Benefiční koncert Boni pueri podpoří děti válečných uprchlíků z Ukrajiny
1. dubna 2022 Tiskové zprávy

Benefiční koncert Boni pueri podpoří děti válečných uprchlíků z Ukrajiny

Diecézní charita Hradec Králové a Český chlapecký sbor Boni pueri srdečně zvou všechny lidi dobré vůle na benefiční koncert „Děti dětem – Naděje pro Ukrajinu“, který se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna od 18 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí. Na benefici vystoupí Boni pueri pod vedením sbormistra Marka Štilce, operní pěvkyně Edita Adlerová, klavírista Robert Fuchs a také dětský ukrajinský soubor Nytočka Rodovodu. Vstupné je dobrovolné a výtěžek koncertu bude věnován příchozím dětem z Ukrajiny. Akce se koná pod záštitou biskupa Jana Vokála a za laskavé podpory Rotary klubu Hradec Králové.

„Nejkrutější na každé válce je, že obírá o dětství a nadějnou budoucnost ty nejmenší, nejkřehčí, bezbranné a nevinné děti. Ty tvoří většinu příchozích lidí z Ukrajiny. I proto jsme se obrátili na Chlapecký pěvecký sbor Boni Pueri – dobré chlapce, aby svým zpěvem oslovili návštěvníky koncertu a podpořili své nové kamarády a kamarádky, kteří postupně zasedají do školních lavic a vstupují do mateřských škol,“ přibližuje motivaci k uspořádání benefice Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové.

Maminkám s dětmi, které k nám utekly před ruskou agresí na Ukrajině, pomáhá Diecézní charita Hradec Králové od začátku válečného konfliktu. Ve spolupráci s Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách zajišťuje péči o uprchlíky na ubytovnách vyhrazených městem a fakultní nemocnicí. Poskytuje jim humanitární i odbornou pomoc. Naše Integrační centrum pro cizince organizuje pro ukrajinské běžence bezplatné kurzy češtiny i s hlídáním dětí. Aktuálně je to pět kurzů v Hradci Králové a další tři v regionech - v Jičíně, Náchodě a Jaroměři. Pracovnice Integračního centra také pomáhají maminkám při hledání zaměstnání a jejich dětem se začleněním do českých škol. Dětem a mládeži se věnují i dobrovolníci a koordinátorky projektu Young Caritas.

Diecézní charita Hradec Králové je od počátku také nedílnou součástí hradeckého Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU). V těchto centrech pomáhají i Charity v Pardubicích a Kutné Hoře. Regionální Charity zajišťují pro ukrajinské uprchlíky rovněž potřebnou následnou péči, organizují místní humanitární sbírky i další pomoc Ukrajině. Je to především poradenství, podpora výuky češtiny a ukrajinštiny, sociální služby, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů.

Velký dík za pomoc a podporu patří všem dobrovolníkům, organizacím, institucím, firmám, spolkům a jednotlivým dárcům. Finanční i materiální dary na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny nám poskytly například: Statutární město Hradec Králové, Královéhradecká provozní a.s., f. Chemie Star s.r.o. Hradec Králové, Stako s.r.o. Hradec Králové, Tepelné hospodářství Hradec Králové a.s., FiftyFifty s.r.o. Hradec Králové, Rozvíjíme Hradec z.s., T-Mobile ČR, ŠKODA AUTO a.s. Mladá Boleslav, 4home a.s., Mileta a.s. Hořice, Marius Pedersen a.s. Hradec Králové, Jednota spotřební družstvo České Budějovice, Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje s dodavateli z řad zemědělských a potravinářských firem, Beas a.s. a další společnosti. Děkujeme také Biskupskému gymnáziu Bohuslava Balbína a Gymnáziu J. K. Tyla za poskytnutí prostor pro výuku češtiny pro ukrajinské uprchlíky.

Finanční dary na akutní a následnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v našich regionech mohou lidé stále posílat na veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Děkujeme!

Poděkování patří rovněž všem organizacím a spolkům, které spontánně pořádají benefiční akce na pomoc Ukrajině. U nás v regionu jsou to například Galerie Artičok, Filharmonie Hradec Králové, AC klub, Královéhradečtí Sokoli, FC Hradec Králové, Cinestar, Český chlapecký sbor Boni pueri, Rotary klub Hradec Králové a mnohé další.

Více informací naleznete také na www.hk.caritas.cz a www.cizincihradec.cz.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, tel. 731 402 274, 495 063 135, email: jana.karasova@hk.caritas.cz