Mění svět k lepšímu, a přitom zůstávají skromní
11. prosince 2018 Kde sbírka pomáhá

Mění svět k lepšímu, a přitom zůstávají skromní

„Dobrovolnictví je pro každého, kdo má rád lidi a je ochoten na chvíli vstoupit do jejich světa, umí je povzbudit a rozveselit,“ říká Jana Šebová, koordinátorka z Dobrovolnického centra při hradecké Diecézní charitě. Své dobrovolníky vysílá například k pacientům do nemocnice anebo k seniorům do domovů důchodců. Tam jejich pomoc vítají a potřebují nejvíce. Aktuálně centrum zprostředkovává uplatnění osmdesáti dobrovolníkům v desítce zařízeních v Hradci Králové i okolí a jeho činnost byla podpořena také z Tříkrálové sbírky.

Pomáhat je normální

Dobrovolníci dělají neobyčejné věci, a přitom jsou to často velmi skromní lidé. Svůj volný čas věnují druhým bez nároku na odměnu a přijde jim to úplně normální. Jednou z nich je i paní Jaroslava, která každý pátek pomáhá pacientům na ambulanci v hradecké Fakultní nemocnici.

„Doprovodím nebo nasměruji nemocné k lékaři, když vidím, že mají problém se v budově zorientovat. V případě zájmu si s nimi i popovídám, než na ně přijde řada, aby jim čekání rychleji uteklo,“ popisuje svoji dobrovolnickou službu paní Jaroslava. Zejména pro seniory nebo návštěvníky z venkova je někdy doslova andělem. V nemocnici jsou s její pomocí spokojeni a uvítali by na oddělení ambulance více takových nadšených dobrovolníků.

Dobrovolníkem i v důchodu

Byla to náhoda, která přivedla paní Jaroslavu k dobrovolnictví. Nejdříve působila v občanské poradně, kde zúročila i své profesní znalosti z oboru ekonomie. A když se před dvanácti lety naskytla příležitost pomáhat pacientům v nemocnici, neváhala ani minutu.

Práci s lidmi má paní Jaroslava ráda a je vidět, že ji naplňuje. Přestože by si mohla v klidu užívat zaslouženého důchodu, tak nelení a každý týden je na ambulantním oddělení k dispozici pro druhé. Navzdory svému věku se stále vzdělává, navštěvuje odborné přednášky a nedávno absolvovala i počítačový kurz. Setkání s paní Jaroslavou jsou tak i velmi obohacující pro obě strany.

Každý si vybere program podle svých zájmů

Dobrovolníky poznáte podle červeného trička nebo vesty s logem Charity a nápisem dobrovolník. Na šesti lůžkových odděleních Fakultní nemocnice v Hradci Králové a v domovech pro seniory jich pomáhají tři desítky v rámci charitního programu Gabriel. Zpříjemňují pacientům a klientům pobyt v zařízeních, nejčastěji povídáním, hraním her anebo jim předčítají. Doprovází je také na procházky nebo jim obstarají drobné nákupy. V nemocnici jsou také někteří dobrovolníci zapojeni do programu „4D Dobrotety dětem do dlaně“ a pomáhají při péči o předčasně narozené děti.

Jestli jste kreativní, akční a baví vás vymýšlet různé aktivity pro děti nebo je chcete i něco naučit, pak se zkuste zapojit do programu Michael. Můžete se třeba podílet na přípravě programu pro děti a mládež v nízkoprahových klubech či komunitních centrech. Hodně dobrovolníků také doučuje cizince český jazyk v rámci programu Rafael.

Mladí lidé od 17 do 30 let mohou dokonce vyrazit pomáhat na dva měsíce až jeden rok do některé ze zemí Evropské unie v rámci Evropské dobrovolné služby. Je to pro ně příležitost získat v zahraničí zkušenosti a praxi v oboru, který je zajímá. Zdokonalují se také v cizích jazycích, navazují nová přátelství a kontakty po celé Evropě.

Zapojte se i VY

Máte čas věnovat jednu až dvě hodiny týdně druhým lidem, kteří potřebují pomoc? A už víte, který dobrovolnický program by vás zajímal a do jakých aktivit se chcete zapojit?

Jestli ano, pak neváhejte a kontaktujte charitní Dobrovolnické centrum v Hradci Králové emailem na adrese dobrovolnici@hk.caritas.cz nebo telefonicky na číslech 731 402 209 a 731 402 295. Jeho koordinátorky s vámi naplánují schůzku a osobně s vámi proberou vše, co zájemce o dobrovolnictví potřebuje. Centrum najdete v budově YMCA, v Šafaříkově ulici 666/9.

„Dobrovolnictví je cenná životní zkušenost pro každého. Jsme rádi, že především mladí lidé, studenti středních a vysokých škol, mají velký zájem pomáhat. Hledáme ale i dlouhodobé dobrovolníky v produktivním věku anebo aktivní důchodce,“ dodává Jana Šebová.

Jana Karasová

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!