Pomáháme uprchlíkům z Ukrajiny. Přidejte se i vy!

Pomoc UkrajiněQR platba - veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!Vlna solidarity je obdivuhodná, k pomoci uprchlíkům z válkou zkoušené Ukrajiny se semkli místní charity, organizace, instituce, firmy, spolky, dobrovolníci a jednotliví dárci. 

Finanční dary na akutní a následnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v našich regionech můžete posílat na veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101.

Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!

Diecézní charita Hradec Králové, která je součástí hradeckého Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), aktuálně zajišťuje pro uprchlíky z Ukrajiny:

 • humanitární pomoc, zásobování potravinami, ošacením a materiální pomoc v KACPU a také na ubytovnách města a fakultní nemocnice
 • poskytujeme odbornou pomoc, poradenství i doprovody na úřady - zajišťuje naše Integrační centrum pro cizince, více na www.cizincihradec.cz 
 • organizujeme pomoc dobrovolníků a ve spolupráci s krajem také dobrovolníky/tlumočníky pro KACPU - zajišťuje naše Dobrovolnické centrum 
 • pořádáme kurzy češtiny pro nově příchozí z Ukrajiny v Hradci Králové i v regionech - zajišťuje naše Integrační centrum pro cizince, více na www.cizincihradec.cz 
 • v rámci sítě svých regionálních Charit zajišťujeme také potřebnou následnou péči - především poradenství, sociální služby, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů

Více také v našich aktualitách a na facebooku.

Charita Česká republika, které jsme členem, se ve spolupráci s partnerskou Charitou Ukrajina soustředí hlavně na zajištění akutní i dlouhodobé humanitární pomoci pro obyvatele zasažené válkou přímo na Ukrajině. Aktuální informace o pomoci Charity Ukrajině najdete také na www.proukrajinu.charita.cz a www.charita.cz.

Jak můžete pomoci a info 

MIMOŘÁDNÁ INFOLINKA

V provozu je stále naše mimořádná infolinka na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

číslo +420 737 977 757, Po - Pá: 8 - 18 hod. (9 - 15 hod. od 2. května 2022)

Na této lince pracovnice našeho Integračního centra pro cizince rovněž registrují nabídky humanitární pomoci, ubytování a dobrovolníky.

Můžete nás kontaktovat také na e-mail: ukrajina@hk.caritas.cz

Nabízíte ubytování - kontakt kacpu@hkk.izscr.cz 

Více informací na webu Integračního centra www.cizincihradec.cz a na facebooku.

Humanitární sbírky i další pomoc pro ukrajinské uprchlíky organizují rovněž naše regionální Charity. 

Aktuální informace najdete na webových stránkách a sociálních sítích našich Charit

KRAJSKÉ ASISTENČNÍ CENTUM POMOCI (KACPU) 


KACPU Hradec Králové

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) je základní informační a kontaktní místo pro ukrajinské občany přijíždějící do ČR v Královéhradeckém kraji. 

 • Kde: KACPU, Na Okrouhlíku 1371, Pražské Předměstí, Hradec Králové - ukázat na mapě 
 • Otevřeno: Po - Pá: 7 - 17 hod., So - Ne: 7 - 15 hod.
 • Bližší info zde a na facebooku.
 • Kontakty na další krajská asistenční centra zde. 

Nabízíte ubytování - kontakt kacpu@hkk.izscr.cz 

Info pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na konflikt na Ukrajině zde. Infolinka MVČR +420 974 801 802 

Další info pro nabídky pomoci a pro občany Ukrajiny: https://www.nasiukrajinci.cz/ 

POMOC DOBROVOLNÍKŮ

Chcete pomoci uprchlíkům z Ukrajiny jako dobrovolník? Registrujte se prosím ZDE nebo přes QR kód:

QR kód pro registraci dobrovolníků

Pomoc můžete nabídnout i u vás v regionu - městskému úřadu, obci nebo pomáhající organizaci. 

Dobrovolník - tlumočník: kontaktujte koordinátora dobrovolníků na čísle 720 066 568 s nabídkou tlumočení pro KACPU v Hradci Králové.

Pokud můžete tlumočit i na jiném místě, vyplňte formulář našeho Dobrovolnického centra ZDE nebo přes QR kód:

QR kód pro registraci tlumočníků i na jiném místě

Dobrovolníky hledá i Oblastní charita Hradec Králové

 • do Potravinové banky, registrace ZDE
 • do Sociálního šatníku, třída E. Beneše, registrace ZDE
 • pro další skladové prostory Potravinové banky dobro@charitahk.cz 

Sledujte nás taky na facebooku.

Děkujeme vám! 

Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Oblastní charity Havlíčkův Brod
17. května 2022 Z domova

Výběrové řízení na ředitele/ředitelku Oblastní charity Havlíčkův Brod

Diecézní katolická charita Hradec Králové vyhlásila VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ na obsazení místa "ředitel/ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod". Zájemci se mohou hlásit do 17. 6. 2022. 

8 milionů z kostelní sbírky zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě
19. května 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

8 milionů z kostelní sbírky zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Díky 8 milionům vybraným v kostelní sbírce může Charita Česká republika potřebným na Blízkém východě zajistit zdroj obživy pro sebe i svoje rodiny. Pomohli jsme ženám v rozjezdu vlastního podnikání, místním farmářům zprostředkovali znalosti a vybavení, aby dokázali hospodařit i při rostoucím nedostatku vody. Mladí lidé mohou díky naší podpoře dál studovat. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům probíhá už tuto neděli 22. května.

Materiální sbírka pomoci vnitřním vysídlencům na Ukrajině ve spolupráci s místními Charitami
17. května 2022 Oblastní charita Pardubice

Materiální sbírka pomoci vnitřním vysídlencům na Ukrajině ve spolupráci s místními Charitami

Během války jsem několikrát vycestovala na území Ukrajiny.  Každá výprava mě obohatila. Charitní práce spojená s dobrovolnictvím dala mému životu širší rozměr a stal se více smysluplným.

Erasmus + mezinárodní výměna zkušeností
16. května 2022 Z domova

Erasmus + mezinárodní výměna zkušeností

Regionální kulturní rozvoj v kontextu mnohojazyčnosti a multikulturalismu a integrace Romů bylo hlavním tématem setkání v rumunském městě Satu Mare, kterého se za naši Diecézní katolickou charitu Hradec Králové zúčastnila ředitelka Anna Maclová, Vojtěch Homolka a doc. David Bouma. Projektového setkání v rámci projektu Erasmus +: „Posílení sociální soudržnosti v době krize (s): Formáty vzdělávacích aktivit s mladými dospělými v kontextu sociální pomoci“, které se konalo ve dnech 9. – 11. května 2022, se zúčastnilo 14 specialistů ze 6 zemí. Hostitelem akce byla Charita diecéze Satu Mare jako partner při realizaci projektu, jehož cílem je, aby si zúčastněné organizace vyměňovaly inovativní přístupy prostřednictvím výměny zkušeností a projektů, učily se jeden od druhého a propagovaly evropskou myšlenku. 

Video: Naše zdravotní sestry musí překonat spousty překážek, ale neztrácejí přitom smysl pro humor
12. května 2022 Charita Česká republika

Video: Naše zdravotní sestry musí překonat spousty překážek, ale neztrácejí přitom smysl pro humor

Mezinárodní den zdravotních sester a ošetřovatelek se každoročně slaví 12. května. Charita se k němu s radostí připojuje, protože je největším nestátním poskytovatelem zdravotních služeb v Česku. Na počest zdravotních sestřiček natočila Oblastní charita Ústí nad Orlicí video, kde se dozvíte, co kupříkladu musí překonávat zdravotní sestry dojíždějící za pacienty. Rozhodně nejde o jednoduchou práci, ale naše pracovnice při ní neztrácejí smysl pro humor.

Válka rozdělila rodinu Julie. Manžel si novorozeného syna nepochová
10. května 2022 Charita pro Ukrajinu

Válka rozdělila rodinu Julie. Manžel si novorozeného syna nepochová

Julie čekala třetí dítě. Bydlela s rodinou na předměstí Kyjeva a kvůli bombardování se už čtvrtý týden ukrývala s dětmi ve sklepě. Juliin manžel šel do boje a byl to on, který trval na tom, aby těhotná žena se dvěma dětmi opustila Ukrajinu. Slyšel od známých, jak mnoho žen porodilo ve sklepích anebo v kyjevském metru bez jakékoli zdravotní péče. Nechtěl, aby toto riziko podstoupila jeho drahá žena.

Letohrad: společně pomáháme lidem z Ukrajiny
9. května 2022 Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Letohrad: společně pomáháme lidem z Ukrajiny

Od vypuknutí války na Ukrajině uběhly více než dva měsíce. Dva měsíce, které převrátily život každému ještě naléhavěji než covid. Naprostá většina obcí, církví a neziskových organizací ze dne na den zareagovala na nečekaný příliv uprchlíků z Ukrajiny konkrétní nabídkou pomoci. Konečně jsme dostali příležitost ukázat, že to s námi Čechy není vůbec tak špatné, jak se mohlo zdát. (Jakkoliv bychom tu příležitost raději neměli). Někdejší remcalové u sebe najednou ubytovali úplně neznámé lidi, o které se nezištně starají. Miliardy, vybrané neziskovými organizacemi ve sbírkách na pomoc Ukrajině, a pomoc naší vlády řadí Česko na druhé místo v objemu pomoci válkou sužované zemi. Od 24. února 2022 uteklo z Ukrajiny téměř 5,5 mil lidí. V České republice nalezlo azyl přes 317 tisíc z nich.

Zajištění potravinové a další pomoci čekatelům na azyl na Hůrkách  
7. května 2022 Oblastní charita Pardubice

Zajištění potravinové a další pomoci čekatelům na azyl na Hůrkách  

Oblastní charita Pardubice cítí potřebu uvést na pravou míru dohady kolem situace romských žadatelů o azyl čekajících v nouzovém ubytování na Hůrkách. 

Nejvíc si přeju, aby všechny mámy mohly být se svými dětmi a v bezpečí
6. května 2022 Z domova

Nejvíc si přeju, aby všechny mámy mohly být se svými dětmi a v bezpečí

„Bylo to těžké rozhodnutí opustit domov, rodinu a práci. Ale měla jsem na všechno jen 15 - 20 minut a k tomu sbalit to nejnutnější na cestu. Chtěla jsem hlavně ochránit naše děti před válkou,“ líčí mladá dvojnásobná maminka Roksolana, jak prchali z rodné ukrajinské Umaně, kde ruští okupanti odstřelovali nedaleký vojenský sklad. Bezpečný azyl a útočiště našla se svými kluky i maminkou v Hradci Králové. Oba synové už u nás chodí do školy, Roksolana si právě hledá práci a učí se česky na kurzech Integračního centra hradecké Diecézní charity.

Jarní Sbírka potravin vynesla celkem 431 tun zboží. Děkujeme všem, kteří do ní přispěli
4. května 2022 Charita Česká republika

Jarní Sbírka potravin vynesla celkem 431 tun zboží. Děkujeme všem, kteří do ní přispěli

V sobotu 23. dubna se konalo jarní kolo Sbírky potravin, do které se zapojilo několik set prodejen po celém Česku. Celkem se vybralo 431 tun zboží, které si rozdělily potravinové banky. Do 1. května mohli lidé darovat potraviny a drogerii také v on-line obchodech. Nashromážděné potraviny a drogerie pomohou potřebným.

Jak peníze ze sbírky Charita pro Ukrajinu pomáhají?
4. května 2022 Charita Česká republika

Jak peníze ze sbírky Charita pro Ukrajinu pomáhají?

Válka na Ukrajině trvá již několik týdnů, ale my lidem zasaženým tímto konfliktem neúnavně pomáháme i nadále. Dodáváme materiální pomoc partnerské Charitě Ukrajina, pomáháme uprchlíkům na hranicích a také jim zajišťujeme základní životní potřeby na našem území. To všechno můžeme dělat díky vaší podpoře. Zjistěte podrobnosti o využití financí ze sbírky Charita pro Ukrajinu.

Daránek pomáhá dětem: Připojte se i vy k jarní vlně dobrých skutků
2. května 2022 Z domova

Daránek pomáhá dětem: Připojte se i vy k jarní vlně dobrých skutků

Před Velikonocemi odstartoval druhý ročník celostátní charitní sbírky Daránek dětem. Připojte se i vy k jarní vlně dobrých skutků. Váš dar se promění v bezpečí charitních azylových domů, nízkoprahová dětská centra, posílení preventivní sociální práce, volnočasové aktivity dětí a mládeže nebo půjde na podporu práv a zájmů dětí. Děkujeme vám!

Humanitární pomoc pro 1500 vysídlených Ukrajinců. Charita Česká republika startuje nový projekt
2. května 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Humanitární pomoc pro 1500 vysídlených Ukrajinců. Charita Česká republika startuje nový projekt

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala z domovů už více než 11 milionů lidí. Většina z nich se uchýlila na západ země, mimo jiné i do Drohobyče a jeho okolí, kde momentálně našlo útočiště více než 40 tisíc lidí. Místní charitní pobočka jim poskytuje pomoc, ale část z nich stále zůstává mimo oficiální podporu. Charita Česká republika zajistí v Drohobyčském okresu základní potřeby 1500 vysídlených Ukrajinců a zlepší dostupnost zdravotní péče. 

Den s Domácí hospicovou péči
28. dubna 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Den s Domácí hospicovou péči

Po dvou letech přivítali kolegyně z Domácí hospicové péče a Poradny domácí hospicové péče zájemce o službu v rámci Dne otevřených dvěří. Konala se také tradiční Snídaně s lidmi, kteří domácí péči pravidelně finančně podporují.

Poradna pro lidi v tísni slaví 20 let
28. dubna 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Poradna pro lidi v tísni slaví 20 let

Poradna pro lidi v tísni nabízí pomoc již od roku 2002. Lidem v nouzi, v těžkých životních situacích, nabízí v rámci sociálně právního poradenství bezplatnou pomoc při řešení dluhové problematiky, rodinného práva, při problémech s bydlením, v oblasti sociálních dávek.

Milostivé léto kompletně vytrhlo ze spárů dluhových pastí patnáct tisíc lidí
20. dubna 2022 Charita Česká republika

Milostivé léto kompletně vytrhlo ze spárů dluhových pastí patnáct tisíc lidí

Novela exekučního zákona, tzv. milostivé léto, jejíž náplní bylo odpuštění úroků dlužníkům u veřejnoprávních činitelů po zaplacení jistiny, skončila na konci letošního ledna. Exekutorská komora předložila výsledná data, podle kterých se podařilo smazat veškeré dluhy 15 tisícům lidí. Celkový souhrn uhrazených jistin činí 390 milionů korun.

Charitě jde o odbornost a lidskost
19. dubna 2022 Tiskové zprávy

Charitě jde o odbornost a lidskost

Z důvodu pandemie dvakrát odložená mezinárodní konference, kterou vyvrcholí první etapa projektu Diecézní charity Hradec Králové na téma Etický program DEKACERT® v charitní praxi v Čechách, se nakonec uskuteční ve dnech 20. a 21. 4. 2022 v Hradci Králové. Konference, která se bude konat pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy České biskupské konference, a královéhradeckého biskupa Jana Vokála, se zúčastní i autorka programu Prof. Dr. Theol. Elisabeth Jünemann. Ta v průběhu projektu vyškolila 12 lektorů, kteří následně diskutují s pracovníky v charitních zařízeních v pěti diecézích o křesťanských hodnotách a etických normách v jejich každodenní práci.

Blíží se jarní kolo Sbírky potravin. Připojit se může každý
16. dubna 2022 Charita Česká republika

Blíží se jarní kolo Sbírky potravin. Připojit se může každý

V sobotu 23. dubna 2022 se koná jarní Sbírka potravin, kterou organizují potravinové banky. Zapojí se do ní stovky prodejen a také online obchody. Celonárodní charitativní akce pomůže lidem, kterým nezbývá dostatečné množství financí na pokrytí základních potřeb. Připojit se ke Sbírce potravin můžete i vy.

Příběh z Ukrajiny: Poslední kapka
15. dubna 2022 Charita Česká republika

Příběh z Ukrajiny: Poslední kapka

„V pondělí 7. března po páté hodině ráno vletěla do mého bytu oknem raketa,“ vzpomíná na okolnosti svého útěku z rodného města sympatická černovláska Marina v pruhovaném triku a ukazuje na svém tabletu snímek rozbitého panelového domu.

Vyhnanci z vlastní země
13. dubna 2022 Oblastní charita Pardubice

Vyhnanci z vlastní země

Lvov, Ukrajina 10. 4. 2022, třetí mise během válečného konfliktu.

Další ročník velikonoční sbírky Daránek začal. Podpořit ho můžete již podruhé
11. dubna 2022 Charita Česká republika

Další ročník velikonoční sbírky Daránek začal. Podpořit ho můžete již podruhé

Říkáme mu Daránek. Chundelatý beránek dostal jméno podle darů, které pomáhají dětem. Přináší jim bezpečí, péči a rovné podmínky na startovní čáře života. Symbolizuje nevinné a bezbranné dětství a zjevuje se během velikonočních svátků. Podpořte Daránka, abyste ho mohli zahlédnout také. 

5 způsobů, jak Charita pomáhá lidem stiženým válkou na Ukrajině
11. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

5 způsobů, jak Charita pomáhá lidem stiženým válkou na Ukrajině

Válka na Ukrajině trvá již bezmála měsíc. Po celou dobu pozorujeme obrovskou vlnu solidarity s ukrajinskými obyvateli, na sbírku Charita pro Ukrajinu již dárci zaslali 121 milionů korun. I díky nim a štědré podpoře řady firem a organizací můžeme pomáhat Ukrajině doma i za hranicemi. Jak konkrétně Charita lidem zasaženým válkou pomáhá?

Sbírka a charitní dobrovolníci v KACPU Pardubice
8. dubna 2022 Oblastní charita Pardubice

Sbírka a charitní dobrovolníci v KACPU Pardubice

Oblastní charita Pardubice ze srdce děkuje všem dobrovolníkům, kteří nám více než měsíc pomáhají v KACPU Pardubice.

Hradečtí Boni pueri vyzpívali přes 51 tisíc korun pro ukrajinské děti
8. dubna 2022 Tiskové zprávy

Hradečtí Boni pueri vyzpívali přes 51 tisíc korun pro ukrajinské děti

Neuvěřitelných 51 960,- korun českých vyzpívali Boni pueri s pěvkyní Terezou Mátlovou pro děti uprchlíků z Ukrajiny na benefičním koncertu v zaplněném kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové, který pod výmluvným názvem „Děti dětem“ uspořádala hradecká Diecézní charita spolu s Českým chlapeckým sborem ve čtvrtek 7. dubna 2022. Benefice se konala pod záštitou biskupa Jana Vokála a za laskavé podpory Rotary klubu Hradec Králové.

3 oblasti, ve kterých dobrovolníci Young Caritas pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny
7. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

3 oblasti, ve kterých dobrovolníci Young Caritas pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny

Do České republiky přicestovalo od začátku války na Ukrajině už více než 250 tisíc Ukrajinek a Ukrajinců. Tým Young Caritas v Praze bezprostředně po vypuknutí ruské invaze vybudoval širokou síť dobrovolníků, která uprchlíkům v Česku pomáhá. Rodinám z Ukrajiny hlídají děti, dělají jim průvodce a zároveň asistují sociálním pracovníkům.

Z Kyjeva uprchli před válkou, zemi však neopouští, chtějí pomáhat z Drohobyče
7. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Z Kyjeva uprchli před válkou, zemi však neopouští, chtějí pomáhat z Drohobyče

Iryna Selina se narodila v Kyjevě a žila téměř v centru hlavního města. Po vypuknutí války se společně se 4 dospělými a dítětem přesunula do Drohobyče na západ Ukrajiny, kde působí ukrajinská Charita. Charita na místě pomáhá vnitřně vysídleným – poskytuje jim potraviny, oblečení, ubytování i zdravotní péči. Přečtěte si, jak uprchlická skupinka vývoj současné situace hodnotí a jaké má plány.

Logistiku studují lidé roky, my měli na zajištění prvního kamionu den a půl, říká Šárka Prošková
6. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Logistiku studují lidé roky, my měli na zajištění prvního kamionu den a půl, říká Šárka Prošková

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu přinesla potřebu zajistit humanitární pomoc pro miliony lidí, kteří utíkají před válkou v zemi. V Charitě jsme museli téměř ze dne na den začít zajišťovat dodávky materiální pomoci na válečné země. A to takřka bez předchozích zkušeností. Díky nebývalé pomoci a nasazení našich kolegů a kolegyň se nám to úspěšně podařilo. Jak se z vedoucí globálního rozvojového vzdělávání stane ze dne na den koordinátorka logistiky? Přečtěte si rozhovor se Šárkou Proškovou, která právě touhle proměnou prošla.

Nechceme utíkat, chceme se vrátit, říká žena prchající před válkou
5. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Nechceme utíkat, chceme se vrátit, říká žena prchající před válkou

Jedno auto, dva dny, čtyři ženy. Nina s dcerou, matkou a tchyní utekly z Kyjeva do západoukrajinského Drohobyče. „Jejich kluci” v hlavním městě zůstali. Chtějí ho bránit, aby se měla rodina kam vrátit.

Domov pro matky s dětmi oslavil 20 let
4. dubna 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Domov pro matky s dětmi oslavil 20 let

Již od samého začátku existence Azylového domu pro matky s dětmi bylo zřejmé, že bude velmi vyhledávanou sociální službou. Při vlastním zahájení provozu se s žádostí do zařízení obrátilo 27 maminek. Kapacita zařízení, které poskytuje matkám, případně otcům s dětmi pomoc ubytováním, je stále většinou naplněná. V evidenci žadatelů o ubytování čekají stále další zájemci.

Mladá maminka v domácí hospicové péči
4. dubna 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Mladá maminka v domácí hospicové péči

Čas od času je bohužel třeba domácí hopicové naší péče i u mladých maminek. Radka byla skvělá a usměvavá máma dvou malých kluků, které nemoc určila, že dospívat už je neuvidí...

Benefiční odpoledne pro Ukrajinu vyneslo v Letohradě přes sto tisíc korun
4. dubna 2022 Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Benefiční odpoledne pro Ukrajinu vyneslo v Letohradě přes sto tisíc korun

V sobotu 26. 3. proběhla na Václavském náměstí v Letohradě Benefice pro Ukrajinu. Výtěžek 109 431,- Kč bude použit pro potřeby ukrajinských rodin, které utekly před válkou a přišly do Letohradu a jeho okolí.

Příběh z války: fotografka Zlata z Kyjeva
1. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Příběh z války: fotografka Zlata z Kyjeva

Zlata plánovala nastoupit do nové práce v produkční společnosti v Kyjevě, to ale odložila na neurčito. Válka jí překazila plány. Podařilo se jí utéct z Ukrajiny a teď hledá zaměstnání v Polsku. Doufá, že se uživí jako fotografka, ráda bude ale za jakoukoliv práci. Chce finančně podpořit svou rodinu, která zůstala na Ukrajině a skrývá se před útoky.

Benefiční koncert Boni pueri podpoří děti válečných uprchlíků z Ukrajiny
1. dubna 2022 Tiskové zprávy

Benefiční koncert Boni pueri podpoří děti válečných uprchlíků z Ukrajiny

Diecézní charita Hradec Králové a Český chlapecký sbor Boni pueri srdečně zvou všechny lidi dobré vůle na benefiční koncert „Děti dětem – Naděje pro Ukrajinu“, který se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna od 18 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí. Na benefici vystoupí Boni pueri pod vedením sbormistra Marka Štilce, operní pěvkyně Edita Adlerová, klavírista Robert Fuchs a také dětský ukrajinský soubor Nytočka Rodovodu. Vstupné je dobrovolné a výtěžek koncertu bude věnován příchozím dětem z Ukrajiny. Akce se koná pod záštitou biskupa Jana Vokála a za laskavé podpory Rotary klubu Hradec Králové.

Díky dobrovolnictví se nám otevírají nové dveře, říká Adéla Procházková
1. dubna 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Díky dobrovolnictví se nám otevírají nové dveře, říká Adéla Procházková

Adéla Procházková působí v Charitě Česká republika jako výkonná asistentka oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Mimo jiné má také na starosti dobrovolníky. Jak sama říká, dobrovolnictví je jednou z možností, jak se podílet na utváření pozitivních hodnot ve společnosti. Díky nedávnému úspěchu Charity se pro zájemce otevírají další dveře, a to do zahraničí! Více o možnostech dobrovolnictví se dozvíte v rozhovoru.

Aktuální zvýšení částky životního minima se odrazí i ve výplatě sociálních dávek
31. března 2022 Charita Česká republika

Aktuální zvýšení částky životního minima se odrazí i ve výplatě sociálních dávek

Spotřebitelský růst cen potravin a energií a současná vysoká míra inflace uspíšily rozhodnutí vlády navýšit částku stanoveného životního a existenčního minima. To bude mít vliv i na výši a výplatu dalších sociálních dávek, které se pro jedny zvednou, pro jiné se stanou dostupnější.

70letá švadlena z Kyjeva: 30 let jsme žili svobodně, tuhle válku nikdo nemůže pochopit
31. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

70letá švadlena z Kyjeva: 30 let jsme žili svobodně, tuhle válku nikdo nemůže pochopit

70letá Ljubov Vladimirovna toho ve svém životě zažila už hodně – a přesto nevěřila tomu, že se ještě někdy dočká války. Společně s dalšími osmi lidmi musela narychlo utéct z ostřelovaného Kyjeva, dočasné stanoviště našli ve Lvově na západě země. Nyní zvažují, co dál. 

Aktuální situace na západě Ukrajiny: Charita pomáhá přímo na místě lidem, kteří opustili své domovy
30. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Aktuální situace na západě Ukrajiny: Charita pomáhá přímo na místě lidem, kteří opustili své domovy

Ivano-Frankivsk je na ukrajinské poměry nevelké město na západě země. Ještě donedávna mělo kolem 230 tisíc obyvatel. Dnes je jich oficiálně až o 64 tisíc více, číslo ale může být i třikrát vyšší. Na západ Ukrajiny se totiž ve velkém stahují lidé z celé země. Váleční uprchlíci, kteří ale stále zůstávají v zemi, ve které se válčí. Charita pomáhá lidem na útěku, kteří se uchýlili na západní Ukrajinu. Poskytuje jim střechu nad hlavou, základní potřeby i psychologickou pomoc.

Manžela má ve válce, rodiče v ostřelovaném Charkově. Přesto se Lyuba nevzdává a věří v návrat domů
30. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Manžela má ve válce, rodiče v ostřelovaném Charkově. Přesto se Lyuba nevzdává a věří v návrat domů

Druhé největší město Ukrajiny – 1,5milionový Charkov – je od začátku ruské invaze centrem tvrdých bojů a masivního bombardování. I proto z něj 40letá Lyuba a její čtyřletý syn Bogdan uprchli na západ do města Drohobyč. Za sebou museli nechat manžela, který narukoval do armády, i rodiče, kteří už jsou na přesun staří, a navíc nechtějí rodné město opustit. Lyuba své rodiče ani manžela už několik týdnů neviděla. Přesto věří, že se všichni zase brzy shledají.

Na Ukrajině pomohou inkubátory zaslané Charitou
30. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Na Ukrajině pomohou inkubátory zaslané Charitou

Na Ukrajinu dorazila již pátá zásilka humanitární pomoci, kterou vypravila Charita Česká republika. Kamion dovezl do Záporoží potraviny, hygienické potřeby, deky, lékárničky i dva inkubátory. Válka na Ukrajině vyhnala z domova každého čtvrtého obyvatele země. Miliony jich potřebují pomoc se zajištěním základních potřeb, jako je přístřeší, strava či zdravotní péče.

Hradecké KACPU od 31. března nově v budově Na Okrouhlíku
29. března 2022 Integrační centrum pro cizince Hradec Králové

Hradecké KACPU od 31. března nově v budově Na Okrouhlíku

KACPU - Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, kde pomáhá i Diecézní charita Hradec Králové, bude od čtvrtka 31. března 2022 fungovat nově v krajské budově Na Okrouhlíku 1371, Pražské Předměstí, Hradec Králové. Upozornění: ve středu 30. března 2022 KACPU přeruší provoz ve 12:00 hodin z důvodu stěhování do nových prostor.

Příběh uprchlice: S dětmi jela 15 hodin v přeplněném vlaku bez jídla a pití
29. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Příběh uprchlice: S dětmi jela 15 hodin v přeplněném vlaku bez jídla a pití

Victoria uprchla s dětmi z ukrajinského města Čerkasy. Do bezpečí jeli skoro den a půl, neměli jídlo ani pití. A když konečně dorazili do Polska, nevěděli, kam jít. Byli na úplně cizím místě. Naštěstí jim tu pomohl pracovník Charity. Čtěte celý příběh.

Vzala jsem děti a odjela, aniž bych věděla kam: Příběhy uprchlíků z Ukrajiny v Moldavsku
24. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Vzala jsem děti a odjela, aniž bych věděla kam: Příběhy uprchlíků z Ukrajiny v Moldavsku

Moldavsko již téměř měsíc nepřestává přijímat lidi z válkou zasažené Ukrajiny. Podle oficiálních údajů tvoří nyní téměř 5 % obyvatel země ukrajinští uprchlíci, kteří se rozhodli alespoň dočasně zůstat v Moldavsku, dokud se situace neuklidní. Charita Česká republika pomáhá tisícům uprchlíků v Moldavsku a poskytuje jim přístřeší, hygienické potřeby a další služby.

Do Záporoží dorazily léky pro pacienty psychiatrické léčebny
23. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Do Záporoží dorazily léky pro pacienty psychiatrické léčebny

Záporožská psychiatrická klinika vyslala před dvěma týdny prosbu o pomoc do okolních států. Dochází jí léky, které jsou nezbytné pro péči o pacienty s psychickými i neurologickými poruchami. Charita Česká republika proto ve spolupráci s Psychiatrickou společností ČLS JEP zprostředkovala dodávku zdravotnického materiálu. Kamion v úterý dorazil na místo.

Jarní rovnodennost v sedlecké katedrále posílá do veřejné sbírky pro Ukrajinu 40 tisíc korun
21. března 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Jarní rovnodennost v sedlecké katedrále posílá do veřejné sbírky pro Ukrajinu 40 tisíc korun

Jubilejní 10. ročník Jarní rovnodennosti se velmi vydařil. Zájem veřejnosti byl mimořádný. Na dobrovolném vstupném se vybralo 35 126 Kč, které sedlecká farnost zaokrouhlila na rovných 40 tisíc korun. Vybrané prostředky poputují do veřejné sbírky kutnohorské charity na podporu lidí prchajících z Ukrajiny.

_ sobotní benefiční koncert_Polička
20. března 2022 Oblastní charita Polička

_ sobotní benefiční koncert_Polička

Poděkování za velkou dávku "pozitivní energie"    

Diecézní charita zahájila kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky v Hradci i v regionech
18. března 2022 Tiskové zprávy

Diecézní charita zahájila kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky v Hradci i v regionech

Ve čtvrtek 17. března proběhl první kurz českého jazyka pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, o které pečuje Diecézní charita Hradec Králové na ubytovnách vyhrazených městem a fakultní nemocnicí. „Aktuálně pořádáme tři kurzy v Hradci Králové a příští týden otevřeme další také v Jičíně, Náchodě a Jaroměři. Většinou jde o maminky s dětmi, které chtějí pracovat a děti umístit do školy. Znalost češtiny jim pomůže získat legální zaměstnání a usnadní jejich další integraci“, říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové. V to doufá i paní Lesia, profesí zdravotní sestra, která k nám utekla před válkou na Ukrajině se třemi dětmi.

Young Caritas: Svět internetu a tvoření v Canvě
17. března 2022 Young Caritas

Young Caritas: Svět internetu a tvoření v Canvě

Jak se vyznat na internetu a kreativní práce v Canvě, to byly první dva workshopy s novou lektorkou Terezou, které uspořádalo Young Caritas v Hradci Králové v únoru o jarních prázdninách. 

Na Ukrajinu posíláme elektrocentrálu, která vyrobí elektřinu pro celou nemocnici
17. března 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Na Ukrajinu posíláme elektrocentrálu, která vyrobí elektřinu pro celou nemocnici

Ve spolupráci s Českými drahami a ČD Cargo jsme v pondělí 14. března vyslali vlakem další přímou humanitární pomoc na Ukrajinu. Celkem 84 elektrocentrál – záložních generátorů elektřiny a také balené vody pro lidi mimo bezpečí domova. Na hranicích vše převzal náš partner Charita Ukrajina a pomoc koordinovaně rozdělí tam, kde je nyní nejvíc potřeba.

Děkujeme akademickému malíři Karlu Demelovi za podporu veřejné sbírky pro Ukrajinu
16. března 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Děkujeme akademickému malíři Karlu Demelovi za podporu veřejné sbírky pro Ukrajinu

Velmi si vážíme rozhodnutí akademického malíře Karla Demela věnovat výtěžek z prodeje svých grafik do naší veřejné sbírky pro Ukrajinu. 

Charita Česká republika spustila nový web pro Ukrajinu
16. března 2022 Charita Česká republika

Charita Česká republika spustila nový web pro Ukrajinu

Charita Česká republika spustila nový web, který se soustředí na pomoc Ukrajině. Aktuálně slouží zejména k podpoře sbírky Charita pro Ukrajinu. Obsahuje i informační rozcestník, který vás dovede ke konkrétním aktivitám spojených s pomocí Ukrajině.