31. ledna 2018 Tiskové zprávy

Vykoledované peníze pomohou nemocným a potřebným v našich regionech i v zahraničí

Díky štědrosti a solidaritě dárců se koledníkům v hradecké diecézi letos podařilo vybrat rekordních více než 17,5 milionů korun českých. Výtěžek Tříkrálové sbírky tak předčil ten loňský o 2,5 milionů. Do ulic vyrazilo také více skupinek, koledování přálo i počasí a připojily se nové obce. Z darovaných peněz budou podpořeny především charitní služby pro nemocné a potřebné v těch regionech, kde byly vykoledovány. Část výtěžku sbírky poputuje na humanitární projekty v zahraničí. „Jsem rád, že tříkrálová tradice, která i pomáhá a přirozeně propojuje všechny generace, oslovuje stále více lidí a dobrovolníků. Děkuji všem štědrým dárcům za důvěru a také koledníkům za velkou pomoc,“ říká RNDr. Jiří Stejskal, ředitel Diecézní charity Hradec Králové.

S novým rokem přinesli tříkráloví koledníci radost a požehnání do mnoha našich domovů a přitom vybírali příspěvky na pomoc nemocným a potřebným. Na Hradecku jim lidé přispěli do pokladniček téměř 1,5 milionu korun (1 483 278,-* Kč). Rekordy padly i v ostatních regionech. Charity také vypravily až o 150 skupinek více, než loni. V řadě domácností se už na tři krále těšili a odměnili je drobnou sladkostí. Všichni koledníci jsou obětaví hrdinové a zachraňují i lidské životy. Obdivuhodnou statečnost například letos prokázal koledník a mladý hasič Tomáš se svou skupinkou, když při obchůzce v Rohovládové Bělé na Přeloučsku pohotově zajistili první pomoc svému sousedovi, kterého našli doma ležícího v bezvědomí. Pomohli tak nejen Charitě, ale i starému člověku. Patří jim za to velký dík.

Dobročinná Tříkrálová sbírka, kterou u nás pořádá Charita ČR od roku 2001, patří také k největším dobrovolnických akcím v Česku. V našich regionech se do ní tento rok zapojilo neuvěřitelných dvanáct tisíc dobrovolníků. Nejvíce pomáhali žáci a studenti škol, skauti, farníci, charitní zaměstnanci a dobrovolníci. V tříkrálových kostýmech a s koledou navštívili také nemocnice, domovy pro seniory a mateřské školky. V Hradci Králové jim na cestu požehnal biskup Jan Vokál, v Pardubicích pomocný biskup Josef Kajnek.

Darované peníze pomohou především nemocným a potřebným v regionech, kde byly vykoledovány. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Královéhradecku z výtěžku sbírky podpoří domácí hospicovou péči a na Pardubicku rozšíří pobytové odlehčovací služby pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Na Orlickoústecku lidé přispívali na sociálně terapeutické dílny pro handicapované v Králíkách, v Náchodě a okolí na dům na půli cesty pro mladé lidi v nouzi. Na Kutnohorsku použijí vykoledované peníze na rozvoj dobrovolnictví a v Přelouči na rekonstrukci nízkoprahového klubu pro děti a mládež Jakub klub.

Naše Charity z části výtěžku podpoří také humanitární projekty v zahraničí, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Například kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v oblasti Bangalore nebo výstavbu domků pro chudé v oblasti Belgaum v Indii. „Aktuálně jsme ještě z našeho krizového fondu Tříkrálové sbírky pro mimořádné situace uvolnili 300 tisíc korun na pořízení přikrývek pro chudé v Bangladéši, protože oblast kolem řeky Brahmaputry zasáhly nečekaně velké záplavy a také nezvykle chladné počasí,“ doplňuje RNDr. Jiří Stejskal.

Tříkrálovou sbírku doprovázelo rovněž spousta akcí pro veřejnost a koledníky. V Humpolci se přišli tři králové s družinou poklonit Ježíškovi v jesličkách, kterého představovalo živé miminko. Poprvé uspořádali živý betlém také v Náchodě. Hvězdonoš a tři králové na koních vedli tradičně průvod koledníků Poličkou. V Pardubicích vyprovodili tři krále na koledu svým zpěvem Bonifantes. Benefiční koncerty podpořily sbírku na mnoha místech hradecké diecéze. Na Hradecku tříkrálové skupinky soutěžily o nejkrásnější kostým. Koledníci se také zapojili do Tříkrálové fotosoutěže Charity ČR a havlíčkobrodské Charity. Novodobý fenomén sociálních sítí a chytrých telefonů se tak v posledních letech naplno projevuje i při Tříkrálové sbírce.

Charity pro své koledníky připravily také rozmanité akce jako výraz poděkování za jejich pomoc při Tříkrálové sbírce. Například promítání filmu ve Dvoře Králové nad Labem, v Dobrušce, Přelouči, Poličce nebo Proseči, dále divadelní pohádku v Letohradě, tříkrálové plavání v Litomyšli nebo a tříkrálovou diskotéku v Holicích.

Podrobné výsledky Tříkrálové sbírky 2018 v našich regionech a další informace najdete na www.hk.caritas.cz nebo na https://www.facebook.com/hk.caritas.cz.

Kromě příspěvků do pokladniček je možné také celoročně zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, vedený u České spořitelny, VS 777, nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 90 na číslo 87 777. V takovém případě přijde Charitě Česká republika 89 korun, 1 koruna zůstává provozovateli služby. Stejně je tomu i u variant DMS KOLEDA 30 a DMS KOLEDA 60.

Děkujeme rovněž všem, kteří zaslali dárcovskou SMS v průběhu celostátního Tříkrálového koncertu, jenž odvysílala Česká televize v neděli 7. ledna. Lidé dohromady odeslali 33 139 DMS v hodnotě 1 823 831 Kč, což představuje o celou třetinu větší výtěžek této charitativní akce, než vloni. Více na www.trikralovasbirka.czwww.facebook.com/trikralovasbirka.

Poznámky: * Jde o výsledky ke dni 31. 1. 2018, které jsou do doby, než budou zkontrolovány všechny doklady, pouze orientační.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, Diecézní charita Hradec Králové, tel.: 495 063 135, 731 402 274, e-mail: jana.karasova@hk.caritas.cz

Jana Karasová

propagace a tisk