Diecézní charita zahájila kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky v Hradci i v regionech
18. března 2022 Tiskové zprávy

Diecézní charita zahájila kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky v Hradci i v regionech

Ve čtvrtek 17. března proběhl první kurz českého jazyka pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, o které pečuje Diecézní charita Hradec Králové na ubytovnách vyhrazených městem a fakultní nemocnicí. „Aktuálně pořádáme tři kurzy v Hradci Králové a příští týden otevřeme další také v Jičíně, Náchodě a Jaroměři. Většinou jde o maminky s dětmi, které chtějí pracovat a děti umístit do školy. Znalost češtiny jim pomůže získat legální zaměstnání a usnadní jejich další integraci“, říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové. V to doufá i paní Lesia, profesí zdravotní sestra, která k nám utekla před válkou na Ukrajině se třemi dětmi.

V Hradci Králové se konají kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky v prostorách dvou hradeckých gymnázií, kterým patří poděkování za vstřícnost, stejně jako všem lektorkám. Naše Integrační centrum pro cizince organizuje pro běžence na ubytovnách nově také informační setkání, aby se dokázali zorientovat ve městě, na úřadech i v běžném životě. Dobrovolníci a Young Caritas se zase věnují dětem a mládeži.

Pomoc v KACPU a péče o uprchlíky na ubytovnách

Včera vpodvečer doputovala do Hradce Králové také maminka se synem a šesti dětmi v pěstounské péči z ukrajinského Kyjeva, obléhaného ruskými vojáky. „Jsem moc rád, že se díky skvělé spolupráci všech složek hradeckého KACPU, kde pomáhá i naše Diecézní charita, a také díky ochotě OSPODu, podařilo obratem vyřídit všechny náležitosti,“ děkuje Ing. Kočí a dodává: „Celá rodina je už v bezpečí, a tak se mise britské charitativní organizace New beginnings, dvou dobrovolníků a naší kolegyně zdárně naplnila.“

Pracovníci Integračního centra pro cizince hradecké Diecézní charity denně asistují příchozím rodinám z Ukrajiny při registraci v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v hradeckém Aldisu. Spolupracují s policisty, hasiči a dalšími složkami KACPU. Poskytují uprchlíkům také poradenství v oblasti zdravotní péče a pojištění, bydlení a materiální pomoc. Dobrovolníci obstarávají potřebnou humanitární pomoc a jídlo přímo v asistenčním centru i v ubytovacích zařízeních. Pro maminky s dětmi zřídili v centru hojně navštěvovaný dětský koutek. Bližší informace najdou lidé na webu www.cizincihradec.cz, kde se mohou i registrovat na kurzy češtiny.

Charitní mimořádná infolinka

Naše mimořádná charitní infolinka na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny číslo 737 977 757 je stále v provozu, aktuálně od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin. Naše pracovnice na lince rovněž registrují nabídky na humanitární pomoc a dobrovolníky. Lidé nás mohou kontaktovat také emailem na adrese: ukrajina@hk.caritas.cz.

Následná péče pro uprchlíky

„Naše regionální Charity zajišťují následnou péči již ubytovaným ukrajinským utečencům v soukromí českých rodin i institucí. Je to především poradenství, sociální a zdravotní péče, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů. Dopravu uprchlíků do ubytování koordinují hasiči, kteří jsou v kontaktu s našimi místními koordinátory pomoci z Charit,“ přibližuje Ing. Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové.

Humanitární sbírky i další pomoc pro ukrajinské uprchlíky organizují rovněž Charity v Červeném Kostelci, Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Litomyšli, Pardubicích, Kutné Hoře a dalších místech. Sbírku potravin vyhlásily havlíčkobrodská Charita ve spolupráci s městem a dalšími organizacemi nebo Potravinová banka Pardubice. Ústeckoorlická Charita koordinuje nabídku ubytování od veřejnosti pro příchozí občany z Ukrajiny, nabízí všeobecné a zdravotní poradenství a v Letohradě zřídila sklad materiální i potravinové pomoci. Do mise dopravit potřebný zdravotnický materiál do ohrožených ukrajinských nemocnic a zdravotních zařízení se zapojily Charity Červený Kostelec a Pardubice.

Pomoc dobrovolníků je stále potřeba

Velmi si vážíme pomoci všech dobrovolníků původem z Ukrajiny, kteří u nás už žijí nebo pracují, a také dobrovolníků z řad českých občanů. Do pomoci utečencům se aktivně zapojili i studenti a pedagogové Univerzity Hradec Králové a také dvě naše pracovnice Integračního centra pro cizince, které pochází z Ukrajiny.

Dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny v Hradci Králové a okolí, se mohou registrovat přímo na našem webu www.hk.caritas.cz nebo na facebooku. Vítaní jsou zejména tlumočníci. Hradecká Oblastní charita shání dobrovolníky a pomocníky do šatníku a do skladu potravinové banky. Více také na www.charitahk.cz.

Rozcestník pomoci

QR platba - veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Děkujeme všem dárcům za podporu sbírky!Finanční pomoc

Vlna solidarity je obdivuhodná, k pomoci uprchlíkům z válkou zkoušené Ukrajiny se semkli místní charity, organizace, instituce, firmy, spolky, dobrovolníci a jednotliví dárci. Lidé mohou posílat finanční dary také na akutní a následnou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v našich regionech, a to na veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101.

Děkujeme za finanční i materiální dary na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny všem jednotlivým dárcům, úřadům, institucím a firmám, patří mezi ně například Statutární město Hradec Králové, Královéhradecká provozní a.s., f. Chemie Star s.r.o. Hradec Králové, Stako s.r.o. Hradec Králové, Tepelné hospodářství Hradec Králové a.s., FiftyFifty s.r.o. Hradec Králové, Rozvíjíme Hradec z.s., T-Mobile ČR, ŠKODA AUTO a.s. Mladá Boleslav, 4home a.s., Mileta a.s. Hořice, Marius Pedersen a.s. Hradec Králové, Jednota spotřební družstvo České Budějovice, Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje s dodavateli z řad zemědělských a potravinářských firem, Beas a.s. a další společnosti.

Poděkování patří rovněž všem organizacím a spolkům, které spontánně pořádají benefiční akce na pomoc Ukrajině. U nás v regionu jsou to například Galerie Artičok, Filharmonie Hradec Králové, AC klub, Královéhradečtí Sokoli, FC Hradec Králové, Cinestar a mnohé další. Aktuálně se o víkendu uskuteční dva benefiční běhy pro Ukrajinu v Hradci Králové a Ratibořicích. Hradecké multikino Cinestar pořádá pro maminky s dětmi, které k nám utekly před válkou z Ukrajiny, charitativní projekci příští čtvrtek 24. 3. od 11 hodin.

Více informací naleznete také na www.hk.caritas.cz a www.cizincihradec.cz.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, tel. 731 402 274, 495 063 135, email: jana.karasova@hk.caritas.cz