Malý krůček k samostatnosti, který znamená hodně
11. prosince 2023 Kde sbírka pomáhá

Malý krůček k samostatnosti, který znamená hodně

Kutnohorská Charita z tříkrálových darů podpořila Centrum Přístav, kde pomáhají seniorům, lidem se zdravotním postižením a duševním onemocněním. Jednou z jeho aktivit je učit své klienty krok po kroku základním činnostem v domácnosti a při péči o sebe – například společně vařit, mýt nádobí, obsluhovat spotřebiče, uklízet, prát či třídit odpad, ale také se zorientovat ve městě nebo jak hospodařit s penězi.

„Markét, vyfoť mě, jak utírám nádobí. Já bych chtěla fotku ukázat doma mamince.“ Prosba klientky terapeutické dílny mě zaskočila a tak se ptám: „A nechceš třeba vyfotit venku na procházce, nebo když něco vyrábíš?“ „To nééééé. Já chci, aby mamka viděla, že to umím a mohla jsem jí doma pomáhat.“

Důvody, proč naši klienti využívají sociální služby, jsou různé. Někdo potřebuje pomoc při jednání s úřady, někdo hledá práci jako přivýdělek k invalidnímu důchodu. Často je to i samota domova, touha někam patřit, ale nejčastěji chtějí zvládnout pro nás běžné činnosti vedoucí k samostatnosti.

Snad každá máma se bojí o své dítě a snaží se ho provázet po celý život. Co se asi děje v hlavě maminky, které se narodí postižené dítě? Obava z jeho budoucnosti musí být obrovská. Vědomí, že tu nejsme napořád, a to naše dospělé „dítě“ se o sebe jednou bude muset postarat samo. Proto jednou z aktivit Centra Přístav kutnohorské Charity je učit naše klienty krok po kroku základním činnostem v domácnosti a při péči o svou osobu.

Centrum Přístav - nácvik vaření

Nácvik vaření

V Centru Přístav v Kutné Hoře se učí krok po kroku základní činnosti v domácnosti a při péči o svou osobu. Patří k nim také nácvik vaření a pečení, obsluhy spotřebičů, úklidu či třídení odpadu.

Foto: Oblastní charita Kutná Hora

Učíme se společně vařit, péct, mýt nádobí, obsluhovat spotřebiče, zametat, vytřít podlahu, prát a žehlit nebo třídit odpad. Naše klienty učíme také orientovat se ve městě, kde je pošta, úřady, vlakové a autobusové nádraží, obchody, nemocnice, jaké tlačítko zmáčknout na poště, nakoupit si a jak zaplatit u samoobslužné pokladny nebo jak hospodařit s penězi. Učíme se krok po kroku základní činnosti v domácnosti a při péči o svou osobu.

„Nebudu tvrdit, že se všichni naučí perfektně všechno, ale i kdyby to bylo jen něco, tak z toho mají velkou radost jak klienti, tak rodiče a v neposlední řadě i my na Přístavu,“ říká Markéta Machanová, vedoucí služeb Centra Přístav. Krůček po krůčku k samostatnosti znamená hodně, třeba to, že naši klienti jednou neskončí v ústavní péči a budou moci žít doma, v prostředí, na které jsou od malička zvyklí.

Více o této službě na www.kh.charita.cz. Foto a text: Oblastní charita Kutná Hora

Děkujeme vám za podporu Tříkrálové sbírky. Díky vám můžeme pomáhat tam, kde je potřeba.