Pomáháme uprchlíkům z Ukrajiny. Přidejte se i vy!

Diecézní charita Hradec Králové, která byla také součástí hradeckého KACPU, aktuálně zajišťuje pro uprchlíky z Ukrajiny:

  • humanitární pomoc, zásobování potravinami, ošacením a materiální pomoc i na ubytovnách
  • poskytujeme odbornou pomoc, poradenství i doprovody na úřady - zajišťuje naše Integrační centrum pro cizince, více na www.cizincihradec.cz 
  • organizujeme pomoc dobrovolníků a dobrovolníky/tlumočníky - zajišťuje naše Dobrovolnické centrum 
  • pořádáme kurzy češtiny pro nově příchozí a pro pedagogy z Ukrajiny - zajišťuje naše Integrační centrum pro cizince, více na www.cizincihradec.cz 
  • v rámci sítě svých regionálních Charit zajišťujeme také potřebnou následnou péči - především poradenství, sociální služby, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů

Pomoc UkrajiněFinanční dary na akutní a následnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v našich regionech můžete posílat na veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101.

QR platba - veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!

Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!

Vlna solidarity byla obdivuhodná, k pomoci uprchlíkům z válkou zkoušené Ukrajiny se semkli místní charity, organizace, instituce, firmy, spolky, dobrovolníci a jednotliví dárci. 

Více také v našich aktualitách a na facebooku.

Charita Česká republika, které jsme členem, se ve spolupráci s partnerskou Charitou Ukrajina soustředí hlavně na zajištění akutní i dlouhodobé humanitární pomoci pro obyvatele zasažené válkou přímo na Ukrajině. Aktuální informace o pomoci Charity Ukrajině najdete také na www.proukrajinu.charita.cz a www.charita.cz.

Aktuální info a pomoc 

Informace

Info pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na konflikt na Ukrajině zde.

Infolinka MVČR +420 974 801 802 

Další info na stránkách: https://www.nasiukrajinci.cz/ 

Více informací na webu Integračního centra www.cizincihradec.cz a na facebooku.

Aktuální informace najdete na webových stránkách a sociálních sítích našich Charit

Registrace a žádosti o dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky

  • Kde: OAMP, Ulrichovo náměstí 810/4, Hradec Králové 500 02 - ukázat na mapě.
  • Otevřeno: Ponděli: 08.00 – 15.00, Středa: 08.00 – 15.00, Pátek: 08.00 – 15.00
  • Služby: Zde je poskytována i asistence s ubytováním
  • Kontakty na krajská asistenční centra zde. 

 

 

Pomoc dobrovolníků

Chcete pomoci uprchlíkům z Ukrajiny jako dobrovolník? Registrujte se prosím ZDE nebo přes QR kód:

QR kód pro registraci dobrovolníků

Pokud můžete tlumočit i na jiném místě, vyplňte formulář našeho Dobrovolnického centra ZDE nebo přes QR kód:

QR kód pro registraci tlumočníků i na jiném místě 

Česko-ukrajinské setkání - hudba, jídlo i slova díků
25. května 2023 Oblastní charita Polička

Česko-ukrajinské setkání - hudba, jídlo i slova díků

V pátek 19. května 2023 proběhlo v kulturním domě Jordán v Poličce česko-ukrajinské setkání. Tato setkání probíhala průběžně a na organizaci se ve velké míře podílela ukrajinská komunita. Květnové setkání se neslo v duchu slavnostním - kromě hudebního programu a stoly prohýbajícími se pod ukrajinskými i českými dobrotami jsme také děkovali všem, kteří v průběhu roku pomáhali k tomu, aby se u nás Ukrajinci cítili bezpečně. 

Do cíle na pomoc znevýhodněným dětem doplulo 82 751 Kč
18. května 2023 Oblastní charita Kutná Hora

Do cíle na pomoc znevýhodněným dětem doplulo 82 751 Kč

Tentokráte bylo počasí benefičnímu závodu kaček příznivě nakloněno a mohl se tak v neděli 13. května odpoledne uskutečnit odložený start žlutých kaček po Vrchlici. Poslali jste do závodu celkem 475 malých kaček a 19 velkých firemních. Díky vaší podpoře doplulo do cíle na pomoc znevýhodněným dětem a jejich rodinám 82 751 Kč.

Děti cizinců s dlouhodobým pobytem jsou konečně o krok blíž ke spravedlivé zdravotní péči
15. května 2023 Charita Česká republika

Děti cizinců s dlouhodobým pobytem jsou konečně o krok blíž ke spravedlivé zdravotní péči

Poslanecká sněmovna PČR v polovině dubna schválila novelu zákona o azylu, která zahrnuje děti cizinců ze třetích zemí, kteří mají v České republice dlouhodobý pobyt, do systému veřejného zdravotního pojištění. Dlouho očekávanou změnu se podařilo prosadit mimo jiné díky neúnavnému úsilí Charity Česká republika a dalších organizací pracujících s cizinci.

Pomáháme všem maminkám bez rozdílu
13. května 2023 Charita Česká republika

Pomáháme všem maminkám bez rozdílu

14.5. si budeme připomínat mezinárodní svátek Den matek. V Československu se tento svátek začal slavit v roce 1923. Jeho propagátorkou u nás byla dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková. Jsme rádi, že tato krásná tradice i nadále přetrvává a my se k ní můžeme již poněkolikáté připojit.

Hradecký koncert Ukrajina vyšívaná podpoří děti válečných uprchlíků
12. května 2023 Tiskové zprávy

Hradecký koncert Ukrajina vyšívaná podpoří děti válečných uprchlíků

Čeští i ukrajinští umělci budou zpívat, hrát a tančit pro děti uprchlíků z Ukrajiny na tradičním koncertě se symbolickým názvem Ukrajina vyšívaná, který se uskuteční ve čtvrtek 18. května 2023 od 18 hodin ve Velkém sále Adalbertina v Hradci Králové (Československé armády 300). V programu vystoupí hradecký dětský sbor Jitro a taneční skupina Flamenco, ukrajinský písničkář Oleh Luklian z Prahy nebo folklórní soubory Radist a Nytocka Rodovodu. V průběhu koncertu si mohou lidé také prohlédnout výstavu ukrajinských lidových výšivek nebo podpořit veřejnou sbírku na pomoc dětem uprchlíků z Ukrajiny. Akci pořádá Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách.

Africký workshop o Ghaně v Young Caritas
11. května 2023 Young Caritas

Africký workshop o Ghaně v Young Caritas

V květnu jsme si se zahraničními studenty Univerzity Hradec Králové, kteří pochází z Ghany, užili opravdu barevný kreativní workshop. 

Seminář pro studenty "Chcete pracovat v sociálních službách!?"
28. dubna 2023 Oblastní charita Pardubice

Seminář pro studenty "Chcete pracovat v sociálních službách!?"

Oblastní charita Pardubice organizovala ve spolupráci s Magistrátem města Pardubice, Praktickou školou SVÍTÁNÍ a Univerzitou Pardubice organizovala Oblastní charita Pardubice interaktivní a zážitkový seminář s názvem „Chcete pracovat v sociálních službách!?“.

Výběrové řízení - sociální pracovník / pracovnice
27. dubna 2023 Integrační centrum pro cizince Hradec Králové

Výběrové řízení - sociální pracovník / pracovnice

Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové přijme nového kolegu/kolegyni na pozici "Sociální pracovník/pracovnice". Zájemci se mohou hlásit do výběrového řízení do 22. 5. 2023, nástup je možný od 1. 6. 2023. 

Oslava příchodu jara a přípravy na čarodějnice v Young Caritas
27. dubna 2023 Young Caritas

Oslava příchodu jara a přípravy na čarodějnice v Young Caritas

Na dalším kreativním workshopu v Young Caritas v Hradci Králové jsme s dětmi oslavili příchod dlouho očekávaného jara a vyráběli čarodějnice.

Pracovní setkání projektu ERASMUS+ ve francouzském MOULINS
26. dubna 2023 Z domova

Pracovní setkání projektu ERASMUS+ ve francouzském MOULINS

Třetí dubnový týden se konalo další pracovní setkání projektu Erasmus+, kterého se účastní i naše Diecézní charita Hradec Králové. Tentokrát byla hostitelem společnost Viltaïs se sídlem ve francouzském Moulins. Za nás se zúčastnila ředitelka Anna Maclová a P. David Bouma, který je také pedagogem na UHK a UK. Hlavním tématem setkání bylo představení forem neformálního vzdělávání mladých dospělých s cílem jejich sociální inkluze, zejména imigrantů, kteří přijíždí do Francie z různých zemí světa.

Benefiční odpoledne pro hospic Charity s youtuberem Tarym
25. dubna 2023 Oblastní charita Pardubice

Benefiční odpoledne pro hospic Charity s youtuberem Tarym

Ze srdce děkujeme SK Lázně Bohdaneč, Bohdanečské Sportovní Akademii a Petře Vytasil Krajíčkové za zorganizování benefiční akce s názvem Odpoledne s Tarym, Stáňou a Ariankou. Výtěžek ze vstupného podpoří Domácí hospicovou péči Oblastní charity Pardubice. Prostředky z benefice umožní nákup dalšího koncentrátoru kyslíku, který je častou nezbytnou pomůckou pro pacienty v terminálním stadiu nemoci.

Jsme tak trochu blázni, ale má to obrovský smysl
25. dubna 2023 Oblastní charita Červený Kostelec

Jsme tak trochu blázni, ale má to obrovský smysl

„Náš diplom, lékařský, sesterský, je pouze vstupenka pro to, abychom se mohli věnovat nemocným,“ pronesla Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, během slavnostní mše svaté v Křižanově v rámci poutě za hospice.

Jarní kolo potravinové sbírky dokázalo naplnit potravinové banky: vybralo se 438 tun zboží
24. dubna 2023 Charita Česká republika

Jarní kolo potravinové sbírky dokázalo naplnit potravinové banky: vybralo se 438 tun zboží

Za velký úspěch se dá považovat výsledek letošního jarního kola potravinové sbírky, ve kterém se vybralo ohromných 438 tun zboží. Sbírka potravin se odehrála ve více než 1500 prodejnách po celé zemi a zapojily se do ní tisíce dobrovolníků, zaměstnanců prodejen i řada neziskových organizací včetně Charity Česká republika.

České Velikonoce pro ukrajinské děti
21. dubna 2023 Z domova

České Velikonoce pro ukrajinské děti

V neděli 2. dubna se konala v prostorách hradeckého Adalbertina integrační a kulturní akce na téma České Velikonoce pro děti a rodiče uprchlíků z Ukrajiny. Těm poskytuje poradenství a humanitární pomoc v Integračním centru pro cizince, na ubytovnách a přímo v rodinách Diecézní katolická charita Hradec Králové, která je od začátku války na Ukrajině součástí KACPU v Hradci Králové, také díky podpoře z charitního projektu Emergency Appeal 12/2022.

Správně vidíme jen srdcem
20. dubna 2023 Oblastní charita Kutná Hora

Správně vidíme jen srdcem

Jsme rádi, že spoluobčanům není lhostejný osud lidí, kteří se ocitnou ve složité životní situaci. Jak pomáhají vaše finanční dary v  kutnohorské charitě? Sociální pracovnice Střediska Racek pomohli Janovi najít řešení z jeho nelehké situace.

Charita zve na setkání s indickým biskupem a besedy o Adopci na dálku
19. dubna 2023 Tiskové zprávy

Charita zve na setkání s indickým biskupem a besedy o Adopci na dálku

V posledním dubnovém týdnu zavítá do Hradce Králové indický biskup Derek Fernandes z oblasti Belgaum, který je jedním z partnerů projektu Adopce na dálku hradecké Diecézní charity. Po necelých čtyřech letech se opět setká s dárci a veřejností v Hradci Králové, ale také v Náchodě, Opočně, Kutné Hoře nebo Sebranicích u Litomyšle. Navštíví i několik škol v Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Hudba je to, co nás spojuje, i ve chvílích, kdy už slova nestačí
19. dubna 2023 Charita Česká republika

Hudba je to, co nás spojuje, i ve chvílích, kdy už slova nestačí

Sílu hudby a radost ze společného poslechu, setkání a nevšedního kulturního zážitku si odnesli senioři trpící Alzheimerovou chorobou z houslového koncertu, který se uskutečnil ve středu 12. dubna 2023. Nadace Stadler-Trier, Nadační fond Hudba pro Věčnou naději a Charita Česká republika se spojily, aby prostřednictvím léčivé moci hudby přinesly potěšení a útěchu klientům z Alzheimer Home Pitkovice. Na koncertě vystoupili tři mladí, ale už velmi úspěšní houslisté – Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica.

Jarní kolo sbírky potravin v kutnohorském supermarketu Billa a v Kauflandu v Čáslavi
17. dubna 2023 Oblastní charita Kutná Hora

Jarní kolo sbírky potravin v kutnohorském supermarketu Billa a v Kauflandu v Čáslavi

V sobotu 22. dubna můžete svým nákupem podpořit Sbírku potravin pro lidi v nouzi. Sbírka proběhne v Kutné Hoře v supermarketu Billa a v Čáslavi v supermarketu Kaufland vždy od 8.00 do 18.00. Trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží můžete odevzdat za pokladnami dobrovolníkům a pracovníkům kutnohorské charity, které poznáte podle zelené zástěry s logem sbírky.

Střípky z Charitní pečovatelské služby
13. dubna 2023 Oblastní charita Pardubice

Střípky z Charitní pečovatelské služby

Vždycky je lepší vědět a nepotřebovat než později nevědět, kam se obrátit s žádostí o pomoc. To platí o všech zdravotních a sociálních službách pardubické Charity včetně té pečovatelské.

Morouj z iráckého Mosulu si splnila dětský sen a stala se učitelkou
13. dubna 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Morouj z iráckého Mosulu si splnila dětský sen a stala se učitelkou

Čtyřiadvacetiletá Morouj Yunis odjakživa snila o tom, že stane před třídou plnou dětí a bude je vzdělávat. Jenže když její rodné město Mosul padlo na tři roky pod nadvládu Islámského státu, vypadalo to, že na svůj sen může Morouj zapomenout. Mladá Iráčanka se po odchodu ISIS sice mohla vrátit ke studiu, po jeho absolvování ale dlouho nemohla najít práci. Pomohla jí Charita Česká republika.

Domácí hospicová péče slaví 10. výročí
12. dubna 2023 Oblastní charita Hradec Králové

Domácí hospicová péče slaví 10. výročí

Péče o umírající v domácím prostředí byla součástí služeb hradecké Oblastní charity od začátku její existence.  Vize komplexně vymezit pravidla pro péči v domácím prostředí, vytvořit multidisciplinární tým a zapojit hospicové sestry, lékaře paliatry, sociální pracovnice, psychologa, případně i duchovního a dobrovolníky se však stala skutečností až se vznikem Domácí hospicové péče v roce 2013.

Podpora vzdělávání někdy nestačí
10. dubna 2023 ADOPCE NA DÁLKU® DIECÉZNÍ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ

Podpora vzdělávání někdy nestačí

Děkujeme, že pomáháte vážně nemocným indickým dětem. Rudolf byl před osmi lety v podobné situaci jako dnes Nikitha. Onemocněl leukémií a jeho život visel na vlásku. I díky štědrým dárcům byla jeho léčba úspěšná. Doufáme, že i Nikitha se brzy uzdraví. 

Velikonoční workshop v Young Caritas
6. dubna 2023 Young Caritas

Velikonoční workshop v Young Caritas

V prvním jarním workshopu jsme se v hradeckém Young Caritas zaměřili na české velikonoční tradice. 

Před Velikonocemi opět zabečí Daránek, aby pomohl splnit dětská přání
3. dubna 2023 Charita Česká republika

Před Velikonocemi opět zabečí Daránek, aby pomohl splnit dětská přání

Blíží se Velikonoce a s nimi přichází Daránek, aby pomohl vyplnit dětské sny, zejména tam, kde bývá bytem nouze a hrozí strádání. Charita Česká republika proto znovu ohlašuje dobročinnou kampaň, jejíž výtěžek pomůže zejména nejmenším a nejzdranitelnějším, tedy především dětem z chudých rodin.

Jak se slaví Velikonoce ve světě: Od Iráku přes Ukrajinu až po Zambii
3. dubna 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Jak se slaví Velikonoce ve světě: Od Iráku přes Ukrajinu až po Zambii

Věděli jste, že se slaví Velikonoce v Iráku? A že v Moldavsku o Velikonocích probíhá vajíčková bitva? Anebo, že v Zambii si během těchto svátků pochutnávají na lilku? Naši kolegové ze zahraničních poboček Charity Česká republika se podělili o to, jak se Velikonoce slaví v jejich zemích. Třeba hodováním na hřbitově.

Daránek pomáhá dětem: Připojte se i vy k jarní vlně dobrých skutků
29. března 2023 Z domova

Daránek pomáhá dětem: Připojte se i vy k jarní vlně dobrých skutků

Daránek pomáhá vyplnit dětské sny, zejména tam, kde bývá bytem nouze a hrozí strádání. Charita Česká republika proto znovu ohlašuje dobročinnou kampaň, jejíž výtěžek pomůže zejména nejmenším a nejzranitelnějším, tedy dětem z chudých rodin. V naší hradecké diecézi bude z výnosu této sbírky podpořeno centrum Klubík v Domově Sv. Anny pro matky s dětmi při Oblastní charitě Náchod.

Daránek dětem: V bezpečí Klubíku už Péťa zažívá i radosti dětství
29. března 2023 Z domova

Daránek dětem: V bezpečí Klubíku už Péťa zažívá i radosti dětství

Desetiletý Péťa s maminkou a mladší sestrou našli dočasný azyl v Domově pro matky s dětmi Sv. Anny v Náchodě. Maminka se rozhodla opustit svého partnera, pro kterého jsou důležitější kamarádi, automaty, cigarety a alkohol. Péťa svého otce nikdy nepoznal, což mu partner maminky dával hrubě najevo. Chlapec byl zpočátku smutný, ale postupně si v domově našel cestu k novým kamarádům. Dnes si s nimi hraje a vyrábí ve zdejším Klubíku, kde zažívá dosud nepoznané okamžiky bezstarostného dětství. Péťa je jeho pravidelným návštěvníkem a také obětavě pomáhá mamince s malou sestřičkou.

Výsuvná otočná sedačka umožní klientům s handicapem Charitní pečovatelské služby snadnější a šetrnější přepravu
29. března 2023 Oblastní charita Kutná Hora

Výsuvná otočná sedačka umožní klientům s handicapem Charitní pečovatelské služby snadnější a šetrnější přepravu

Projekt „Nasedat a jedeme“ umožňuje klientům střediska Charitní pečovatelské služby, kteří mají potíže s mobilitou, zůstat součástí společenského dění a žít co nejdéle a nejkvalitněji běžný život. Navíc zjednodušuje a usnadňuje našim pracovníkům v přímé péči fyzickou námahu.

Stanovisko Charity Česká republika k obsahu článku autora Tomáše Lánského „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“
28. března 2023 Charita Česká republika

Stanovisko Charity Česká republika k obsahu článku autora Tomáše Lánského „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“

Dne 25. března 2023 zveřejnily Lidovky.cz článek „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami“.  Charita Česká republika se důrazně distancuje od praxe, která je popisována v článku autora Tomáše Lánského. Článek je podán tak, jako kdyby se jednalo o plošnou praxi napříč poskytovateli, s čímž kategoricky nesouhlasíme. Celé pojetí problematiky popisované na webu Lidovky.cz považujeme za účelové a manipulativní.

Doporučení Caritas Europa k další podpoře uprchlíků s dočasnou ochranou
24. března 2023 Charita Česká republika

Doporučení Caritas Europa k další podpoře uprchlíků s dočasnou ochranou

Vloni v únoru vešla v platnost směrnice o dočasné ochraně – status, který umožňuje státům EU udělit komplexní a rychlou ochranu příchozím z Ukrajiny utíkajícím před válkou. Díky dočasné ochraně mohla Česká republika a další členské státy efektivně pomáhat uprchlíkům, kteří pomoc potřebovali, ovšem ani tento relativně nový systém se neobešel bez úskalí.

Představit si, co lidé na Ukrajině prožívají, je pro nás téměř nemožné, říká generální sekretář Jakub Líčka po návštěvě Ukrajiny
24. března 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Představit si, co lidé na Ukrajině prožívají, je pro nás téměř nemožné, říká generální sekretář Jakub Líčka po návštěvě Ukrajiny

Jakub Líčka, generální sekretář Charity Česká republika se nedávno vrátil z rozsáhlé cesty po Ukrajině. Kromě západních částí země navštívil také Charkov, Záporoží či městečko Buča a dostal se až do bezprostřední blízkosti fronty. S Jakubem Líčkou jsme si povídali o tom, jakými dojmy ze země odjíždí a jak se Ukrajina za rok války proměnila.

Celý svět si dnes připomíná nezastupitelnou roli sociálních pracovníků
21. března 2023 Charita Česká republika

Celý svět si dnes připomíná nezastupitelnou roli sociálních pracovníků

Světový den sociální práce si každoročně připomínáme třetí úterý v březnu a jeho smyslem je upozornit širokou veřejnost na celospolečenský význam sociální práce, na její nezastupitelnou roli jako profese, která v moderní společnosti získává čím dál tím důležitější postavení, ale také bránit sociální spravedlnost a lidská práva. Poprvé byl vyhlášen v roce 1983 Mezinárodní federací sociálních pracovníků (IFSW).

Navzdory rostoucí sociální krizi vláda stále otálí  s navrácením evropských peněz sociálním službám
21. března 2023 Charita Česká republika

Navzdory rostoucí sociální krizi vláda stále otálí s navrácením evropských peněz sociálním službám

Navzdory prohlubující se socioekonomické krizi vláda Petra Fialy nadále otálí s navrácením 270 milionů eur z Fondu soudržnosti (FS) zpět do Evropského sociálního fondu (ESF). Prostředky ESF+ v minulosti seškrtala vláda Andreje Babiše ve prospěch infrastrukturních fondů. Udělat to však mohla jenom díky příslibu možného zpětného převedení prostředků v případě zhoršení socioekonomické situace a propadu v oblastech zaměstnanosti, sociálního začleňování a vzdělávání, což bylo zaneseno i do Dohody o partnerství. Odborná veřejnost a Evropská komise, které už tehdy varovaly, že se jedná o chybný krok, se teď ptají, kdy dojde k nápravě. Sociální služby, které potřebuje v dnešní situaci stále více lidí, totiž nemají dostatek peněz a bez evropských peněz jim hrozí další omezování kapacit i kvality.

Charita mě zachránila, říká ukrajinská uprchlice, která našla útočiště i práci v charitním hotelu Marianeum
15. března 2023 Charita Česká republika

Charita mě zachránila, říká ukrajinská uprchlice, která našla útočiště i práci v charitním hotelu Marianeum

Je to už rok, co ruské rakety začaly dopadat na její město. Dvanáct měsíců od chvíle, kdy se vydala do neznáma, aby před hrůzami války ochránila sebe, svého syna a maminku. Dvaatřicetileté Ukrajince Iryně po strastiplné cestě přes hranice podala pomocnou ruku Charita Česká republika a střechu nad hlavou i práci pak našla v charitním hotelu Marianeum, z něhož putují veškeré výtěžky na pomoc lidem v nouzi. 

Motto letošního Mezinárodního dne žen: DigitALL – Inovace a technologie pro rovnost žen a mužů
8. března 2023 Charita Česká republika

Motto letošního Mezinárodního dne žen: DigitALL – Inovace a technologie pro rovnost žen a mužů

Rok co rok si 8. března, kdy si připomínáme Mezinárodní den žen, mnou ruce prodejci květin, chlebíčků, bonboniér či parfumerie. Ve skutečnosti bychom však spíše než na drobné pozornosti měli klást důraz na původní myšlenku, z níž vzešel, a navazovat na ni.

5 způsobů, jak Charita pomáhá Turecku a Sýrii zasaženým zemětřesením
8. března 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

5 způsobů, jak Charita pomáhá Turecku a Sýrii zasaženým zemětřesením

Katastrofální zemětřesení, ke kterému došlo v pondělí 6. února v Turecku a Sýrii, připravilo o život více než 52 tisíc lidí. Zemětřesení postihlo až 26 milionů místních a území o rozloze větší, než je celá Česká republika. Lidé v zasažených oblastech stále potřebují humanitární pomoc. Charita Česká republika pomáhá přímo na místě díky finančním prostředkům ze sbírky Charita pro Turecko a Sýrii. Jak naše pomoc vypadá?

Ženy hrají v humanitární pomoci nezastupitelnou roli. Proč jsou tak důležité?
6. března 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Ženy hrají v humanitární pomoci nezastupitelnou roli. Proč jsou tak důležité?

Jaké to je být ženou zasaženou válkou či přírodní katastrofou? Co ženy a dívky v takových situacích potřebují? To dokáží často lépe pochopit a odhadnout právě další ženy - humanitární pracovnice. Až 40 procent z více než půl milionu humanitárních pracovníků na celém světě tvoří ženy. Naše kolegyně humanitární a rozvojové pracovnice přibližují, proč je podle nich zastoupení žen v této oblasti tak důležité.

Reportáž Českého rozhlasu Pardubice o financování domácí hospicové péče
2. března 2023 Oblastní charita Pardubice

Reportáž Českého rozhlasu Pardubice o financování domácí hospicové péče

Domácí hospice nemají dlouhodobě na růžích ustláno. Chybí finance a doba domácí péče je příliš krátká. Pandemie covidu situaci ještě zhoršila, pomáhají prostředky z benefičních akcí a darů veřejnosti. 

Jarní prázdniny s Young Caritas 2023
2. března 2023 Young Caritas

Jarní prázdniny s Young Caritas 2023

O letošních jarních prázdninách jsme se věnovali českým pohádkám a rozmanitým hrám. Za odměnu jsme s dětmi vyrazili do zábavního centra a také za poznáním do Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Kdyby v Kutné Hoře existovala noclehárna pro ženy, nemusela paní Alena skončit na JIP a následně LDN
2. března 2023 Oblastní charita Kutná Hora

Kdyby v Kutné Hoře existovala noclehárna pro ženy, nemusela paní Alena skončit na JIP a následně LDN

V roce 2022 jsme museli odmítnout 24 žen v krizové situaci, které se ocitly bez domova. Důvodem je neexistující služba noclehárny pro ženy, která by poskytovala ženám v krizi bezpečné zázemí a nocleh v Kutné Hoře. Nejbližší noclehárna pro ženy je v Chrudimi a Pardubicích, avšak tyto noclehárny mají kapacitu cca 6 lůžek a preferují ubytování pro ženy ze svého regionu. Není žádoucí, aby ženy z Kutné Hory odjely za službou do jiného města a ztratily kontakt se svoji rodinou a přáteli, kteří hrají důležitou roli v návratu zpět do společnosti.

Rok s Ukrajinou si Charita připomněla rovněž se svými přáteli a podporovateli
28. února 2023 Charita Česká republika

Rok s Ukrajinou si Charita připomněla rovněž se svými přáteli a podporovateli

V minulém týdnu si Charita Česká republika připomněla neblahé výročí rok trvající války na Ukrajině. Na tiskové konferenci nazvané Rok s Ukrajinou představil její ředitel Lukáš Curylo celorepublikové statistiky, celkový přehled, ale i zcela konkrétní příběhy a kroky pomoci, kterou Charita lidem zasaženým válkou poskytla. Na setkání v Arcibiskupském paláci s přáteli a podporovateli pak všem přítomným poděkoval a požehnal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Pět skvělých pátků s Young Caritas
28. února 2023 Young Caritas

Pět skvělých pátků s Young Caritas

Na konci ledna jsme odstartovali nový projekt Pět skvělých pátků aneb čeština hrou, který je určený dětem z Ukrajiny, aby si více zažily náš jazyk i reálie.

Obnova po zemětřesení bude trvat nejméně 3 roky, říká spolupracovnice Charity Česká republika v Sýrii
22. února 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Obnova po zemětřesení bude trvat nejméně 3 roky, říká spolupracovnice Charity Česká republika v Sýrii

Ničivé zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, má devastující následky. O život přišlo více než 50 tisíc lidí. V zasažených oblastech je zničená infrastruktura, spousta lidí přitom stále zůstává na místě a přežívá v provizorních přístřešcích. Co je aktuálně nejvíce potřeba? A jak se bude pomoc proměňovat v následujících týdnech a měsících? O tom jsme si povídali s Nedou Khanji z organizace Violet, se kterou Charita pomáhá lidem zasaženým zemětřesením v Sýrii. 

Rok Charity s Ukrajinou – roční bilance pomoci napadené zemi
21. února 2023 Charita Česká republika

Rok Charity s Ukrajinou – roční bilance pomoci napadené zemi

Před rokem se jednotlivé složky sítě Charity Česká republika okamžitě zapojily do humanitární pomoci napadené Ukrajině, a to jak přímo lidem na místě, tak i uprchlíkům před válkou v Česku či v Moldavsku. Bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vyhlásila navíc Charita Česká republika veřejnou sbírku, do které k dnešnímu dni dárci přispěli takřka 165 milionů korun.

Na 8. charitním plese tancovali pro hospic
21. února 2023 Oblastní charita Pardubice

Na 8. charitním plese tancovali pro hospic

Osmý charitní ples, jehož výtěžek tradičně podporuje domácí hospicovou péči se po covidové pauze konal v sobotu 18. února v Obecním domě v Ostřešanech.

Postní doba nám pomáhá lépe vnímat potřeby druhých. Začíná Postní almužna 2023
21. února 2023 Charita Česká republika

Postní doba nám pomáhá lépe vnímat potřeby druhých. Začíná Postní almužna 2023

Popeleční středou, která letos připadá na 22. února, začíná v západní církvi tradičně čtyřicetidenní postní období, které je časem rozjímání, pokání, odříkání a přípravou na nejvýznamnější křesťanský svátek: Velikonoce. Toto období, které nám má symbolicky připomínat Ježíšův čtyřicetidenní pobyt na poušti, nabízí (nejen) věřícím lidem příležitost soustředit se na svoji duchovní obnovu, a v rámci ní si odříct některé požitky. To je i princip Postní almužny. Ta letošní začíná právě nyní.

Rok s Ukrajinou – tichý protest proti válce
21. února 2023 Tiskové zprávy

Rok s Ukrajinou – tichý protest proti válce

V pátek 24. února od 17 hodin se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční krátké setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině a vyjádření podpory statečnému ukrajinskému lidu a protestu proti této válce. Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové ve spolupráci s Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách u příležitosti ročního výročí od ruské invaze na Ukrajinu. Charita působí od samého počátku v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Královéhradeckém kraji, kterým prošlo za uplynulý rok více než 20 tisíc uprchlíků. Tisícům z nich Charita pomohla poměrně rychle se adaptovat a zapojit do života.

Jak Charita pomáhá po zemětřesení v Turecku a Sýrii? Rozhovor s koordinátorkou naší pomoci Annou Volfovou
11. února 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Jak Charita pomáhá po zemětřesení v Turecku a Sýrii? Rozhovor s koordinátorkou naší pomoci Annou Volfovou

Počet obětí katastrofálního zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 25 000 lidí. Číslo ale dále roste. Jen v Sýrii připravilo zároveň o střechu nad hlavou přes 5 milionů lidí, další stovky tisíc v Turecku. Charita jim pomáhá zajistit okamžitou humanitární pomoc. Jaká je situace na místě a jak pomáháme, o tom jsme mluvili s naší kolegyní Annou Volfovou, která naši pomoc lidem zasaženým zemětřesením koordinuje. 

Charita pomáhá lidem zasaženým zemětřesením v Turecku a Sýrii zajistit základní životní potřeby
9. února 2023 Humanitární pomoc a rozvojová spolupráce Charity ČR

Charita pomáhá lidem zasaženým zemětřesením v Turecku a Sýrii zajistit základní životní potřeby

6. února brzy ráno zasáhlo jihovýchodní Turecko a severozápadní Sýrii katastrofální zemětřesení. Charita Česká republika uvolnila peníze ze svého krizového fondu a vypsala sbírku na pomoc zasaženým lidem. Finanční prostředky už pomáhají lidem v Turecku a v Sýrii se zajištěním základních potřeb.

Štědrovečerní služba pohledem hospicové zdravotní sestry Jana Hladíka
8. února 2023 Oblastní charita Polička

Štědrovečerní služba pohledem hospicové zdravotní sestry Jana Hladíka

„Čekal jsem to klidnější, že obvolám, zapíšu a čau...“

Jaká byla štědrovečerní služba zdravotní sestry Jana Hladíka z Domácího hospice?