"Politické a sociální sítě v evropském kontextu – Evropská dimenze spolupráce" bylo tématem pracovního setkání v rámci projektu Erasmus+, které proběhlo ve dnech 10. – 13. 6. 2025 v italském Meranu. Za Diecézní charitu Hradec Králové se ho zúčastnili ředitelka Anna Maclová, vedoucí Adopce na dálku Vojtěch Homolka a P. Jiří Heblt. Pořadatelem byla společnost Kolping e.o. Südtirol.
V rámci setkání se účastníci projektu z pěti zemí seznámili s historií, životními podmínkami zdejších obyvatel, hospodářským rozvojem zejména díky cestovnímu ruchu, společenským děním a dalšími specifiky Jižního Tyrolska, které je autonomní součástí Itálie od roku 1919. Tato oblast je jedním z nevyhledávanějších koutů v Evropě hlavně pro jedinečnou krásu dolomitů, středomořské podnebí, kulturní tradice. Mluví se zde německy, italsky a ladinsky. Život v pluralistické multijazyčné společnosti přiblížil bývalý starosta Paul Rösch, o perspektivách budoucího vývoje v tomto regionu promluvil Giorgo Nesler, představitel zdejšího Kolpingova díla.
V souvislosti se zdejší krajinou byly aktuální otázky životního prostředí, ekologie, udržitelného rozvoje. Navštívili jsme údolí Passeiertal (Moos) a zdejší neobvyklé muzeum v bývalém bunkru, kde jsme se seznámili s přírodním parkem, archeologií, dějinami, klimatickými změnami a biodiverzitou. Z našeho pohledu bylo zajímavé se dozvědět o různých fázích migrace a integrace v tomto území.
Navštívili jsme také museum přímo v silničním sedle Timmelsjoch, kde jsme se seznámili s historicky velice významnou migrací zdejších obyvatel v souvislosti s vývojem dějin zejména v minulém století.
V obci Schlanders jsme se seznámili s regionálním rozvojem v krajinném a urbanistickém rámci, ale také s kulturním životem. Velice zajímavá byla návštěva komunitního centra BASIS Vinschgau Venosta, kterým nás provedl Hannes Götsch. Jedná se o centrum zaměřené na inovaci, vzdělávání, kreativitu, setkávání lidí napříč generacemi, národnostmi, profesemi. Centrum vzniká postupně v bývalém nevyužívaném vojenském areálu.
V závěru setkání jsme diskutovali o nástrojích kvalitní integrace a soužití majoritní společnosti s menšinami, spolupráce i solidarity z různých hledisek, významu politického nastavení a směřování, propojení veřejné správy s neziskovým sektorem a příkladech dobré praxe.