Setkání národů nabídne přehlídku cizokrajných kultur a etnické workshopy
26. října 2021 Tiskové zprávy

Setkání národů nabídne přehlídku cizokrajných kultur a etnické workshopy

Jedinečnou příležitost poznat kulturu až dvaceti zemí světa v jeden den nabídne festival Setkání národů, kterým už poosmé ožije hradecké Adalbertinum ve čtvrtek 4. listopadu 2021 od 14 do 20 hodin. Novinkou jsou etnické workshopy, kde se bude bubnovat, malovat hennou, vyrábět náramky nebo tkát koberce. Na koncertu zatančí Veronika Lálová, vítězka StarDance 2016, a André Negrao z Brazílie, zazpívá Bety z Vietnamu, africké bubny rozezní Camara z Guineje a Roben ze Zimbabwe. Jak se u nás žije Vietnamcům, přiblíží výstava Jindřicha Štreita a Evy Cao Thi. Záštitu nad akcí opět převzal primátor města Hradec Králové prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Etnické workshopy

„Cizinci, kteří v Česku žijí, pracují anebo studují, si pro vás letos nově připravili interaktivní etnické workshopy, kde se můžete více seznámit s jejich zvyky a tradicemi,“ říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové, které festival spolu s partnery pořádá. Například ve stánku Peru se budou vyrábět etnické náramky, Ukrajina předvede pletení tradičních květinových čelenek, lidové kroje a výšivky, u afrického stánku se bude hrát na bubny, Bolívie představí svou dušičkovou kulturu, Írán zase malování hennou, Kazaši tkaní koberců a Turci svou tradiční kávu.

Program na pódiu

Přehlídka cizokrajné hudby, tance a umění zemí Afriky, Asie, Evropy a Latinské Ameriky vyvrcholí závěrečným koncertem od 18 hodin. Latinsko-americké tance předvedou Veronika Lálová, vítězka StarDance 2016, a André Negrao z Brazílie, zazpívá Bety z Vietnamu, na africké bubny budou hrát Camara z Guineje a Roben ze Zimbabwe. V programu vystoupí také ukrajinský soubor Radost, arménská zpěvačka Alvina Aghajanyan a Oxana Evsina z Ruska, zatančí zahraniční studentka Michel z Venezuely a perské orientální tance předvede folklórní soubor Kateřiny Krupkové.

Výstavy

Setkání národů doprovodí i řada výstav, jako jsou fotografie a příběhy o životě Vietnamců v Česku „Việtnam Stories“ od Jindřicha Štreita & Evy Cao Thi, dále „Hradec Králové očima ukrajinských malířů“, „Fotovýstava – Írán“ nebo „Výstava příběhů z Indie“ Adopce na dálku hradecké Diecézní charity.

Festival pořádají Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n/O a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ.

Vstup je zdarma (změna programu vyhrazena). Akce se uskuteční za podmínek aktuálně platných protiepidemiologických opatření v souvislosti s covid-19.

Projekt Integrační centrum pro cizince AMIF/28/01 je financován Evropskou unií v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra ČR.

Více informací naleznete na www.cizincihradec.cz a na www.facebook.com/cizincihradec.

Stáhnout program

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, tel. 495 063135, 731 402 274, email: jana.karasova@hk.caritas.cz

Setkání národů 2021