Děti potřebují otevřenou náruč
17. prosince 2020 Kde sbírka pomáhá

Děti potřebují otevřenou náruč

Pro kluky a holky, které vyrůstají v pěstounské péči, a život se s nimi nikdy nemazlil, to platí dvojnásob. Bezpečné zázemí a podporu jim poskytuje také centrum Klubko Farní charity ve Dvoře Králové nad Labem. Díky Tříkrálové sbírce může zajišťovat odbornou pomoc, aktivity pro děti a vzdělávání až pro šedesát pěstounských rodin v regionu. Jednou z nich je i paní Eva, která sama vychovává tři vnoučata, a aktuálně je moc vděčná za pomoc s distanční výukou.

Bc. Aleně Šimkové, vedoucí centra Klubko ve Dvoře Králové, je práce s dětmi blízká už z předchozí praxe ve službě osobní asistence (foto archiv FCH Dvůr Králové)Koronakrize zasáhla i do života pěstounských rodin, které teď potřebují daleko větší pomoc. Pěstouny jsou převážně babičky a dědečkové dětí, kteří nemají zkušenosti s moderní technikou. A bohužel často ani nemají doma počítač nebo přístup k internetu. „V takových případech pěstounům pomáháme domluvit vhodný způsob distanční výuky se školou,“ říká Bc. Alena Šimková, vedoucí centra Klubko. Charita jim také zajistila ochranné roušky a v době mimořádných opatření byla s pěstouny neustále alespoň v telefonickém kontaktu.

Prarodiče suplují svým vnoučatům rodiče, kteří z různých důvodů selhali. Nejčastěji je to problém s alkoholem nebo drogami. „Snažíme se pěstouny upozornit, aby při výchově svěřených vnoučat neopakovali chyby, které dělali u svých vlastních dětí, ale posunuli se dál,“ vysvětluje paní Šimková. Když děti ztratí rodiče po tragické události, rodina má tendenci se uzavřít do sebe. „Těžko přijímají odbornou pomoc, což pak může způsobit problémy zejména v době dospívání dětí. V takových případech jim nabízíme pomoc vhodného terapeuta,“ pokračuje vedoucí centra.

Příběh z Klubka: „Babičko, že mě tu nenecháš“

... zní staré unavené paní v uších celou cestu vlakem domů. Byla se podívat na vnučku v Klokánku, kam ji odvedla maminka. Před čtyřmi lety ji, čím dál častěji, navštěvovali dospívající vnuci, kteří u ní nakonec zůstali nastálo. Byli doma zpravidla sami, neměli co jíst a co na sebe. Stále doufala, že se dcera stará aspoň o malou vnučku, ale marně. Odpověď na otázku své vnučky znala paní Eva už na konci cesty domů. Věděla, že ji v Klokánku nenechá. S pomocí OSPOD byli zajištěni pěstounskými dávkami, protože soud všechny děti svěřil do její pěstounské péče. My z Klubka jsme jim pomohli najít a zařídit větší byt, kam se přestěhovali. Podporujeme babičku při výchově, pomáháme jí komunikovat s odborníky a školami, kam děti dochází, a v neposlední řadě prakticky pomáháme, když je unavená a potřebuje si odpočinout. (Alena Šimková)

Pro děti v pěstounské péči pořádá Klubko tábory a víkendové pobyty, kde mají příležitost aktivně trávit volný čas a učí se také dodržovat režim. Někteří byli na táboře poprvé v životě a byl to pro ně velký zážitek a zkušenost. „Chceme, aby se děti na našich akcích cítili bezpečně a přijímané. Mohou vzájemně sdílet i svoje příběhy,“ přibližuje Alena Šimková a doplňuje: „Připravujeme je také na dospělost, jak například hospodařit s penězi a vyhnout se nástrahám alkoholu a drog. I sport je skvělá průprava a motivace. Když na sobě budou pracovat, podaří se jim dosáhnout cíle.“

Pěstounů je bohužel stále nedostatek, a tak se Charita snaží dělat i osvětu, jako byl například úspěšný Den pro pěstounskou péči v ZOO ve Dvoře Králové nebo program pro školy. Zájem žáků i učitelů je překvapil a už se těší, až bude možné v besedách pokračovat. Za téměř deset let svého působení pomohlo Klubko už spoustě dětí dát svému životu ten správný směr. „Mám vždycky radost, když nás děti po čase navštíví a dají nám vědět, že se dostaly na vysněnou školu nebo založily rodinu,“ svěřuje se Alena Šimková, která má doma také početnou rodinu.

Více také na www.dk.charita.cz

Jana Karasová

Děkujeme všem dárcům za štědrost a solidaritu!