Je to tu takové domácí
12. prosince 2019 Kde sbírka pomáhá

Je to tu takové domácí

Každý den zajímavý program, rodinná atmosféra, příjemné prostory, péče i personál; právě to senioři nejvíc oceňují na Stacionáři sv. Františka v Rychnově nad Kněžnou. O jeho služby je velký zájem, a tak není divu, že rychnovská Farní charita věnovala část výtěžku Tříkrálové sbírky na obnovu vybavení centra. „Je to tu takové domácí a baví mě tady úplně všechno,“ popsala své dojmy 87letá Marie z Olešnice, která pobývá v týdenním stacionáři kvůli zdravotním problémům od pondělí do pátku a o víkendech je doma s rodinou.

Rodinná atmosféra

Ve stacionáři byly zrovna v plném proudu přípravy na adventní jarmark a senioři vyráběli barevné anděly z papíru pod vedením trpělivé sociální pracovnice Marie Michálkové. Navzdory věku a zdravotním potížím se všichni s chutí pustili do práce. Dokonce i paní Juliana, která měla zraněnou ruku a ve stacionáři byla nováčkem. „Zlomila jsem si ruku a s tím doma nic neuděláte. Tak jsem vděčná, že vůbec taková služba existuje,“ svěřila se paní Juliana.

„Starají se o nás moc dobře a výborně tu vaří,“ pochvalovala si paní Libuše, která má problémy se stabilitou, ale přesto si ve stacionáři taky ráda zacvičí nebo zazpívá. Z kuchyně už voněl připravený oběd a do oken se opíralo podzimní slunce, a tak se všichni těšili, až po dobrém jídle vyrazí na zahradu. Předtím se ale ještě rozpovídali o zážitcích z nedávného společného výletu na botanickou výstavu v Častolovicích a o plánech na ten další, za betlémem do Nového Města nad Metují.

Každý den zajímavý program

„Naše služby využívají rodiny, které nemohou nechat své seniory doma samotné, protože musí chodit do práce nebo odjet pryč. U nás mají zajištěné ubytování, celodenní stravu a péči, kterou potřebují. Trénujeme taky paměť a čteme si, zpíváme a cvičíme, vyrábíme i z keramiky nebo zajdeme ven za kulturou,“ vyjmenovává služby a aktivity ve stacionáři jeho sociální pracovnice Marie Michálková.

Senioři se v centru potkávají také s handicapovanými klienty a je to přínosné pro obě skupiny. Společně se například zapojují do tradičních jarmarků nebo doprovodných programů. „Mám radost, když vidím, jak jsou klienti spokojení a vděční za to, že se jim věnujeme. Někteří to neměli v životě lehké nebo je trápí nemoci,“ dodala paní Michálková, která se této profesi věnuje sedm let.

Neměnila bych

„Dělala jsem u zvířat, mám je ráda. A když bylo potřeba, tak i na poli se zeleninou. Stavěli jsme taky panáky, to už dneska mladí neznají,“ zavzpomínala klientka Marie z Olešnice, která až do důchodu pracovala v zemědělství a doma měli s rodinou malé hospodářství. „Byl to tvrdý život, ale neměnila bych,“ konstatovala s úsměvem paní Marie, která si taky ráda zatancovala, když byla příležitost.

„Na Vánoce nám tady zpívaly a tančily děti ze školky. Najednou ke mně přišly dvě holčičky a popřály mi hodně zdraví. Bylo to moc milé překvapení,“ vyprávěla paní Marie. Tři krále, kteří chodí po Novém roce, si pamatuje ještě z dětství, a tak se těší, až u nich zase v lednu zazvoní. Právě díky jejich ochotě pomáhat a příspěvkům od štědrých dárců mohou senioři dál spokojeně pobývat v tomto charitním stacionáři. Děkujeme!

Více také na www.rychnov.charita.cz.

Jana Karasová

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!