Díky péči své dcery a Charity může být paní Olga doma
5. prosince 2019 Kde sbírka pomáhá

Díky péči své dcery a Charity může být paní Olga doma

Pro více než tři stovky seniorů z Hradecka jsou pečovatelky a pečovatelé z Oblastní charity Hradec Králové doslova druhé ruce a nohy od rána až do večera. Třikrát denně dojíždí i k pětadevadesátileté Olze, které už nohy neslouží jako dřív. Díky péči své dcery a hradecké Charity může být doma, kde se cítí nejlíp. Pečovatelská služba, kterou využívá, byla podpořena také z Tříkrálové sbírky. Koledníky si paní Olga pamatuje ještě z dětství, a tak ji těší, že tato tradice pomáhá i dnes.

Pomohou se vším, co je potřeba

„Takhle mi to vyhovuje. Nedovedu si představit, že bych měla jít někam do ústavu. Pomáhá mi hodně dcera a s Charitou jsem taky ohromně spokojená. Udělají mi vše, co potřebuji,“ svěřila se paní Olga při snídani, kterou ji právě nachystala pečovatelka sestra Magdalena. Předtím ještě stihly ranní hygienu a pomoc s oblékáním. Je vidět, že jsou sehrané a dobře si rozumí.

V prosluněném pokoji voněla káva s jablečným štrúdlem a obě už byly v čilém rozhovoru. I když Olga nemůže na nohy, vitalita jí neschází. „Neležím celý den v posteli, ale sedím tady u okna a ráda si čtu. Mám tu pohodlí a dobře se mi dýchá,“ vysvětlila mi.

Navzdory osudu

Přitom se život s paní Olgou vůbec nemazlil. „S manželem jsme se brali, když byla válka. Chybělo málo a musela bych na nucené práce do Německa,“ pustila se do vyprávění. Brzy se jim ale narodila dcera, na kterou je Olga moc hrdá: „Vždycky byla nadaná a je z ní výborná lékařka.“

Jako mladá maminka našla paní Olga po válce zaměstnání v oděvním podniku. Byla tam spokojená a přesluhovala i do důchodu. „Tenkrát byla jiná doba, museli jsme si se vším poradit a jaksepatří otáčet,“ zavzpomínala.

Chce to sílu i umět naslouchat

V mnoha oborech to ale platí dodnes, pečovatelství nevyjímaje. Sestra Magdalena z hradecké Charity, kterou jsem zrovna zastihla ve službě, dojíždí denně až k osmi klientům v Hradci Králové i okolních obcích. Nejčastěji k nemohoucím seniorům, ale i k lidem se zdravotním postižením a umírajícím. Pomáhá jim například s hygienou, oblékáním a připravuje jídlo.

„Musíte mít sílu i umět lidem naslouchat. Vždycky se snažím, aby nemysleli jen na své bolesti, ale taky na to pozitivní,“ podělila se o své zkušenosti sestra Magdalena z řádu sv. Vincence. Sloužit seniorům, nemocným a opuštěným je jejich poslání. Sestra Magda původem ze Slovenska jim pomáhala i na Moravě a na Ukrajině.

Odměnou je radost v srdci

Hradecká Charita dělá pro své klienty také společné setkání na Vánoce i Velikonoce. „Vždycky je svezeme, i vozíčkáře. Napečeme, popovídáme a děti nám zazpívají. Klienti se na to každý rok těší a je to pro ně zážitek,“ rozpovídala se sestra Magdalena. S lidmi pracuje ráda a v povolání pečovatelky se našla. Však paní Olga hned pookřála, když k ní ráno dorazila. „Je to náročné, ale vděčnost klientů a jejich rodin člověka obdaří radostí,“ dodala rozhodně sestra Magda.

Díky dárcům, kteří přispěli do Tříkrálové sbírky, mohou pečovatelky a pečovatelé z Oblastní charity Hradec Králové dál pomáhat seniorům a nemocným. Děkujeme Vám!

Jana Karasová

Více také na www.charitahk.cz.

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!