Do dílen se hendikepovaní těší na práci i kamarády
17. prosince 2018 Kde sbírka pomáhá

Do dílen se hendikepovaní těší na práci i kamarády

Klientům Sociálně terapeutických dílen Miriam v Králíkách teď usnadňuje práci nový šicí stroj, který jim mohla z výtěžku letošní Tříkrálové sbírky pořídit orlickoústecká Charita. Originální tašky anebo ekologické látkové obaly zvládne ušít i devětadvacetiletý Filip, který taky rád tvoří v dřevařské dílně a vypomáhá v obchodě. Je to pro něho moc důležité a našel si tu i nové přátele.

S nadšením jde všechno líp

„Baví mě to ve všech dílnách. Ze dřeva děláme třeba domečky. Mám radost, že se lidem líbí. Jezdíme spolu i na výlety“, rozpovídal se Filip, kterého jsme ten den zastihli ve výtvarné dílně. Zrovna se vyráběly potisky na tašky a polštáře. Filip nám se zaujetím a úsměvem předvedl, jak na to. Zručnost prokázal i při šití a v podstatě každý výrobek dal hned na první dobrou.

„Jak vidíte, nový šicí stroj overlock látku rovnou ořezává i začišťuje. Je to pro nás velké zjednodušení práce,“ chválila nového pomocníka v dílně asistentka paní Marie.

Zázraky se dějí

„Filip se rád učí něco nového. Vždycky se do dílen moc těší. Našel si tady i kamarády a je opravdu šťastnej“, řekla nám jeho maminka Věra Krsková. „Život se nám hodně zlepšil. Víme, že je o Filipa postaráno, chodí sem jako do práce a jsou tu jedna rodina. Manžel se tak dokonce mohl po letech vrátit do školy ke své učitelské profesi,“ svěřila se paní Věra.

A právě manželé Krskovi před dvěma lety vdechli život v pohraničí tolik ojedinělému projektu Sociálně terapeutických dílen Miriam. Prostory poskytlo město Králíky a pomohla Charita.

Pokroky jsou znát

Dílny Miriam už navštěvuje téměř desítka dospělých s mentálním nebo tělesným postižením. Hendikepovaní tu společně tvoří, učí se běžným návykům a také větší samostatnosti. „Naše hlavní poslání je rozvoj pracovních dovedností klientů, ale po obědě si spolu i zazpíváme, hrajeme hry nebo jdeme na procházku,“ informovala nás vedoucí dílen Mgr. Miroslava Kopecká.

„Taková služba v regionu chyběla a hendikepovaní ze speciální školy neměli kam jít. Dneska najdou uplatnění u nás. U klientů vidíme opravdu velký posun, když chodí do dílen. Jejich svět nás může i obohatit, třeba tím, jak jsou přirození a upřímní,“ podělila se o své poznatky z praxe paní vedoucí.

Vyrobeno s láskou

Pokroky byly znát i u Petra a Dana, kteří v dřevařské dílně právě vyřezávali anděly z překližky. Také tady si hendikepovaní procvičují manuální zručnost a cit pro práci se dřevem. Nejdříve vyříznout tělo, pak křídla, ještě obrousit do hladka, nadekorovat a je hotovo.

Výrobky z dílen se pak prodávají v terapeutickém obchůdku anebo na jarmarcích. Hendikepovaní se učí komunikovat se zákazníky a také pracovat s penězi za pomoci asistentky. Takže pokud právě sháníte originální dárek vyrobený s láskou, jak se píše na visačkách, určitě se zastavte. Otevřeno mají vždy v pondělí a v úterý dopoledne.

Uděláte radost sobě i druhým, stejně jako tříkráloví dárci. Děkujeme Vám!

Jana Karasová

Více na www.uo.charita.cz.

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!