarmila Cvejnová - pečovatelka Charitní pečovatelské služby Náchod
  • Mgr. Ilona Fricová - zástupkyně ředitelky Oblastní charity Pardubice
  • Jitka Holcová - pracovnice fundraisingu a public relations v Domově sv. Josefa v Žirči
  • Mgr. Pavlína Chmelíková - vedoucí Střediska rané péče Sluníčko Hradec Králové
  • Bc. Zdeňka Kafková - sociální pracovnice v Hospici Anežky České v Červeném Kostelci
  • Jarmila Klimešová - vedoucí Charitní pečovatelské služby Pardubice
  • Mgr. Květa Kopecká - učitelka češtiny pro cizince v Integračním centru Diecézní charity Hradec Králové
  • Ing. Mgr. Pavel Krátký - ekonom Oblastní charity Pardubice
  • Mgr. Václav Kubánek - vedoucí Charitní pečovatelské služby Oblastní charity Jičín
  • Bohuslava Medová - vedoucí Astry – denního centra pro seniory v Humpolci
  • Erika Novotná - pečovatelka Charitní pečovatelské služby Nové Hrady u Skutče
  • Renata Novotná - asistentka ředitele Oblastní charity Havlíčkův Brod
  • PhDr. Irena Salaquardová - vedoucí Střediska rané péče Havlíčkův Brod
  • Bc. Petra Vališková - vedoucí sociálního úseku a metodička kvality sociálních služeb ve Dvoře Králové n. L.

Všem oceněným gratulujeme, máte srdce na dlani!