Každý pokrok u dětí s autismem je pro rodiče velký dar
29. března 2019 Z domova

Každý pokrok u dětí s autismem je pro rodiče velký dar

"Cesta k pochopení..." je mottem 6. ročníku kampaně Česko svítí modře na podporu osvěty o autismu, do které se zapojí i mnohé Charity. Vychovávat dítě s autismem je vyčerpávající, ale naštěstí na to nejsou rodiče sami. Charita jim je oporou, jak se můžete dočíst v příběhu Tomáše, který navštěvuje kutnohorské Středisko Na Sioně a dělá pokroky i ve škole. Těmto rodinám pomáhají také centra rané péče v Hradci Králové a Havlíčkově Brodě. Handicapovaným se věnují i v charitních dílnách a stacionářích. Zapojte se i VY a dejte s námi naději autismu!

Na jedné straně fenomenální paměť, na druhé problémy s komunikací a s vyjádřením emocí. Tak se projevuje autismus u třináctiletého Toma, který dvakrát týdně navštěvuje Středisko Na Sioně kutnohorské Charity. Učí se tu navazovat kontakt s vrstevníky a také větší samostatnosti pod vedením sociálních pracovnic Moniky a Ireny. A dělá viditelné pokroky i díky obdivuhodné trpělivosti svých rodičů.

Do Střediska Na Sioně chodí Tomáš pátým rokem a nejvíc ho tu baví paměťové a slovní hry. Ale především už má mnohem menší komunikační blok, není tak vzdorovitý a lépe zvládá běžné dovednosti. „Naučil se tady třeba, jak má sám nakupovat,“ kvituje jeho maminka. Každý rok taky rád jezdí s dětmi z charitního centra na tábor a zlepšil se tam i v plavání... Celý příběh si můžete přečíst v dubnovém čísle našeho zpravodaje Charitní listy, který je ke stažení zde.

Nenechte si ujít také akce k 15. výročí Střediska Na Sioně a k dubnové kampani Česko svítí modře na podporu osvěty o autismu v Kutné Hoře a okolí:

  • 23. 4. Peříčkový den v Kutné Hoře (NROS)
  • 2. 4. Den v modrém (v rámci Kampaně Česko svítí modře)
  • 27. 4. Benefiční akce Pošli kačku – velký závod kačenek na Vrchlici s dětským programem
  • 15. 6. Benefiční koncert pro Středisko Na Sioně (19:00, kostel sv. Jana Nepomuckého, Kutná Hora)
  • 14. 9. Akce na Kačině s donátory
  • Listopad 2019 Den otevřených dveří (v rámci kampaně Týden  rané péče)

Přijďte se podívat! Dejte s námi naději autismu, děkujeme Vám!

Více také na www.kh.charita.cz a www.strediskonasione.cz.