Koleda v hradecké diecézi vynesla neuvěřitelných 25,8 milionů pro nemocné a potřebné. Děkujeme!
1. února 2023 Tiskové zprávy

Koleda v hradecké diecézi vynesla neuvěřitelných 25,8 milionů pro nemocné a potřebné. Děkujeme!

Děkujeme všem dárcům za důvěru a podporu dobročinné Tříkrálové sbírky i v této nelehké době. Její celkový výtěžek v královéhradecké diecézi nečekaně překročil rekordních 25,8 milionů korun. Letošní tříkrálová koleda ještě víc ukázala, že patří k tradicím, které lidi stmelují a dokáží je nadchnout pro dobrou věc – společně pomoci těm nepotřebnějším. Charity z darovaných peněz podpoří především své služby na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným v regionu.

„Letošní Tříkrálová sbírka opět přinesla spoustu milých setkání napříč všemi generacemi, radost, požehnání a nadšení pro dobrou věc. Děkujeme všem dárcům za štědrost, důvěru a solidaritu i v době krize. Je to vskutku obdivuhodné a velmi si toho vážíme. Velký dík patří také všem koledníkům, dobrovolníkům a zaměstnancům za pomoc s organizací sbírky. Naše Charity z darovaných peněz podpoří především služby pro nemocné a potřebné, které ve svém regionu poskytují,“ říká Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové.

Začátkem ledna tři králové opět rozdávali radost a koledovali naživo ve všech našich oblastech. Mnohé Charity sice hledaly koledníky i jejich průvodce až do poslední chvíle kvůli chřipkové epidemii, ale nakonec se podařilo do ulic měst a obcí v naší diecézi vypravit přes čtyři tisíce skupinek. Koledování přálo i téměř jarní víkendové počasí a Tříkrálovou sbírku doprovodilo také hodně tradičních i nových akcí.

Do úředně zapečetěných pokladniček lidé darovali celkem 25,4 mil. Kč. Dalších více než 435 tisíc činí bezhotovostní dary na účet sbírky a do online kasičky na www.trikralovasbirka.cz (k 1. 2. 2023), do které je možné přispívat po celý rok. Dílčí výsledky sbírky jsou také nečekaně rekordní a jsou uveřejněny na webu https://hk.caritas.cz/trikralova-sbirka/vysledky/.

Podrobné výsledky

Koledu zpestřila i spousta doprovodných akcí

V Hradci Králové koledníkům požehnal biskup Jan Vokál na Tři krále v katedrále Sv. Ducha a poděkoval jim za službu a nasazení při Tříkrálové sbírce na pomoc nemocným a potřebným. Hudební skupinky popřály i lidem v domovech důchodců, fakultní nemocnici, na úřadech a navštívily hejtmana Martina Červíčka a primátorku Pavlínu Springerovou. V Pardubicích zahájili sbírku již 4. ledna na Pernštýnském náměstí. Koledníkům dal požehnání pomocný biskup Josef Kajnek, u betlému všem zazpívali Bonifantes a centrem projely „tři královny“ na koních z farmy Apolenka. Koledníky pozdravili také poslanec Marek Výborný, primátor města Jan Nadrchal, ředitelka hradecké Diecézní charity Anna Maclová a ředitelka pardubické Charity Marie Hubálková.

Na dobrodružnou Cestu za třemi králi se 6. ledna vydaly rodiny a děti v Jičíně. V Poličce vedli tři králové na koních průvod koledníků městem k živému betlému na náměstí 7. ledna. Živý betlém zahájil koledu i v Humpolci. Tříkrálové průvody podpořily sbírku také v Dolní Dobrouči a Letohradě 14. ledna. Tříkrálové koncerty na podporu sbírky zazněly v Jaroměři, Neratově v O. h., Horní Čermné, Trutnově, Červeném Kostelci, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Kutné Hoře – Sedlci nebo České Třebové.

Kino pro koledníky za odměnu připravili v Hradci Králové, Náchodě, Jilemnici, Litomyšli nebo Poličce, a divadelní pohádku na Orlickoústecku. Tisíce koledníků se zapojily do celostátní tříkrálové fotosoutěže na Instagramu.

Komu sbírka pomůže

Tříkrálová sbírka pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu bude věnována na humanitární a rozvojovou pomoc do zahraničí.

 • Hradecká Oblastní charita z výtěžku sbírky podpoří výstavbu lůžkového hospice ve Stěžerách a Oblastní charita Pardubice rekonstrukci prostor pro domácí hospic v Dražkovicích.
 • V Hospici Anežky České v Červeném Kostelci a v trutnovské Domácí hospicové péči obnoví zdravotní materiál a vybavení pro péči o těžce nemocné. Hospicovou péči podpoří také v Poličce a Chrudimi.
 • Kutnohorská Charita věnuje vykoledované peníze na podporu Centra Přístav, kde pomáhají seniorům a lidem se zdravotním postižením.
 • Charita v Trutnově z darovaných prostředků podpoří také odbornou pomoc pro děti s traumatem, kterým pomáhá Centrum náhradní rodinné péče Maják.
 • V Domově sv. Josefa v Žirči pořídí výtah do budovy sv. Kláry, kde poskytují odlehčovací služby nemocným s roztroušenou sklerózou.
 • Oblastní charita Nové Hrady u Skutče z výnosu sbírky pořídí pojezdové kolejnice pro přesun imobilních klientů denního stacionáře v Chotovicích.
 • Na Náchodsku, Orlickoústecku, v Dolním Újezdě i v dalších oblastech použijí vybrané prostředky na podporu Charitní pečovatelské služby, která pomáhá seniorům a lidem se zdravotním postižením.
 • Charity v Dobrušce a Studenci z darovaných příspěvků nakoupí zdravotní pomůcky do svých terénních služeb.
 • Oblastní charita Polička z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří také nové Centrum duševního zdraví ve Svitavách.
 • Rychnovská a orlickoústecká Charita věnuje část výnosu sbírky na podporu služby Nízkoprahového centra pro lidi bez domova.  
 • Na Jičínsku, Kutnohorsku a Litomyšlsku z tříkrálových darů podpoří dobrovolnické programy na pomoc nemocným, seniorům, handicapovaným a znevýhodněným dětem.

Část výtěžku věnují naše Charity také na dobročinné projekty pro chudé rodiny s dětmi a potřebné lidi v Indii, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Konkrétně to jsou kvalifikační kurzy pro nevyučené a nezaměstnané mladé lidi, dětské večerní vzdělávání (v oblasti Bangalore) a podpora nemajetných školáků a studentů VŠ (v oblasti Belgaum). 

Záměry 2023

Každá koruna pomáhá. Děkujeme!

Pokud vás tři králové nezastihli, můžete přispět do online pokladničky na www.trikralovasbirka.cz a podpořit Charitu, která pomáhá přímo ve vašem regionu. Online koleda běží po celý rok. Do Tříkrálové sbírky je možné přispět také odesláním dárcovské SMS: DMS KOLEDA 30 (60, 90 nebo 190) na číslo 87 777 (více na www.darcovskasms.cz). Poděkování patří i všem divákům, kteří posílali dárcovské SMS v průběhu Tříkrálového koncertu, jenž v neděli 8. ledna opět v přímém přenosu odvysílala ČT1. Více také na www.trikralovasbirka.cz, na Facebooku a Instagramu.

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu s nemocnými a potřebnými, kterým naše Charity pomáhají i v této nelehké době. Přípravy Tříkrálové sbírky byly kvůli chřipkové epidemii náročnější, a proto mnohokrát děkujeme všem koledníkům a dobrovolníkům za pomoc – farníkům, školákům, skautům, jednotlivcům i celým rodinám. Díky rovněž všem farnostem, institucím, obchodům a provozovnám za umístění statických kasiček.

Přehled všech záměrů a výsledků najdete na www.hk.caritas.czwww.trikralovasbirka.cz.

Kontakt: Jana Karasová – PR a tisk, tel.: 731 402 274, e-mail: jana.karasova@hk.caritas.cz

Tříkrálová sbírka 2023 - Děkujeme za vaši štědrost!