Musíme si pomáhat. Společně to zvládnem!
30. dubna 2020 Z domova

Musíme si pomáhat. Společně to zvládnem!

Jsme s vámi i v době koronakrize. Zdravotní sestry, pečovatelky a další pracovníci v přímé péči jsou nablízku nemocným a potřebným i s omezeními a dbáme na zvýšenou ochranu. Charity také poskytují mimořádné služby osamělým seniorům a nemocným, občanům v tísni nabízí poradenství a podporu. S pomocí zaměstnanců a dobrovolníků se už podařilo vyrobit a rozdat tisíce roušek. Všem lidem dobré vůle děkujeme za nezištnou pomoc, solidaritu a dary.

Charity pomáhají dál se zvýšenou opatrností

Pracovníci Charit již od počátku operativně zajišťují provoz svých služeb i s omezeními a zvýšenou ochranou. Některé z nich byly nuceny pozastavit, ale například sestry nadále poskytují zdravotní péči pacientům v domácnosti nebo hospici. Stejně tak i pečovatelky zajišťují donášku obědů nebo nákupů lidem odkázaným na péči druhých.

„Zdravotní sestry a pečovatelky vyráží do „terénu“ v době, kdy většina z nás ještě spí, pracují o víkendech, a když je třeba, tak i v noci u hospicových pacientů. Denně uskuteční přes šest stovek návštěv u klientů a zvládají to i v tomto psychicky náročném období s láskou a pochopením“, informuje ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková.

„Dodržujeme zvýšenou dezinfekci a ochranu, klientům je servírována strava na pokoji, či se střídají po jednom v jídelně. Po příchodu do práce je zaměstnanec povinen si změřit teplotu. Omezujeme i styk se svými příbuznými a nákupy, abychom co nejvíc chránili naše klienty. Nově příchozí musí být negativní na COVID-19,“ přibližují ochranná opatření vedoucí odlehčovacích služeb pro seniory Červánky, které provozuje pardubická Charita.

Pomoc s nákupy - Oblastní charita v Poličce

Mimořádné služby pro seniory a nemocné

POMOC S NÁKUPY: S nákupy nebo donáškou léků vypomáhali osamělým seniorům, nemocným a lidem s postižením Charity v Náchodě, Jičíně, Chrudimi, Kutné Hoře, Ústí nad Orlicí, dále ve spolupráci s městem také v Trutnově a Poličce. „Při roznášení nákupů, roušek, letáčků nebo místního zpravodaje jsme využili i naše mapy na Tříkrálovou sbírku,“ říká Štěpánka Dvořáková z krizového týmu Charity v Poličce, kde už od prvních dní koronaviru pomáhali seniorům a nemocným, vyráběli roušky a poskytovali poradenství i telefonickou pomoc pro osamělé. 

SPOLU TO ZVLÁDNEM! V Hradci Králové se mladí dobrovolníci zapojili do projektu pro seniory a nemocné Spolu to zvládnem!, který v březnu rozjely Diecézní charita s Biskupským gymnáziem. Studenti každý týden vyřídíli desítky žádostí o pomoc. „Nejčastěji se jednalo o nákup základních potravin, vyzvednutí obědu, odeslání doporučených zásilek, donášku léků nebo zajištění roušek,“ říká Anna Dvořáková z Biskupského gymnázia. „Těší nás zájem a ochota dobrovolníků. Lidé nám nabízeli také alternativní pomoc v podobě darování dětských obrázků pro seniory nebo šití roušek,“ dodává.

DĚKUJEME všem dobrovolníkům, kteří jsou ochotní pomáhat. Díky patří i společnostem Autostyl Trutnov a Auto Mercia Chrudim, které místním Charitám zdarma zapůjčily vozy Auto Škoda pro zajištění mimořádných služeb a domácí péče v době koronaviru.

Poradenství pro lidi v tísni

Omezené vycházení, nutnost postarat se o své blízké, snížený příjem z důvodu péče o děti nebo ztráta zaměstnání. To jsou nové situace, v nichž se teď řada lidí ocitá kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. V takovém případě můžete telefonicky nebo emailem kontaktovat naše poradny v Hradci Králové, Dvoře Králové nad Labem, Chrudimi, Poličce, Ústí nad Orlicí, Kutné Hoře nebo Náchodě. Pracovníci vám poradí i s řešením dluhů, pracovně-právních vztahů, péče o člena rodiny a mnoho dalších témat v sociální i zdravotní oblasti.

KDE VÁM PORADÍME - kontakty na charitní poradny

TELEFONICKÁ PODPORA: Anděl na telefonu je speciální linka, kterou před Velikonocemi zřídila trutnovská Charita na pomoc osamělým seniorům. Dobrovolníci jsou seniorům k dispozici na tel. 739 359 902 sedm dní v týdnu od 8 do 17 hodin. Telefonickou pomoc pro osamělé mohou využít v tísni i občané Poličky na lince 731 604 683 (v po - pá od 9 do 12 hod.).

POMOC CIZINCŮM: Cizincům v našem kraji poskytují poradenství a pomoc po telefonu nebo emailem pracovníci Integračního centra Diecézní charity Hradec Králové. O mimořádných opatřeních, které se dotýkají i cizinců, je pravidelně informují také na webu www.cizincihradec.cz a na facebooku. Integrační pracovníci nabízí vzdělávací a volnočasové aktivity alespoň na sociálních sítích - výuková videa češtiny, jak si vyrobit roušku nebo cyklus Dnes vařím já s cizinci z různých zemí.

Šití roušek - Farní charita Dvůr Králové nad Labem

Roušky zdarma pro všechny

Nedostatek ochranných pomůcek řeší svépomocí Charity v Hradci Králové, Červeném Kostelci, Dobrušce, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově, Poličce, Nových Hradech u Skutče, Kutné Hoře, Havlíčkově Brodě i dalších místech. Pomáhají dobrovolníci a zaměstnanci, kteří už ušili tisíce roušek do charitních služeb, nemocnic i jiných pomáhajících organizací a pro potřebné. Děkujeme také za darované látky a šicí potřeby.

„Roušky jsme dodali do Nemocnice Jihlava, Domova s pečovatelskou službou v Ledči a dalších zařízení. Spolupracujeme s městy a obcemi v regionu, na požádání rozdáváme roušky i jednotlivcům,“ vyjmenovává paní Medová, vedoucí centra Astra pro seniory v Humpolci. V Mateřském centru Zvoneček zase našili ústenky do Nemocnice Havlíčkův Brod. Poctivé bavlněné roušky si díky Farní charitě Dvůr Králové a látkám od paní Vaňurové rozdělili mimo jiné zdravotníci na dvou odděleních hradecké Fakultní nemocnice. Rouškovník s ústenkami pro potřebné zdarma umisťuje před Stacionář sv. Františka každý všední den zase rychnovská Charita.

S pomocí více než dvě stě dobrovolníků, kteří se zapojili do akce „Milion roušek do Velikonoc“ červenokostelecké Charity, se za týden podařilo našít dostatek roušek pro pacienty charitních služeb. „V dubnu jsme se spojili s uskupením „Hradec šije roušky“ a vzniklo další sběrné místo na Diecézní charitě Hradec Králové. Do Velikonoc se podařilo rozdat již více než 13 000 roušek a v této činnosti pokračujeme nadále,“ informuje Jan Kordina z Oblastní charity Červený Kostelec. Více také na www.ochck.cz.

Potřebnou dezinfekci a ochranné pomůcky zajistila pro charitní služby také Diecézní charita Hradec Králové. Naši zaměstnanci se pustili i do šití roušek. Bližší informace o svých službách zveřejňují Charity na svých webových stránkách. KONTAKTY najdete v adresáři

DĚKUJEME za pomoc všem dobrovolníkům, dárcům a společnostem, kteří na výzvu Charity i spontánně darovali dezinfekční prostředky, ochranné štíty a roušky. Musíme si pomáhat. Věříme, že to společně zvládneme!

Sbírka pro Česko