V Hradci budou tři králové koledovat s požehnáním od biskupa Jana Vokála
5. ledna 2023 Tiskové zprávy

V Hradci budou tři králové koledovat s požehnáním od biskupa Jana Vokála

V ulicích krajského města bude na Tři krále a o víkendu koledovat víc jak stovka trojic. Koledníkům požehná na cestu biskup Jan Vokál v pátek 6. ledna v 8 hod. v katedrále Sv. Ducha. Hudební skupinky se vydají s novoročním přáním i do domovů důchodců, fakultní nemocnice a na úřady. Koledníci Charity tradičně zazpívají také v hradeckém Českém rozhlase. Přes tři stovky trojic bude chodit a přát lidem dům od domu rovněž v okolních obcích. Oblastní charita Hradec Králové z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří výstavbu lůžkového hospice ve Stěžerách. V ostatních regionech budou lidé koledníky také nejvíc potkávat o víkendu a sbírku doprovodí i spousta akcí – koncerty, průvody nebo živé betlémy. Na páteční dobrodružnou Cestu za třemi králi zve rodiny a děti Charita v Jičíně.

V Pardubicích zahájili 23. ročník Tříkrálové sbírky již ve středu 4. ledna dopoledne na Pernštýnském náměstí. Koledníkům požehnal pomocný biskup Josef Kajnek, u betlému všem zazpívali Bonifantes a centrem projely „tři královny“ na koních z farmy Apolenka. Z vykoledovaných prostředků pardubická Charita plánuje vybudovat domácí hospic v Dražkovicích a rozšířit své služby, jak informovala přítomné její ředitelka Marie Hubálková. Koledníky pozdravili také osobnosti jako poslanec Marek Výborný, primátor města Jan Nadrchal a ředitelka hradecké Diecézní charity Anna Maclová.

Koleda v regionech

DOPROVODNÉ AKCE

Tříkrálovou koledu doprovází i spousta tradičních akcí – průvody i s koňmi, koncerty, živé betlémy a akce pro koledníky za odměnu. Jejich podrobný přehled naleznete na našem webu https://hk.caritas.cz/akce/trikralova-sbirka-2023/.

 • Tříkrálový průvod s koňmi a živý betlém - tři králové na koních povedou průvod koledníků městem k živému betlému na Palackého nám. v Poličce v sobotu 7. 1. (od 8:30 do 10:00 hod.). Návštěvníci se mohou těšit na čtyři desítky živých postav, malého Ježíška, živá zvířata a připojí se i hudebníci (pořádají poličská Charita a farnost).
 • Živý betlém zahájí sbírku i v Humpolci 7. 1. v 9 hod. na Horním náměstí.
 • Cesta za třemi králi pro rodiny a děti v pátek 6. 1. v Jičíně.
 • Tříkrálové průvody podpoří sbírku v Dolním Dobrouči a Letohradě 14. 1.
 • Tříkrálové koncerty na podporu sbírky zazní na mnoha místech – 7. 1. v Jaroměři, Neratově v O. h. a Horní Čermné, 8. 1. v Trutnově, Červeném Kostelci, Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Kutné Hoře – Sedlci, 14. 1. v České Třebové.
 • V Dobrušce jsou všichni zváni na Zpívání koledníků u vánočního stromu v neděli 8. 1. od 17 hod. na nám. F.L. Věka.
 • Kino pro koledníky za odměnu chystají v Hradci Králové, Náchodě, Jilemnici, Litomyšli nebo Poličce, a divadelní pohádku na Orlickoústecku.
 • Tříkrálovou fotosoutěž pro koledníky na Instagramu pořádá Charita ČR.

Kalendář akcí

KOMU SBÍRKA POMŮŽE 

Tříkrálová sbírka pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Část výnosu bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí.

 • Hradecká Oblastní charita z výtěžku sbírky podpoří výstavbu lůžkového hospice ve Stěžerách a Oblastní charita Pardubice rekonstrukci prostor pro domácí hospic v Dražkovicích.
 • V Hospici Anežky České v Červeném Kostelci a v trutnovské Domácí hospicové péči potřebují obnovit zdravotní materiál a vybavení pro péči o těžce nemocné. Hospicovou péči podpoří také v Poličce a Chrudimi.
 • Kutnohorská Charita věnuje vykoledované peníze na podporu Centra Přístav, kde pomáhají seniorům a lidem se zdravotním postižením.
 • Charita v Trutnově z darovaných prostředků podpoří také odbornou pomoc pro děti s traumatem, kterým pomáhá Centrum náhradní rodinné péče Maják.
 • V Domově sv. Josefa v Žirči potřebují výtah do budovy sv. Kláry, kde poskytují odlehčovací služby nemocným s roztroušenou sklerózou.
 • Oblastní charita Nové Hrady u Skutče z výnosu sbírky pořídí pojezdové kolejnice pro přesun imobilních klientů denního stacionáře v Chotovicích.
 • Na Náchodsku, Orlickoústecku, v Dolním Újezdě i v dalších oblastech použijí vybrané prostředky na podporu Charitní pečovatelské služby, která pomáhá seniorům a lidem se zdravotním postižením.
 • Charity v Dobrušce a Studenci z darovaných příspěvků nakoupí zdravotní pomůcky do svých terénních služeb.
 • Oblastní charita Polička z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří také nové Centrum duševního zdraví ve Svitavách.
 • Rychnovská a orlickoústecká Charita věnuje část výnosu sbírky na podporu služby Nízkoprahového centra pro lidi bez domova.  
 • Na Jičínsku, Kutnohorsku a Litomyšlsku z tříkrálových darů podpoří dobrovolnické programy na pomoc nemocným, seniorům, handicapovaným a znevýhodněným dětem.

Část výtěžku věnují naše Charity také na dobročinné projekty pro chudé rodiny s dětmi a potřebné lidi v Indii, které realizuje Diecézní charita Hradec Králové. Konkrétně to jsou kvalifikační kurzy pro nevyučené a nezaměstnané mladé lidi, dětské večerní vzdělávání (v oblasti Bangalore) a podpora nemajetných školáků a studentů VŠ (v oblasti Belgaum). Přehled všech záměrů a kde už sbírka pomáhá, najdete na www.hk.caritas.cz.

Záměry 2023

KAŽDÁ KORUNA POMÁHÁ. DĚKUJEME!

Když vás koledníci nezastihnou, můžete přispět do statické kasičky v charitních zařízeních, kostelech, obchodech a na úřadech, nebo bezhotovostním darem na účet sbírky (do 31. 1.) či do online pokladničky na www.trikralovasbirka.cz, kde je možné podpořit i přímo Charitu ve své oblasti a přehrát si požehnání od kněze Zbigniewa Czendlika z Lanškrouna.

Tříkrálovou sbírku můžete podpořit také odesláním dárcovské SMS: DMS KOLEDA 30 (60, 90 nebo 190) na číslo 87 777 (více na www.darcovskasms.cz), finančním darem na účet sbírky: 66008822/0800 u ČS, VS 777, nebo sledováním Tříkrálového koncertu v neděli 8. 1. od 18 hod. na ČT1 v přímém přenosu z MD Brno. Vystoupí: Adam Mišík, Like-It, Kateřina Marie Tichá a Bandjeez, Hana Holišová a NewTime7. Moderují: Martina Kociánová a Jan Čenský.

Více informací naleznete na www.trikralovasbirka.cz. Sledujte i tříkrálový Facebook a InstagramHlavní partner: T-Mobile. Partner: Nadace ČS, Česká pošta. Hlavní mediální partner: Česká televize a Český rozhlas.

Díky štědrosti a solidaritě tříkrálových dárců mohou Charity pomáhat tam, kde je potřeba. V královéhradecké diecézi vynesla Tříkrálová sbírka 2022 celkem 21,1 mil. korun. Darované peníze již pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi  v tísni v našich regionech i v zahraničí. Více o konkrétní pomoci.

Kde sbírka pomáhá

Aktuální informace najdete na webu https://hk.caritas.cz/trikralova-sbirka/ a na stránkách našich Charit. Sledujte nás i na Facebooku.

Průběžné výsledky

Kontakt: Jana Karasová – PR a tisk, tel.: 731 402 274, e-mail: jana.karasova@hk.caritas.cz

Tříkrálová sbírka 2023