Jubilejní Setkání národů zve na výpravu za tajemstvím etnických oslav a svátků
3. listopadu 2023 Tiskové zprávy

Jubilejní Setkání národů zve na výpravu za tajemstvím etnických oslav a svátků

Již podesáté ožije Adalbertinum v Hradci Králové tradičním festivalem Setkání národů ve čtvrtek 9. listopadu 2023 od 9 do 20 hod. (Čs. armády 300, Velký sál). Symbolicky v duchu národních svátků a oslav na něm představí svou kulturu, umění i kuchyni přes 25 zemí čtyř kontinentů. Návštěvníci se mohou těšit na etnické workshopy a ochutnávky, ukázky národních oděvů a výrobků, koncert a výstavy. Desáté výročí vzniku si připomíná také Integrační centrum pro cizince hradecké Diecézní charity, které akci pořádá spolu s partnery pod záštitou primátorky města Hradec Králové.

„Všichni se moc těšíme na 10. jubilejní ročník obnoveného Setkání národů. Cizinci si pro návštěvníky připravili speciální slavnostní program a studenti škol budou soutěžit o nejlepší reportáž z festivalu. Výherci získají zajímavé ceny a také možnost prohlídky Českého rozhlasu v Hradci Králové,“ říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové.

Etnické workshopy a ochutnávky

Pro veřejnost budou etnické workshopy a ochutnávky probíhat od 15 do 17:30 hodin ve Velkém sále i v předsálí hradeckého Adalbertina. Lidé se mohou seznámit s tradičními indiánskými výrobky nebo orientální přípravou čaje a kávy, poznat tajemství jména, vyzkoušet si hru na africké bubny nebo si vyrobit ukrajinskou čelenku. Cizinci, kteří u nás žijí, pracují anebo studují, představí návštěvníkům také své sváteční národní oděvy, výrobky a kuchyni.

Koncert

Přehlídka cizokrajné hudby, tance a umění zemí Afriky, Asie, Evropy a Latinské Ameriky vyvrcholí podvečerním koncertem od 18 do 20 hodin. Africké národní tance a hudbu představí ROBEN MLAUZI ze Zimbabwe a Divoké bubny ze ZOO Dvůr Králové. Návštěvníci se mohou těšit také na vystoupení indiánské skupiny CHAYAG původem z Ekvádoru, svatební tanec v podání SMARTI RAYAMJHI z Nepálu a mongolské národní tance. V tradičních maskách zatančí členové souboru KINTARI z Indonésie a arabské břišní tance předvede česká umělkyně KHATTYA. V programu zazpívá také BETY z Vietnamu, ALVINA AGHAJANYA z Arménie nebo NATALIYA IVANOVA a soubor RADIST´ z Ukrajiny.

Výstavy

Setkání národů doprovodí i řada výstav jako jsou HRADEC KRÁLOVÉ OČIMA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ A MALÍŘŮ, VÝTVARNÉ PRÁCE CIZINCŮ Z POS MV ČR KOSTELEC N. O., PŘÍBĚHY Z INDIE z projektu Adopce na dálku hradecké Diecézní charity a mini expozice NA BŘEZÍCH NILU (Egypt).

Festival pořádají Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n/O a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ.

Vstup je zdarma (změna programu vyhrazena).

Spolufinancováno Evropskou unií.

Integrační centrum pro cizince Hradec Králové už 10 let poskytuje sociální poradenství a asistenci, pořádá kurzy češtiny a sociokulturních dovedností, zájmové a volnočasové aktivity pro cizince na území Královéhradeckého kraje.

Více informací naleznete na www.cizincihradec.cz a www.facebook.com/cizincihradec.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, tel. 731 402 274, 495 063 135, email: jana.karasova@hk.caritas.cz

Program ke stažení

Setkání národů 2023