Charita pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny v asistenčním centru a zajišťuje i následnou péči Zobrazit fotogalerii
8. března 2022 Tiskové zprávy

Charita pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny v asistenčním centru a zajišťuje i následnou péči

Diecézní charita Hradec Králové, která je součástí Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v hradeckém Aldisu, obstarává uprchlíkům humanitární i odbornou pomoc. V rámci sítě svých regionálních Charit jim zajišťuje také potřebnou následnou péči. Je to především poradenství, sociální služby, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů. „Děkujeme Charitě za rychlé zajištění ubytování, jídla, lékařské péče a veškerou pomoc při vyřizování pobytu,“ říká mladá maminka Anžela, která dorazila do Hradce Králové se svou 2letou dcerkou, maminkou a sestrou hned v první uprchlické vlně z ukrajinského Lvova.

Před válkou prchala rodina paní Anžely dva dny. S manželem a bratrem, kteří zůstali doma a pomáhají bránit zem před ruskou agresí, jsou zatím v kontaktu. Volají si denně, aby se ujistili, že jsou v pořádku a bezpečí. Všichni jsou moc vděční českým občanům i Polákům za veškerou pomoc, péči a azyl. Jakmile konflikt skončí, chtějí se vrátit domů.

Pomoc v KACPU

Příchozím rodinám z Ukrajiny denně asistují pracovníci Integračního centra pro cizince hradecké Diecézní charity přímo v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v hradeckém Aldisu, které odbavilo již na 3000 běženců. „Pomáháme uprchlíkům s vyřízením legalizace pobytu, poskytujeme jim také poradenství v oblasti zdravotní péče a pojištění, bydlení a potřebnou materiální pomoc. Dobrovolníci obstarávají potřebnou humanitární pomoc přímo v asistenčním centru i v ubytovacích zařízeních. Pro maminky s dětmi zřídili v centru také hojně navštěvovaný dětský koutek,“ přibližuje Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové.

Mimořádná linka na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny

Naše mimořádná charitní infolinka na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny číslo 737 977 757 je stále v provozu od pondělí do neděle od 8 do 18 hodin. Naše pracovnice na lince rovněž registrují nabídky na humanitární pomoc a dobrovolníky. Lidé nás mohou kontaktovat také emailem na adrese: ukrajina@hk.caritas.cz.

Následná péče pro uprchlíky

Naše regionální Charity zajišťují následnou péči již ubytovaným ukrajinským utečencům v soukromí českých rodin i institucí. Je to především poradenství, sociální a zdravotní péče, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů. Dopravu uprchlíků do ubytování koordinují hasiči, kteří jsou v kontaktu s našimi místními koordinátory pomoci z Charit. V Hradci Králové mohou občané Ukrajiny mimořádně jezdit MHD zdarma po předložení platného dokladu nebo víza.

Humanitární pomoc

Z humanitární pomoci jsou nejvíce potřeba léky, hygienické potřeby, přikrývky, karimatky a trvanlivé potraviny. Sběrné místo Leader Projects z.u. se nachází v areálu ZVU a.s. (Pražská třída 155, Hradec Králové) a je otevřené ve všední dny od 8 do 18 hodin (kontakt: tel. 776 364 672 v po-pá od 8 do 18 hod.). Humanitární sbírky i další pomoc pro ukrajinské uprchlíky organizují rovněž naše regionální Charity, například v Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Litomyšli, Pardubicích, Kutné Hoře a dalších místech. Zdravotní materiál a péči nabízí Charita v Ústí nad Orlicí. Havlíčkobrodská Charita nebo Potravinová banka Pardubice vyhlásily sbírku potravin.

Registrace dobrovolníků

Dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny, se teď mohou registrovat i přímo na našich webových stránkách www.hk.caritas.cz nebo na facebooku, a to vyplněním registračního formuláře našeho Dobrovolnického centra (i přes QR kód). Vítaní jsou zejména tlumočníci. Dobrovolníci s nabídkou tlumočení pro KACPU v Hradci Králové se mohou obracet na koordinátora dobrovolníků na čísle 720 066 568. Od počátku konfliktu vytrvale pomáhají také Ukrajinci, kteří u nás už žijí, například s dopravou, zajištěním jídla, ubytování a akutní pomocí. Potravinovou pomoc zajišťuje Potravinová banka Hradec Králové, Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje, pekárna Beas a další provozovny.

Finanční pomoc

Lidé mohou posílat také finanční dary na akutní a následnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v našich regionech, a to na veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Charita Česká republika, které jsme členem, se ve spolupráci s partnerskou Charitou Ukrajina soustředí hlavně na zajištění akutní i dlouhodobé humanitární pomoci pro obyvatele zasažené válkou přímo na Ukrajině. Minulý týden už vypravila na Ukrajinu dva kamiony s humanitární pomocí. Více na www.charita.cz.

Vlna solidarity je obdivuhodná. Děkujeme za finanční i materiální dary na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny všem jednotlivým dárcům i firmám, například f. Chemie Star s.r.o. Hradec Králové, Stako s.r.o. Hradec Králové, Tepelné hospodářství Hradec Králové a.s., FiftyFifty s.r.o. Hradec Králové, Rozvíjíme Hradec z.s., Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje s dodavateli z řad zemědělských a potravinářských firem, Beas a.s. a dalším společnostem. Poděkování patří rovněž všem organizacím a spolkům, které spontánně pořádají benefiční akce na pomoc Ukrajině. U nás v regionu jsou to například Galerie Artičok, Filharmonie Hradec Králové, AC klub, Královéhradečtí Sokoli a mnohé další.

Více informací naleznete také na www.hk.caritas.cz a www.cizincihradec.cz.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, tel. 731 402 274, 495 063 135, email: jana.karasova@hk.caritas.cz