Pomáháme uprchlíkům z Ukrajiny. Přidejte se i vy!

Pomoc UkrajiněQR platba - veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!Vlna solidarity je obdivuhodná, k pomoci uprchlíkům z válkou zkoušené Ukrajiny se semkli místní charity, organizace, instituce, firmy, spolky, dobrovolníci a jednotliví dárci. 

Finanční dary na akutní a následnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v našich regionech můžete posílat na veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101.

Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!

Diecézní charita Hradec Králové, která je součástí hradeckého Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), aktuálně zajišťuje pro uprchlíky z Ukrajiny:

 • humanitární pomoc, zásobování potravinami, ošacením a materiální pomoc v KACPU a také na ubytovnách města a fakultní nemocnice
 • poskytujeme odbornou pomoc, poradenství i doprovody na úřady - zajišťuje naše Integrační centrum pro cizince, více na www.cizincihradec.cz 
 • organizujeme pomoc dobrovolníků a ve spolupráci s krajem také dobrovolníky/tlumočníky pro KACPU - zajišťuje naše Dobrovolnické centrum 
 • pořádáme kurzy češtiny pro nově příchozí z Ukrajiny v Hradci Králové i v regionech - zajišťuje naše Integrační centrum pro cizince, více na www.cizincihradec.cz 
 • v rámci sítě svých regionálních Charit zajišťujeme také potřebnou následnou péči - především poradenství, sociální služby, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů

Více také v našich aktualitách a na facebooku.

Charita Česká republika, které jsme členem, se ve spolupráci s partnerskou Charitou Ukrajina soustředí hlavně na zajištění akutní i dlouhodobé humanitární pomoci pro obyvatele zasažené válkou přímo na Ukrajině. Aktuální informace o pomoci Charity Ukrajině najdete také na www.proukrajinu.charita.cz a www.charita.cz.

Jak můžete pomoci a info 

INFORMACE

Info pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na konflikt na Ukrajině zde.

Infolinka MVČR +420 974 801 802 

Další info pro nabídky pomoci a pro občany Ukrajiny: https://www.nasiukrajinci.cz/ 

Více informací na webu Integračního centra www.cizincihradec.cz a na facebooku.

Humanitární sbírky i další pomoc pro ukrajinské uprchlíky organizují rovněž naše regionální Charity. 

Aktuální informace najdete na webových stránkách a sociálních sítích našich Charit

KRAJSKÉ ASISTENČNÍ CENTUM POMOCI (KACPU) 


KACPU Hradec Králové

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) je základní informační a kontaktní místo pro ukrajinské občany přijíždějící do ČR v Královéhradeckém kraji. 

 • Kde: KACPU, Na Okrouhlíku 1371, Pražské Předměstí, Hradec Králové - ukázat na mapě 
 • Otevřeno: Po - Pá: 8 - 15 hod.
 • Bližší info zde a na facebooku.
 • Kontakty na další krajská asistenční centra zde. 

Nabízíte ubytování - kontakt kacpu@hkk.izscr.cz 

 

POMOC DOBROVOLNÍKŮ

Chcete pomoci uprchlíkům z Ukrajiny jako dobrovolník? Registrujte se prosím ZDE nebo přes QR kód:

QR kód pro registraci dobrovolníků

Pomoc můžete nabídnout i u vás v regionu - městskému úřadu, obci nebo pomáhající organizaci. 

Dobrovolník - tlumočník: kontaktujte koordinátora dobrovolníků na čísle 720 066 568 s nabídkou tlumočení pro KACPU v Hradci Králové.

Pokud můžete tlumočit i na jiném místě, vyplňte formulář našeho Dobrovolnického centra ZDE nebo přes QR kód:

QR kód pro registraci tlumočníků i na jiném místě

Dobrovolníky hledá i Oblastní charita Hradec Králové

 • do Potravinové banky, registrace ZDE
 • do Sociálního šatníku, třída E. Beneše, registrace ZDE
 • pro další skladové prostory Potravinové banky dobro@charitahk.cz 

Sledujte nás taky na facebooku.

Děkujeme vám! 

Oslavte s námi DEN CHARITY a naše kulatiny!
9. září 2022 Tiskové zprávy

Oslavte s námi DEN CHARITY a naše kulatiny!

Neuvěřitelných 100 let pomoci si letos připomíná Charita Česká republika a oslavy těchto významných kulatin vyvrcholí právě podzimní kampaní DEN CHARITY v celém Česku. Diecézní charita Hradec Králové a mnohé naše regionální Charity k tomu ještě slaví 30 let od svého založení, a tak se lidé mohou těšit na mimořádně bohatý program - koncerty, divadlo, dny otevřených dveří, výstavy, pěší a cyklo pouť, benefiční běhy, bylinkobraní a další zajímavé akce pro celé rodiny. Přijďte se podívat!

Beseda o prvních dnech války v Kyjevě
22. září 2022 Integrační centrum pro cizince Hradec Králové

Beseda o prvních dnech války v Kyjevě

Letošní Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové nabízí program až do půlky října. Aktuálně vás zveme do Muzea východních Čech na páteční besedu se spisovatelkou a novinářkou Allou Větrovcovou, která bude vyprávět o prvních dnech války v Kyjevě (23. září od 17 hodin). Novinářka ukrajinského původu je očitou svědkyní vojenských událostí v hlavní metropoli Ukrajiny. 

Letos poprvé můžete zažít jinak nejen město, ale také Charitu
13. září 2022 Charita Česká republika

Letos poprvé můžete zažít jinak nejen město, ale také Charitu

Do sousedských slavností Zažít město jinak se letos poprvé zapojuje i Charita Česká republika. Na svém stanovišti na Jungmannově náměstí v centru Prahy nabídne v sobotu 17. září kolemjdoucím zajímavý kulturní i volnočasový program a v rámci série odborných přednášek a debat nechá posluchače nahlédnout do širokého spektra svých aktivit, ať už z oblasti sociální a zdravotní, tak i migrační či zahraniční humanitární a rozvojové spolupráce.

Koncert Vděčná srdce
12. září 2022 Integrační centrum pro cizince Hradec Králové

Koncert Vděčná srdce

Koncert Vděčná srdce, který v sobotu 10. září v Jiráskových sadech uspořádaly Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách a Integrační centrum pro cizince hradecké Diecézní charity, byl především poděkováním všem Hradečákům a Česku za pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny. 

Přibývá lidí, kteří potřebují materiální pomoc
12. září 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Přibývá lidí, kteří potřebují materiální pomoc

Královéhradecký kraj - Inflace a ceny energií začínají dopadat na nejohroženější skupiny lidí. Zaznamenává to i Poradna pro lidi v tísni Oblastní charity Hradec Králové. „Zájem o potravinovou pomoc se v poslední době minimálně zdvojnásobil,“ řekla v rozhovoru pro Deník sociální pracovnice a odborná poradkyně Renáta Janková, která pomáhá lidem už od roku 2006.

Pouť lidí dobré vůle, oslavy 30 let pardubické Charity * 1. října
6. září 2022 Oblastní charita Pardubice

Pouť lidí dobré vůle, oslavy 30 let pardubické Charity * 1. října

Oblastní charita Pardubice srdečně zve na pěší a cyklistickou Pouť lidí dobré vůle za umírající, nemocné a trpící do poutního chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži 1. října. Pro zájemce bude též vypraven autobus z Pardubic a Chrudimi. 

Hradecké Dny ukrajinské kultury vyvrcholí koncertem Vděčná srdce v Jiráskových sadech
5. září 2022 Integrační centrum pro cizince Hradec Králové

Hradecké Dny ukrajinské kultury vyvrcholí koncertem Vděčná srdce v Jiráskových sadech

Umělecké workshopy, besedy, koncerty, taneční vystoupení a další program pro celé rodiny nabízí letošní Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové od začátku září až do 18. října. Všichni jsou zváni především na koncert Vděčná srdce, který se uskuteční v sobotu 10. září od 16 hodin v Jiráskových sadech. Návštěvníky čeká přehlídka ukrajinského folklóru a výtvarného umění. Ukrajinské písně zazpívá také český písničkář Pavel Helan. Dále v programu vystoupí taneční skupina Flamenco La Passión, pro děti jsou připraveny workshopy a soutěže. Vstup je volný. Akci pořádá Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách a Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové pod záštitou hradeckého primátora prof. Alexandra Hrabálka.

DEN CHARITY 2022
5. září 2022 Oblastní charita Rychnov nad Kněžnou

DEN CHARITY 2022

Srdečně Vás zveme na Den Charity s oslavami 30. výročí založení.

Děti z Majáku si během Letní školy zkusily pracovat jako televizní štáb
30. srpna 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Děti z Majáku si během Letní školy zkusily pracovat jako televizní štáb

V charitním Centru Maják proběhl od 18 do 22.7. již druhý ročník Letní školy. Pro děti bylo připraveno mnoho programů. Jednou z aktivit bylo natočení reklamního videa na vlastní téma. Děti si sami vymyslely scénář a natočily video o Majáku. Letní škola se mohla uskutečnit díky podpoře Školy hodnotového vzdělávání Cyril Mooney.

Charita Česká republika v pomoci Ukrajině nepolevuje
24. srpna 2022 Charita Česká republika

Charita Česká republika v pomoci Ukrajině nepolevuje

Před půl rokem vpadla ruská armáda na území suverénního státu Ukrajina. V reakci na ruskou vojenskou agresi jsme bezprostředně vyhlásili sbírku Charita pro Ukrajinu, která byla původně zamýšlená jako akutní pomoc obyvatelům země zasažené ruskou mocenskou rozpínavostí a násilnou invazí. Zároveň jsme se začali připravovat na systematičtější pomoc pro uprchlíky na našem území, aniž bychom tušili, že válečný konflikt rozpoutá nejhorší uprchlickou krizi, jakou Evropa nezažila od druhé světové války.

Výstava Vietnam Stories aneb Jak se žije Vietnamcům v České republice
22. srpna 2022 Charita Česká republika

Výstava Vietnam Stories aneb Jak se žije Vietnamcům v České republice

Vietnamci v České republice, to nejsou jen majitelé večerek a podnikatelé ve středním věku. Jsou to i senioři, děti a dospívající, progresivní „youngsters“. Vyrůstá tu již třetí vietnamská generace. Zveme vás na putovní výstavu fotografií, jejichž autorem je přední dokumentární fotograf Jindřich Štreit.

Milostivé léto II odstartuje za dva týdny, připravit se na něj může dlužník již teď
17. srpna 2022 Charita Česká republika

Milostivé léto II odstartuje za dva týdny, připravit se na něj může dlužník již teď

Ve středu 17. srpna uspořádala Charita Česká republika ve své centrále v Praze brífink na téma milostivé léto II a ratifikace evropské směrnice o oddlužení, na kterém před novináři promluvila koordinátorka pro sociální oblast Charity Česká republika Iva Kuchyňková.

Jsme tady od toho, abychom pomáhali lidem, kteří si neví rady se svou životní situací
11. srpna 2022 Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Jsme tady od toho, abychom pomáhali lidem, kteří si neví rady se svou životní situací

Petra Vacková pracuje jako sociální pracovnice ve službě Sociální rehabilitace, kterou provozuje Oblastní charita Ústí nad Orlicí, od jejího vzniku v roce 2013. Petra vystudovala sociální pedagogiku a před nástupem do Charity byla ve školství. Jak ale sama říká, stále ji to táhlo k sociální práci, která jí dává smysl.

Kávu naši klienti servírují s úsměvem, je možné ji zakoupit i s sebou
5. srpna 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Kávu naši klienti servírují s úsměvem, je možné ji zakoupit i s sebou

„Po přestěhování do nových prostor jsme rozšířili nabídku našich aktivit. Přes sezonu jsme tu otevřeli rychlé občerstvení a toalety, k dispozici jsou i pro tělesně postižené lidi,“ uvedla Markéta Machanová, vedoucí centra Přístav a dodala, že v rámci projektu Záchranný kruh tu zdravotně handicapovaní klienti mají příležitost nacvičovat různé dovednosti a začlenit se zpět do pracovního procesu. Provoz občerstvení potrvá do konce října a to od středy do soboty, vždy od 9 do 15 hodin.

Naše nová kolegyně Aňa přijela s dětmi z Chersonské oblasti
22. července 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Naše nová kolegyně Aňa přijela s dětmi z Chersonské oblasti

"Kdybych věděla, že mi Česká republika tak pomůže, neměla bych takový strach. Chtěla bych být samostatná, pracovat a vydělávat peníze, platit daně jako ostatní Češi. Nevíme, co bude zítra, Bůh pro nás má plán. Věřím, že Bůh nám pomůže."

Stříbrný charitní kříž převzal na slavnostech diecéze v Koclířově kolega Petr Seidl
22. července 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Stříbrný charitní kříž převzal na slavnostech diecéze v Koclířově kolega Petr Seidl

"Jsem rád, že je služba potřebná a pomáhá. Mám moc rád rozzářené a šťastné dětské oči, proto mě ta práce baví. Na druhou stranu mi vadí, že naše služba, i další charitní služby, jsou u veřejnosti mnohdy brány s despektem kvůli klientele se kterou pracujeme. Charitě bych popřál spokojené zaměstnance a vděčné klienty."

Terezka Tichá byla v Koclířově oceněná stříbrným charitním křížem
21. července 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Terezka Tichá byla v Koclířově oceněná stříbrným charitním křížem

"Z celého srdce přeji charitě úžasné lidi, bez kterých to opravdu nejde. Lidi, pro které pomáhat a dávat radost je samozřejmostí a ne nutnou povinností. Mnoho spokojených klientů a vlastně i pár těch nespokojených, neboť díky nim se stále posouváme dále. A samozřejmě Boží podporu a přízeň!"

10 zajímavostí o Mongolsku, které jste možná netušili
21. července 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

10 zajímavostí o Mongolsku, které jste možná netušili

Prázdniny jsou v plném proudu a vy přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou? Máme pro vás tip. Co takhle navštívit Mongolsko, rozlehlou krajinu ve střední Asii s bohatou historií a nádhernou krajinou? Mongolsko má rozhodně co nabídnout. Přinášíme vám 10 zajímavostí, které ve vás vzbudí touhu sem zavítat.

Milostivé léto se vrací
20. července 2022 Charita Česká republika

Milostivé léto se vrací

Milostivé léto zažívá návrat. Znovu pomůže věřitelům a dlužníkům splatit dluhy, které jim mnohonásobně narostly vlivem nesmyslně vysokých úroků. Novela zákona umožní zaplatit dlužníkům pouze jistinu (původní dluh) a administrativní poplatek exekutorovi. Nepropásněte druhou šanci, která může být již poslední!

Vláda navzdory slibům otálí s navrácením financí z evropských fondů do sociální oblasti
14. července 2022 Charita Česká republika

Vláda navzdory slibům otálí s navrácením financí z evropských fondů do sociální oblasti

Vláda v roce 2020 ignorovala doporučení Evropské komise a snížila výši alokace Evropského sociálního fondu plus (ESF+). Iniciativa Za bydlení, která spojuje jednotlivce i organizace z nevládního, akademického i veřejného sektoru, se proti tomu ostře vymezuje a opakovaně požaduje o navrácení financí. Tentokrát apeluje na vládu Petra Fialy, která s tímto krokem otálí.

Pro malé klienty rané péče jsme zakoupili speciální pomůcky
14. července 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Pro malé klienty rané péče jsme zakoupili speciální pomůcky

Díky finančnímu daru ve výši 12 000 Kč jsme mohli objednat nové hračky a pomůcky pro děti, které jsou klienty rané péče Střediska Na Sioně. Peníze nám darovali zaměstnanci České spořitelny, regionu východní Čechy.

Výroční zpráva 2021 - Oblastní charita Hradec Králové
11. července 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Výroční zpráva 2021 - Oblastní charita Hradec Králové

Vážení čtenáři, milí přátelé, předkládáme Vám Výroční zprávu, ve které Vás chceme seznámit s činností a aktivitami Oblastní charity Hradec Králové v roce 2021.

Dny otevřených dveří RváčOff
8. července 2022 Oblastní charita Jičín

Dny otevřených dveří RváčOff

Dovolte, abychom Vás pozvali na dny otevřených dveří do nového zařízení pro autisty.

Předání pomyslného štafetového kolíku
1. července 2022 Oblastní charita Rychnov nad Kněžnou

Předání pomyslného štafetového kolíku

Ve čtvrtek 30. června předala pomyslný štafetový kolík dosavadní ředitelka Ilona Mikušová svému nástupci Jiřímu Janečkovi.

Charita se starala o navrátilce z koncentračních táborů, říká historik Jaroslav Šebek
29. června 2022 Charita Česká republika

Charita se starala o navrátilce z koncentračních táborů, říká historik Jaroslav Šebek

Charita Česká republika má bohatou historii, jejíž střípky sahají až do 19. století. Po první světové válce se začaly formovat organizované svazy Charit. Na vzniku charitního díla se podíleli kněží a biskupové. Poprvé na sebe upozornila během pomáhání uprchlíkům z pohraničí v roce 1938 a v květnu 1945 se starala o navrátilce z koncentračních táborů. Podrobnosti z historie přinášíme v rozhovoru s docentem Jaroslavem Šebkem.

Kamínková aukce pro Lůžkový hospic 165 300 Kč. Děkujeme.
27. června 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Kamínková aukce pro Lůžkový hospic 165 300 Kč. Děkujeme.

V neděli 26. června se v odpoledních hodinách uskutečnila online živá aukce omalovaných kamínků od českých výtvarníků.  Výtěžek aukce  je 165 300 Kč. Částka podpoří projekt výstavby Lůžkového hospice Oblastní charity Hradec Králové. Děkujeme všem za podporu. 

Charita Česká republika slaví 100leté výročí
24. června 2022 Charita Česká republika

Charita Česká republika slaví 100leté výročí

Letošní rok je pro Charitu zlomový. Slaví sto let od svého založení, a může se tak pyšnit titulem nejstarší neziskové organizace v Česku. Zároveň jde také o největšího poskytovatele zdravotních a sociálních služeb na našem území. A to jsou rozhodně pádné důvody k uspořádání oslav a připomenutí si její historie a významu.

Hledáme dárce pro děti bez táty
23. června 2022 ADOPCE NA DÁLKU® DIECÉZNÍ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ

Hledáme dárce pro děti bez táty

Některé indické děti přišly během pandemie o svého tátu, živitele rodiny. Jiné ztratily svého otce již dříve. S koordinátory z oblasti Bangalore jsme se domluvili, že těmto dětem přednostně nabídneme zapojení do vzdělávacího projektu Adopce na dálku.

Výběrové řízení - sociální pracovník / pracovnice
22. června 2022 Integrační centrum pro cizince Hradec Králové

Výběrové řízení - sociální pracovník / pracovnice

Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové přijme kolegu na pozici "Sociální pracovník / pracovnice". Nástup je možný ihned. Zájemci se mohou hlásit do výběrového řízení do 25. 7. 2022.

Alwyn dnes pracuje jako specialista v nadnárodní společnosti
22. června 2022 ADOPCE NA DÁLKU® DIECÉZNÍ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ

Alwyn dnes pracuje jako specialista v nadnárodní společnosti

„Jste požehnáním pro mě a mou rodinu.“

Vzácná návštěva z Indie
20. června 2022 ADOPCE NA DÁLKU® DIECÉZNÍ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ

Vzácná návštěva z Indie

U příležitosti oslav 30. výročí Diecézní charity přijali pozvání arcibiskup Peter Machado, emeritní arcibiskup Bernard Moras a ředitel ASHA Charitable Trust P. Gabriel Christy. Tito naši partneři z Indie se setkali s dárci Adopce na dálku a navštívili také české školy.

Ortézky pro Karolínku, aby mohla běhat
19. června 2022 Oblastní charita Kutná Hora

Ortézky pro Karolínku, aby mohla běhat

Karolínka, dcera naší kolegyně, se narodila předčasně při komplikovaném porodu s vrozenou vadou nožiček. Potřebuje speciální dlahy od rakouské firmy Pohlig, které nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Tyto dlahy pomáhají Karolínce udržet kosti ve správném postavení, aby mohla chodit bez bolesti.

Křtiny v Domov pro matky s dětmi
15. června 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Křtiny v Domov pro matky s dětmi

V Domově pro maminky s dětrmi se opět konaly křtiny.  

Sluníčkový víkend s rodinami ze Sluníčka
14. června 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Sluníčkový víkend s rodinami ze Sluníčka

…moc skvělí lidé, deník, kůň, kostel, psi, bosé nohy, jídlo bez práce, věž, mše o rodině, barvy všude, buřtíky, hrát si  i dospělí, cvičení venku, hudba…takový byl pobyt rodin s dětmi a poradkyněmi z rané péče Střediska rané péče Sluníčko.

Iniciativa Za bydlení předložila vládě návrh zákona, který pomůže řešit bytovou nouzi
9. června 2022 Charita Česká republika

Iniciativa Za bydlení předložila vládě návrh zákona, který pomůže řešit bytovou nouzi

V úterý 7. června odborníci z iniciativy Za bydlení předali zástupcům vlády návrh zákona o podpoře v bydlení. Bytová nouze je již několik let palčivým problémem Česka. Dostupnost bydlení se neustále zhoršuje, proto je důležité prohlubující se krizi řešit. Současná vláda se zavázala, že připraví během prvních dvou let svého volebního období legislativu, která pomůže najít východisko.

Oslavy 30. výročí charity a ocenění pracovníků
6. června 2022 Z domova

Oslavy 30. výročí charity a ocenění pracovníků

Na páteční oslavy 30. výročí charity v Královéhradecké diecézi dorazilo do poutního místa Koclířov přes 300 účastníků a hostů. Po slavnostní a děkovné mši svaté bylo oceněno 21 pracovníků Charit z celé diecéze za obětavou službu v charitě. Jsou to profesionálové se srdcem na dlani, kteří denně zajišťují služby pro potřebné a nemocné - pečovatelé, zdravotníci, sociální pracovníci i projektoví manažeři a administrativní pracovníci. Na oslavy přijeli také hosté z německého Hechingenu, kteří nám pomáhali rozjet první charitní služby. Arcibiskupové z Indie Moras a Machado převzali rovněž charitní ocenění a děkovali za veškerou podporu chudých dětí v Indii. Přítomné pozdravili také prezident Charity ČR Pavel Posád a hradecký biskup Jan Vokál, kteří ocenili činnost charity. Oslavy završil odpolední koncert písničkáře Slávka Klecandra a beseda s indickými arcibiskupy o Adopci na dálku. Akci doprovodila také výstava příběhů „Pomáháme vám srdcem už 30 let“ a jarmark výrobků klientů charitních dílen a center z Rychnova, Nových Hradů a Červeného Kostelce.

Indové se setkají s dárci Adopce na dálku a navštíví české školy
4. června 2022 Tiskové zprávy

Indové se setkají s dárci Adopce na dálku a navštíví české školy

V prvním červnovém týdnu se uskuteční kvůli covidu dlouho odkládaná návštěva partnerů projektu Adopce na dálku z Indie. Arcibiskup Mons. Peter Machado, emeritní arcibiskup Mons. Bernard Moras a ředitel ASHA Charitable Trust P. Gabriel Christy Alexander z diecéze Bangalore po oslavách 30. výročí charity navštíví sedm českých škol zapojených do projektu Adopce na dálku v  Hradci Králové, Smiřicích a Novém Bydžově. Setkají se také s českými dárci a veřejností v Hradci Králové ve středu 8. 6. od 18:30 hod. v kostele Panny Marie a i v dalších místech – v Dolním Újezdě u Litomyšle (5. 6.), Třebechovicích (7. 6.) a Havlíčkově Brodě (9. 6.). Hosté z Indie zavítají rovněž na originální představení „Divadlo beze slov“ neslyšících ve Věkoších v pondělí 6. 6. v 15:30 hod. (Jana Černého 8/28) nebo Noc kostelů v Červeném Kostelci a Dvoře Králové n/L (10. 6.).

Rekordní výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky již pomáhá. Děkujeme!
2. června 2022 Charita Česká republika

Rekordní výtěžek z letošní Tříkrálové sbírky již pomáhá. Děkujeme!

Všechny příspěvky z Tříkrálové sbírky jsou nyní pečlivě sečteny a zkontrolovány. Dárci přispívali do kasiček rozmístěných na veřejných místech, online i prostřednictvím dárcovských SMS. Jejich solidarita nás ohromila. Darovali totiž rekordní částku ve výši 141 371 664 korun, za kterou velmi děkujeme!

Humanitární mise Charity a trvalých jáhnů do Lvovské oblasti
1. června 2022 Oblastní charita Pardubice

Humanitární mise Charity a trvalých jáhnů do Lvovské oblasti

Ve dnech 27. - 29. května Oblastní charita Pardubice realizovala další převoz humanitární pomoci na Ukrajinu do Lvovské oblasti.

V Charitě došlo ke zkvalitnění zdravotních služeb
1. června 2022 Charita Česká republika

V Charitě došlo ke zkvalitnění zdravotních služeb

Zlepšení kvality zdravotní péče je dlouhodobým cílem společnosti zdravotních sester QUALITAS OPTIMA 2020 v Charitě. O změnu usilují v oblasti domácí zdravotní péče, pobytových zařízeních a specializované mobilní paliativní péče. Ve spolupráci s projektem Globus – lepší svět se jim podařilo udělat hned několik pokroků. 

Šťastné dětství není samozřejmostí, proto pomáháme i těm nejmenším
1. června 2022 Charita Česká republika

Šťastné dětství není samozřejmostí, proto pomáháme i těm nejmenším

Dnešní den patří dětem. Vidět radost ve tváři dítěte potěší každého rodiče. Šťastné dětství však není samozřejmostí pro každého. Pomáháme těm, kteří neměli jednoduchý start do života. Zlepšujeme podmínky, ve kterých vyrůstají, protože budoucnost dětí je pro nás důležitá. Jakou pomoc nabízíme?

Oslavy 30. výročí charity a návštěva arcibiskupů z Indie
30. května 2022 Tiskové zprávy

Oslavy 30. výročí charity a návštěva arcibiskupů z Indie

Diecézní charita Hradec Králové a 14 regionálních Charit si letos připomíná 30 let od svého vzniku. Při této příležitosti bude v pátek 3. června od 10 hod. sloužena slavnostní a děkovná mše svatá v Poutním místě Koclířov u Svitav, kterou budou celebrovat královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, arcibiskupové z Indie Mons. Machado a Mons. Moras, prezident hradecké Diecézní charity Mons. Pavel Rousek a hostující kněží. Poté bude oceněno 21 pracovníků za obětavou službu v Charitě. Oslavy završí odpolední koncert písničkáře Slávka Klecandra a beseda s indickými arcibiskupy o Adopci na dálku. Partneři z Indie v dalším týdnu navštíví také české školy, které podporují chudé indické děti ve vzdělání. Setkají se rovněž s českými dárci v Hradci Králové (8. 6.) i dalších místech a zavítají na Divadlo beze slov v podání neslyšících ve Věkoších (6. 6.) nebo Noc kostelů v Červeném Kostelci a Dvoře Králové n. Lab. (10. 6.).

Oblastní charita Hradec Králové slaví 30 let
30. května 2022 Oblastní charita Hradec Králové

Oblastní charita Hradec Králové slaví 30 let

Prvního června uplyne 30 let od podpisu zakládající listiny Oblastní charity Hradec Králové. Je vnímaná jako stabilní, profesionální, dobře fungující organizace, kde je prostor pro laskavost, empatii, ochotu.

Firemní dobrovolníci z pardubické ČSOB Pojišťovny pomáhali opět na Charitě
20. května 2022 Oblastní charita Pardubice

Firemní dobrovolníci z pardubické ČSOB Pojišťovny pomáhali opět na Charitě

Ze srdce děkujeme dámám a pánům z pardubické ČSOB Pojišťovny, kteří v rámci firemního dne dobrovolnictví opět pomáhali v Oblastní charitě Pardubice tentokrát v pobytovém středisku Odlehčovacích služeb Červánky v Třebosicích.

8 milionů z kostelní sbírky zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě
19. května 2022 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

8 milionů z kostelní sbírky zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Díky 8 milionům vybraným v kostelní sbírce může Charita Česká republika potřebným na Blízkém východě zajistit zdroj obživy pro sebe i svoje rodiny. Pomohli jsme ženám v rozjezdu vlastního podnikání, místním farmářům zprostředkovali znalosti a vybavení, aby dokázali hospodařit i při rostoucím nedostatku vody. Mladí lidé mohou díky naší podpoře dál studovat. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům probíhá už tuto neděli 22. května.

Materiální sbírka pomoci vnitřním vysídlencům na Ukrajině ve spolupráci s místními Charitami
17. května 2022 Oblastní charita Pardubice

Materiální sbírka pomoci vnitřním vysídlencům na Ukrajině ve spolupráci s místními Charitami

Během války jsem několikrát vycestovala na území Ukrajiny.  Každá výprava mě obohatila. Charitní práce spojená s dobrovolnictvím dala mému životu širší rozměr a stal se více smysluplným.

Erasmus + mezinárodní výměna zkušeností
16. května 2022 Z domova

Erasmus + mezinárodní výměna zkušeností

Regionální kulturní rozvoj v kontextu mnohojazyčnosti a multikulturalismu a integrace Romů bylo hlavním tématem setkání v rumunském městě Satu Mare, kterého se za naši Diecézní katolickou charitu Hradec Králové zúčastnila ředitelka Anna Maclová, Vojtěch Homolka a doc. David Bouma. Projektového setkání v rámci projektu Erasmus +: „Posílení sociální soudržnosti v době krize (s): Formáty vzdělávacích aktivit s mladými dospělými v kontextu sociální pomoci“, které se konalo ve dnech 9. – 11. května 2022, se zúčastnilo 14 specialistů ze 6 zemí. Hostitelem akce byla Charita diecéze Satu Mare jako partner při realizaci projektu, jehož cílem je, aby si zúčastněné organizace vyměňovaly inovativní přístupy prostřednictvím výměny zkušeností a projektů, učily se jeden od druhého a propagovaly evropskou myšlenku. 

Video: Naše zdravotní sestry musí překonat spousty překážek, ale neztrácejí přitom smysl pro humor
12. května 2022 Charita Česká republika

Video: Naše zdravotní sestry musí překonat spousty překážek, ale neztrácejí přitom smysl pro humor

Mezinárodní den zdravotních sester a ošetřovatelek se každoročně slaví 12. května. Charita se k němu s radostí připojuje, protože je největším nestátním poskytovatelem zdravotních služeb v Česku. Na počest zdravotních sestřiček natočila Oblastní charita Ústí nad Orlicí video, kde se dozvíte, co kupříkladu musí překonávat zdravotní sestry dojíždějící za pacienty. Rozhodně nejde o jednoduchou práci, ale naše pracovnice při ní neztrácejí smysl pro humor.

Válka rozdělila rodinu Julie. Manžel si novorozeného syna nepochová
10. května 2022 Charita pro Ukrajinu

Válka rozdělila rodinu Julie. Manžel si novorozeného syna nepochová

Julie čekala třetí dítě. Bydlela s rodinou na předměstí Kyjeva a kvůli bombardování se už čtvrtý týden ukrývala s dětmi ve sklepě. Juliin manžel šel do boje a byl to on, který trval na tom, aby těhotná žena se dvěma dětmi opustila Ukrajinu. Slyšel od známých, jak mnoho žen porodilo ve sklepích anebo v kyjevském metru bez jakékoli zdravotní péče. Nechtěl, aby toto riziko podstoupila jeho drahá žena.

Letohrad: společně pomáháme lidem z Ukrajiny
9. května 2022 Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Letohrad: společně pomáháme lidem z Ukrajiny

Od vypuknutí války na Ukrajině uběhly více než dva měsíce. Dva měsíce, které převrátily život každému ještě naléhavěji než covid. Naprostá většina obcí, církví a neziskových organizací ze dne na den zareagovala na nečekaný příliv uprchlíků z Ukrajiny konkrétní nabídkou pomoci. Konečně jsme dostali příležitost ukázat, že to s námi Čechy není vůbec tak špatné, jak se mohlo zdát. (Jakkoliv bychom tu příležitost raději neměli). Někdejší remcalové u sebe najednou ubytovali úplně neznámé lidi, o které se nezištně starají. Miliardy, vybrané neziskovými organizacemi ve sbírkách na pomoc Ukrajině, a pomoc naší vlády řadí Česko na druhé místo v objemu pomoci válkou sužované zemi. Od 24. února 2022 uteklo z Ukrajiny téměř 5,5 mil lidí. V České republice nalezlo azyl přes 317 tisíc z nich.