Tříkrálová sbírka vyvrcholí o víkendu, koledu doprovodí i spousta akcí
9. ledna 2020 Tiskové zprávy

Tříkrálová sbírka vyvrcholí o víkendu, koledu doprovodí i spousta akcí

Tento víkend zavítají koledníci s novoročním přáním a tříkrálovým poselstvím ještě do stovek měst a obcí v našich regionech. Budou jich tisíce a lidé jim mohou přispět do kasičky na pomoc nemocným a potřebným, o které Charity pečují. Víkendové koledování doprovodí i řada akcí. Živý betlém s padesáti postavami, zvířátky a průvodem koledníků s králi na koních odstartuje sbírku v Poličce (11. 1. v 9 hod.). Tříkrálové průvody s mudrci na živých velbloudech projdou čtyřmi městy na Orlickoústecku (11. a 12. 1.). V Dobrušce zazpívají koledníci u vánočního stromu (12. 1.) a tříkrálové koncerty zazní ještě v šesti dalších městech. V katedrále Sv. Ducha je také k vidění výstava fotografií Anny a Petra Maclových, které zachycují začátky Tříkrálové sbírky v Hradci Králové.

Průvody s třemi králi, bubeníky a koledníky projdou v sobotu 11. 1. Letohradem a Lanškrounem, v neděli 12. 1. Ústím nad Orlicí a Dolní Dobroučí. Mudrcové pojedou na živých velbloudech. Akci pořádá Spolek Honorata z Letohradu ve spolupráci s farnostmi, Charitou, muzeem a dalšími spolky, hudebními uskupeními a školami. Tříkrálové koncerty se uskuteční o víkendu v České Třebové a Jaroměři (11. 1.), v Ústí nad Orlicí, Dolní Dobrouči, Přelouči a Humpolci (12. 1.).

Podrobný přehled akcí najdete zde.

V Hradci Králové koledovali tři králové v úterý 7. ledna s požehnáním od generálního vikáře Jana Paseky. Koledníky povzbudila také ředitelka hradecké Diecézní charity Anna Maclová. Koledníci navštívili domácnosti i instituce. Popřáli vše dobré v novém roce také seniorům v domovech důchodců. Nechyběli ani hudební skupinky.

V Pardubicích zahájili Tříkrálovou sbírku v pondělí 6. ledna dopoledne na Pernštýnském náměstí. Koledníky vyprovodili svým zpěvem Bonifantes s Adélou Krátkou. Na cestu jim požehnal biskup Josef Kajnek a tři krále přišli pozdravit také vicehejtman Roman Línek, poslanec Marek Výborný, ředitelka hradecké Diecézní charity Anna Maclová a další osobnosti. Před slavnostním zahájením sbírky projely městem tři královny na koních díky spolku Apolenka.

Do tradiční Tříkrálové sbírky na pomoc nemocným a potřebným se zapojují tisíce dobrovolníků - školáci, skauti, farníci a rodiče s dětmi. Koledníky Charity poznají lidé podle toho, že vybírají příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky s charitním logem a obdarovávají dárce cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky má u sebe průkaz.

Výtěžek Tříkrálové sbírky pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu sbírky bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí. Například na Hradecku a Pardubicku z výtěžku sbírky podpoří hospicovou péči o nevyléčitelně nemocné. Ve Dvoře Králové nad Labem a okolí budou lidé přispívat na centrum Klubko, které pomáhá pěstounským rodinám. Oblastní charita Červený Kostelec z vybraných peněz vymění stará okna v Domově sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou v Žirči. Na Kutnohorsku z tříkrálových darů podpoří dobrovolnické programy v nemocnicích a sociálních zařízeních. Na Orlickoústecku a Chrudimsku použijí vykoledované peníze na podporu charitní pečovatelské služby. Oblastní charita Nové Hrady z výtěžku sbírky rozšíří Dům sv. Josefa v Chotovicích, kde pomáhají handicapovaným, seniorům a rodinám s dětmi. 

Naše Charity věnují část výtěžku ještě na humanitární projekty v Indii, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové - kvalifikační kurzy pro mladé lidi bez vyučení a dětské večerní vzdělávání v Bangalore a také na projekt Univerzita v Belgaum.

Přehled všech záměrů naleznete zde.

Díky štědrosti dárců, pomoci koledníků a dobrovolníků vynesla Tříkrálová sbírka 2019 v hradecké diecézi přes 18,4 mil. korun. Darované peníze pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí.

Více také na https://hk.caritas.cz/trikralova-sbirka/ a na facebooku.

Každý dobrý skutek pomůže. Děkujeme!

Kontakt: Jana Karasová - propagace a tisk, Diecézní charita Hradec Králové, tel.: 731 402 274, e-mail: jana.karasova@hk.caritas.cz

  • Do sbírky lze přispět i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS KOLEDA 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 (cena jedné SMS je 30, 60 a 90 Kč) anebo odesláním finančního daru na účet: 66008822/0800 u České spořitelny, VS: 777.
  • Děkujeme všem, kteří podpořili sbírku zasláním dárcovské SMS při sledování TŘÍKRÁLOVÉHO KONCERTU v neděli 5. 1. od 18 hod. na ČT 1.
  • Charita Česká republika vyhlásila k 20. výročí také tříkrálovou fotosoutěž pro koledníky na sociálních sítích.

Více na www.trikralovasbirka.cz, na www.facebook.com/trikralovasbirka a nově také na Instagramu.

Hlavní partner: T-Mobile. Partner: Nadace České spořitelny. Hlavní mediální partner: Česká televize a Český rozhlas.