Oslavte s námi DEN CHARITY a naše kulatiny!
9. září 2022 Tiskové zprávy

Oslavte s námi DEN CHARITY a naše kulatiny!

Neuvěřitelných 100 let pomoci si letos připomíná Charita Česká republika a oslavy těchto významných kulatin vyvrcholí právě podzimní kampaní DEN CHARITY v celém Česku. Diecézní charita Hradec Králové a mnohé naše regionální Charity k tomu ještě slaví 30 let od svého založení, a tak se lidé mohou těšit na mimořádně bohatý program - koncerty, divadlo, dny otevřených dveří, výstavy, pěší a cyklo pouť, benefiční běhy, bylinkobraní a další zajímavé akce pro celé rodiny. Přijďte se podívat!

Charita Česká republika, jejímž jsme členem, pomáhá již celé jedno století. Je nejstarší neziskovou organizací v Česku a také největší poskytovatel zdravotních a sociálních služeb u nás. Charity provází potřebné a nemocné na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří. Celostátní kampaň Den Charity každoročně pořádá Charita Česká republika u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. 9.), který je zakladatelem a patronem moderní charitní práce.

Koncerty a charitní pouť

Všichni jsou srdečně zváni na Koncert Vděčná srdce, který se uskuteční v sobotu 10. 9. od 16:00 do 20:00 hod. v Jiráskových sadech v rámci tradičních Dnů ukrajinské kultury v Hradci Králové. Návštěvníky čeká přehlídka ukrajinského folklóru a výtvarného umění. Ukrajinské písně zazpívá také český písničkář Pavel Helan. Dále v programu vystoupí taneční skupina Flamenco La Passión, pro děti jsou připraveny workshopy a soutěže. Vstup je volný. Akci pořádá Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách pod záštitou hradeckého primátora prof. Alexandra Hrabálka. Více také na www.cizincihradec.cz.

Na charitní Pouť lidí dobré vůle vyrazí poutníci v sobotu 1. 10. do Luže pěšky, na kole, busem i online. Mši svatou za umírající, nemocné a trpící v poutním chrámě Panny Marie Pomocné na Chlumku celebruje generální vikář Mons. Jan Paseka od 15 hod. (přenos online: https://youtu.be/YExdQt0xlPw). Pořádající Oblastní charita Pardubice slaví 30 let pomoci. Na programu je také koncert pěveckého sboru Salvátor, přednáška o poutním místě a aktivity pro děti. Více na www.pardubice.charita.cz.

Oblastní charita Chrudim oslaví 30. výročí Benefičním koncertem Bohemian Symphony Orchestra Prague a operní pěvkyně Noemy Erby, který se koná v neděli 11. 9. do 18 hod. v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Výtěžek benefice bude věnován na podporu služby Domácí hospicové péče. Chrudimská Charita vás zve také na benefiční Pohádku v sobotu 17. 9. od 17:00 hod. do Divadla Karla Pippicha, která podpoří domácí hospicovou péči, nebo na DEN CHARITY v pondělí 26. 9. od 9:00 do 13:00 hod. na Resselově náměstí. Více na www.chrudim.charita.cz.  

Koncertem písničkáře Michala Horáka vyvrcholí DEN CHARITY a oslavy 30. výročí Oblastní charity Ústí nad Orlicí v sobotu 17. 9. od 18:00 hod. v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Letohradě – Orlici. Program zahájí slavnostní bohoslužba a vystoupení ZUŠ Letohrad od 15:30 hod. Vstupné je dobrovolné. Více také na www.uo.charita.cz.

Návštěvníci BAN!Festu ve čtvrtek 22. 9. od 12:00 do 21:00 hod. v Parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě se mohou těšit na živé vystoupení, bubnovací workshop a spousta dalších aktivit. Přijďte se seznámit se službou Nízkoprahového klubu BAN! pro děti a mládež. Více na www.hb.charita.cz.

Sportovní akce

Již tradiční Běh pro hospic pořádá Oblastní charita Červený Kostelec v sobotu 17. 9., start v 9:15 hod. na Háčku. Závodníci svou účastí přispějí Hospici Anežky České. Hostem letošního běhu je trojskokanka a držitelka bronzové olympijské medaile Šárka Kašpárková. Více na www.ochck.cz.

Oblastní charita Nové Hrady u Skutče zve na Sportovní den pomoci pro Radovana a Honzíka ve středu 28. 9. od 12:30 hod. v Hasičském areálu v Dolním Újezdě u Litomyšle. Benefiční běh a turnaj v nohejbalu podpoří dvojčata s vážným onemocněním. Více na www.novehrady.charita.cz.

Charitativní běh pro Leničku se uskuteční také v Havlíčkově Brodě v sobotu 17. 9. od 16:00 do 19:00 hod. ve Sportovním areálu Plovárenská. Trasa je vhodná i pro maminky s dětmi. Poběží se po cyklostezce podél řeky Sázavy. Více na www.hb.charita.cz.

Dny otevřených dveří a ostatní akce

Své dveře otevírají veřejnosti hned v několika charitních zařízeních, návštěvníci se mohou seznámit s nabídkou služeb a také se účastnit doprovodného programu.

Pardubická Oblastní charita zve k návštěvě rodinných center DaR v Luži ve čtvrtek 22. září (Žižkova 148), kde je připravený program pro děti a v Luži i tradiční bazárek, a Holoubek v Holicích v úterý 27. září (Dudychova 872). Ve čtvrtek 22. září mají Den otevřených dveří i v Odlehčovacích službách Červánky v Třebosicích (čp. 22), více na www.pardubice.charita.cz. V pátek 30. 9. odpoledne si lidé mohou také prohlédnout prostory Domu s pečovatelskou službou v Dolním Újezdě, kde sídlí zdejší Charita, více na www.dolniujezd.charita.cz.

Den Charity slaví spolu s 30. výročím vzniku dnes 9. 9. také v rychnovském Stacionáři sv. Františka, více na www.rychnov.charita.cz. Sto let pomoci Charity ČR a 100. výročí Lidového domu si připomenou Oslavou na dvorku v Litomyšli s bohatým doprovodným programem v sobotu 10. 9. odpoledne, více na www.litomysl.charita.cz. V Poličce oslaví Den Charity v pátek 23. 9. v kostele sv. Jakuba a pak v poličském parku společně vysadí strom, více na www.policka.charita.cz. Ve Dvoře Králové nad Labem pořádají u příležitosti této kampaně akce pro své zaměstnance. 30 let od svého založení oslaví v říjnu (6. 10.) Oblastní charita Hradec Králové, více na www.charitahk.cz. Na tradiční Bylinkobraní s atraktivním programem jsou lidé zváni do Žirče u Dvora Králové nad Labem v sobotu 24. 9., více na www.domovsvatehojosefa.cz.   

Výstavy

Akce ke Dni Charity a 30. výročí v Chrudimi, Letohradě a Poličce doprovodí také putovní výstava příběhů „Pomáháme vám srdcem už 30 let“ ke kulatinám Charity v hradecké diecézi.

Příběhy úspěšných absolventů projektu Adopce na dálku Diecézní charity Hradec Králové, který pomáhá indickým dětem získat vzdělání, jsou na podzim k vidění v Litomyšli, Chrudimi, Žirči, Čáslavi a Poděbradech. Bližší informace jsou uveřejněny na www.adopce.hk.caritas.cz.

Podrobný přehled akcí Charit v našich regionech naleznete zde

Kalendář akcí

Více informací o kampani najdete také na www.hk.caritas.cz a www.charita.cz.

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, tel. 731 402 274, 495 063 135, email: jana.karasova@hk.caritas.cz