3. ledna 2018 Tiskové zprávy

Hradeckým koledníkům požehná na cestu biskup Jan Vokál

Do ulic našich měst a obcí již poosmnácté vyráží tříkráloví koledníci s novoročním přáním a také prosbou o příspěvek na pomoc nemocným a potřebným. V Hradci Králové a okolí se vydají na koledu přes tři stovky královských trojic. Budou prosit o dar na podporu domácí hospicové péče o nevyléčitelně nemocné, střediska rané péče Sluníčko pro rodiny s handicapovanými dětmi, poradny a dalších služeb. Na cestu jim požehná biskup Jan Vokál v pátek 5. ledna v 8 hodin v katedrále Sv. Ducha. Na Hradecku koledníci také soutěží O nejkrásnější kostým.

V Pardubicích zahájí Tříkrálovou sbírku ve čtvrtek 4. ledna v 9:30 hod. na Pernštýnském náměstí, odkud koledníky vyšle „do světa“ pomocný biskup Josef Kajnek. V doprovodném programu vystoupí pěvecký sbor Bonifantes a přijedou i „Tři králové na koních“. Záštitu nad sbírkou ve městě převzali první náměstek hejtmana Ing. Roman Línek a primátor Ing. Martin Charvát.

Dobročinnou Tříkrálovou sbírku pořádá Charita Česká republika v době od 1. do 14. ledna 2018. V našich regionech se bude koledovat nejvíce v době od 5. do 7. ledna a do sbírky se zapojí přes deset tisíc dobrovolníků. Za tři krále se převléknou školáci a studenti, skauti, farníci, charitní zaměstnanci a dobrovolníci. Koledníci Charity vybírají finanční příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky opatřené charitním logem a obdarovávají dárce drobnou pozorností – cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky je vybaven průkazem.

Koledování doprovází také spousta akcí, jako jsou tříkrálové koncerty a průvody, živé betlémy, soutěže, hry nebo promítání pro koledníky. Živý betlém připomene příběh Vánoc poprvé v Náchodě (5. 1.), tradičně v Humpolci (6. 1.) nebo Vepřové na Havlíčkobrodsku (7. 1.). Tři králové na koních povedou průvod koledníků v Poličce (6. 1.). Tříkrálové koncerty zazní v Jaroměři (6. 1.), Trutnově (6. 1.), Červeném Kostelci (7. 1.), Pardubicích (3. a 7. 1.), Holicích (5. 1.), Ústí nad Orlicí (7. 1.), České Třebové (13. 1.), Přelouči (14. 1.), Humpolci (7. 1.), Přibyslavi (6. 1.), Horních Ředicích (4. 1.), Bukovce (6. 1.) a Neratově v Orlických horách (6. 1.). V Jičíně připravují hudební pásmo Betlémská hvězda (7. 1.), v Dobrušce Zpívání koledníků (7. 1.) a v Havlíčkově Brodě Ředitelskou koledu s charitním infostánkem (5. 1.).

Výtěžek sbírky bude věnován na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Královéhradecku koledníci prosí o dar na podporu domácí hospicové péče a na Náchodsku na podporu domu na půli cesty pro mladé lidi v nouzi. Na Orlickoústecku mohou lidé podpořit sociálně terapeutické dílny pro handicapované v Králíkách a na Pardubicku pobytové odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Na Kutnohorsku budou lidé přispívat také na rozvoj dobrovolnictví a na Přeloučsku na rekonstrukci nízkoprahového klubu pro děti a mládež Jakub klub.

Naše Charity z části výtěžku podpoří také humanitární projekty v zahraničí, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Například kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore nebo výstavbu domků pro chudé v oblasti Belgaum v Indii.

Díky štědrosti dárců, pomoci koledníků a dobrovolníků vynesla Tříkrálová sbírka 2017 v hradecké diecézi přes 15 mil. korun. Darované peníze pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí.

Více také na www.hk.caritas.cz a na facebooku.

Pomoci lze také sledováním Tříkrálového koncertu v neděli 7. ledna v 18:00 na ČT 1. Vystoupí: Hana Zagorová, Mirka Miškechová, Kryštof, Jelen, Kantiléna – sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno. Moderují: Martina Kociánová a Jan Čenský (změna programu vyhrazena).

Do sbírky je možné přispět i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS KOLEDA 30 na číslo 87 777 nebo odesláním finančního daru na konto: 66008822/0800 u České spořitelny. Charita Česká republika vyhlásila také celostátní Tříkrálovou fotosoutěž pro koledníky.

Více na www.trikralovasbirka.czwww.facebook.com/trikralovasbirka.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, Diecézní charita Hradec Králové, tel.: 495 063 135, 731 402 274, e-mail: jana.karasova@hk.caritas.cz

Jana Karasová

propagace a tisk