Pracovní setkání projektu ERASMUS+ ve francouzském MOULINS Zobrazit fotogalerii
26. dubna 2023 Z domova

Pracovní setkání projektu ERASMUS+ ve francouzském MOULINS

Třetí dubnový týden se konalo další pracovní setkání projektu Erasmus+, kterého se účastní i naše Diecézní charita Hradec Králové. Tentokrát byla hostitelem společnost Viltaïs se sídlem ve francouzském Moulins. Za nás se zúčastnila ředitelka Anna Maclová a P. David Bouma, který je také pedagogem na UHK a UK. Hlavním tématem setkání bylo představení forem neformálního vzdělávání mladých dospělých s cílem jejich sociální inkluze, zejména imigrantů, kteří přijíždí do Francie z různých zemí světa.

Společnost Viltaïs působí v 6 regionech již 17 let. Reaguje právě na potřeby příchozích respektujíc jejich identitu. Poskytuje jim vlídné přijetí, ubytování, stravování, sociálně-právní poradenství, vzdělávací aktivity a zapojení do výuky, přípravu na pracovní trh, volnočasové aktivity.

Program byl zahájen v Centru Zenais, kde se věnují mladistvým imigrantům, kteří přichází do země bez doprovodu a jsou dočasně či trvale bez ochrany své rodiny nebo ponecháni sami na francouzském území. O své práci s nimi promluvila psychoterapeutka Véronique Cloitre, která se jim snaží pomoci vyrovnat se s traumaty z opuštění své země a blízkých, z často velice náročné a nebezpečné cesty a také z neznámého prostředí, jazyka, kultury, budoucnosti. O naléhavosti co nejkvalitnější inkluze migrantů do života ve vymírající Evropě mluvil generální ředitel společnosti Yannick Lucot, který je současně komunálním politikem.

Velice inspirující byla návštěva Salon Joséphine, který nabízí masáže, kadeřnické a kosmetické služby lidem v nouzi s cílem posílit jejich sebevědomí a péči o sebe. A také sociálního šatníku, který vybaví tyto lidi kvalitním oblečením, když se účastní pohovorů s potencionálními zaměstnavateli. Pracovní návyky mohou imigranti získat v dílně Amenagerie, kde se učí renovovat darovaný nábytek, či dělat různé dekorace. Společnost Viltaïs provozuje také Moto Racing Team, který se účastní mezinárodních závodů profesionálů. Kromě toho nabízí zaškolení do údržby motocyklů také mladým imigrantům a nabízí jim praxi ve svých dílnách. Je to pro mladé muže atraktivní nabídka, blízká jejich zájmům. Další uplatnění lze najít také v sociálních podnicích poskytujících ubytování či stravování.

V Lyonu navštívili účastníci Grand Hotel Dieu – azylový dům převážně pro matky s dětmi a osamělé ženy a zařízení pro zdravotně postižené. Téma krize bylo diskutováno také v rozhovoru s bratrem Markem v ekumenické komunitě v Taizé.

Setkání přineslo spoustu podnětů pro práci s imigranty i v rámci naší organizace, která provozuje desátým rokem Integrační centrum pro cizince a pomáhá jim integrovat se co nejrychleji do naší společnosti. Mimo jiné v současné době pomáhá také ukrajinským uprchlíkům, kteří zde nalézají dočasné zázemí v čase války.

logo Erasmus